Yusufeli’nde akarsu altında kalacak köyde çevrik durumdaki kapik botla kurtarıldı

Artvin’in Yusufeli ilçesinde su altında kalacak köyde çevrilmiş durumdaki köpek, botla erişim sağlayan ekiplerce kurtarıldı.

İlçedeki Yusufeli Barajı ve HES’te baraj kapaklarının kapatılarak 22 Kasım’da akarsu tutmaya başlanmasının arkası sıra su seviyesi herhangi bir çağ yükselmeye devam ediyor.

Su altında kalmaya başlayan geçmiş iskân yeri olan Irmakyanı köyünde tıpkısı köpeğin çevrilmiş durumda olduğu ihbar üzerine Artvin Hayvanları, Doğayı, İnsanları Himaye Derneği (HAYDİKO) üyeleri harekete geçti.

Köye karadan ulaşımı sağlayan yolların ve asma köprünün akarsu altında kalması nedeniyle heveskâr benzeri ekibin kullandığı botla köye vasıl HAYDİKO gönüllüleri Burak Kişi Çığlık, Alemdar Kamil Akort, Patent Taşkesenlioğlu ve Baytar Hekim Bedel Kılınç tahminî 3 saatlik tıpkı kontrol çalışması sonucu köpeği buldu.

Bota koydukları köpeği emin bölgeye getiren gönüllüler, hizmet ve tedavilerini yaptıktan bilahare Yusufeli eskimemiş iskân yerine götürerek sokağa bıraktı.

Köpeğin kurtarma operasyonu, gönüllülerce telefonla vasıta altına alındı.

HAYDİKO yönetim kurulu üyesi Yasemin Yılmayan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık aynı aydır, ilçede akarsu altında kalacak bölgelerdeki sahipsiz kedi ve köpekleri toplayarak emin bölgelere yısa etmek için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Yılmayan, 750’ye andıran pisik ve köpeği güvenli bölgelere taşıdıklarını belirterek, “Geçtiğimiz günlerde tahliyesini yaptığımız Irmakyanı köyünde tıpkı köpeğin çevrik kaldığı ve yükselen sular dolayısıyla köyden çıkamadığı ihbarı üzerine yetkililerle konuşarak tıpkı bot ayarladık. Arkadaşlarımız botla köye anbean köpeği bulunduğu yerden aldı ve kurtardık. Biz geride tek ayrımsız canlımızın birlikte kalmasını istemiyoruz, bunla ilgili bile canla başla çalışıyoruz” diyerek konuştu.

Share: