Yusufeli Barajı zımnında evleri suları altında kalacak İşhan köyü sakinleri evlerine kavuştu

Artvin’da Yusufeli Barajı’nın yapımı sonrası sular altında kalacak olan 7 köyden biri olan İşhan köyü sakinleri evlerine kavuşuyor. Müfrit konutları mümasil evlerine taşınan ailelere Artvin Valisi Yılmaz Doruk ziyarette bulundu.

Artvin’dahi Çoruh nehri üzerinde yapımı bitmeme eden Yusufeli Barajı dolayısıyla sular altında kalacak olan kaymakamlık merkezinin yanı sıra, 7 köyde baraj sularından kısmen etkileniyor. Temelden 275 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin birinci, dünyanın üçüncü sunu faziletkâr tümsekli barajı olacak Yusufeli Barajında su terviç işlemi öncesi 7 köyün hicret işlemleri için icraat bitmeme ediyor.

Baraj sularından 52 hanesi etkilenen İşhan köyünde icraat sona erdi. Şiddetli villaları mümasil karye evlere kavuşmanın mutluluğunu hararetli aileleri Artvin Valisi Yılmaz Şahika ziyarette bulundu.

Artvin Valili Yılmayan Şahika burada yaptığı açıklamada, “Peşinen ifa gücü olmayanlar 20 senelik ödeme seçeneğini yeğleme edebilir. İlk 5 sene ifa yapılmayacak. O devir haddinden fazla haddinden fazla henüz uygun olacak. Ara Sıra vatandaşımız evvelce ödeyeyim tapumu alayım diye düşündüğü üzere o parayı toplamada zorlanıyor. Hakeza durumlarda önerimiz 20 yıllık ifa sürecini yeğleme etmeleri. Vatandaşımız amacıyla getirilecek emeksiz bizi birlikte çokça mutlu ediyor. İnşallah temas beraberlikle olan sorunları çözeriz. Evler fiyatlı değil amma arada bir vatandaşımızın ifa gücü yetmeyebiliyor. Evler çok evire çevire olmuş. Vatandaşlarımız daha de güzelleştirecektir” diyerek konuştu

Ziyarete DSİ Nahiye Müdürü Azamet Tokalak, Yusufeli Kaymakamı Hüseyin Ağabey, Şehremini Eyüp Aytekin, İl Hususi İdare Umumi Sekreteri Ömer Dereci, İl Genel Sedir Başkanı Furkan Nüfuz Etmek ve diğer ilgililer da katıldı. – ARTVİN

Share: