Yusufeli Barajı dolayısıyla evleri suları altında kalacak İşhan köyü sakinleri evlerine kavuştu

Artvin’de Yusufeli Barajı’nın yapımı sonrası sular altında kalacak olan 7 köyden biri olan İşhan köyü sakinleri evlerine kavuşuyor. Ötede konutları yakın evlerine taşınan ailelere Artvin Valisi Yılmaz Zirve ziyarette bulundu.

Artvin’dahi Çoruh nehri üstünde yapımı devam eden Yusufeli Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan kaymakamlık merkezinin yanında, 7 köyde baraj sularından kısmen etkileniyor. Temelden 275 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin birinci, dünyanın üçüncü arz efdal kemer barajı olacak Yusufeli Barajında su terviç işlemi öncesi 7 köyün hicret işlemleri üzere icraat devam ediyor.

Baraj sularından 52 hanesi etkilenen İşhan köyünde icraat sona erdi. Begayet villaları yakın karye evlere kavuşmanın mutluluğunu dinamik aileleri Artvin Valisi Yılmayan Şahika ziyarette bulundu.

Artvin Valili Yılmaz Şahika burada yaptığı açıklamada, “Başlangıçta ödeme gücü olmayanlar 20 senelik ifa seçeneğini tercih edebilir. İlk 5 sene ifa yapılmayacak. O ahit çok çokça elan akıllıca olacak. Ara Sıra vatandaşımız evvelce ödeyeyim tapumu alayım diye niteleyerek düşündüğü için o parayı toplamada zorlanıyor. Böyle durumlarda önerimiz 20 senelik ifa sürecini yeğleme etmeleri. Vatandaşımız amacıyla getirilecek zorlamasız bizi da çokça bahtiyar ediyor. İnşallah bağlantı beraberlikle olan sorunları çözeriz. Evler fiyatlı değil amma kimi vakit vatandaşımızın ödeme gücü yetmeyebiliyor. Evler çok güzel olmuş. Vatandaşlarımız elan bile güzelleştirecektir” diye konuştu

Ziyarete DSİ Nahiye Müdürü Oran Tokalak, Yusufeli Kaymakamı Hüseyin Efe, Belediye Reisi Eyüp Aytekin, İl Hususi İdare Genel Sekreteri Ömer Dereci, İl Umumi Sedir Başkanı Furkan Ihata Etmek ve ayrıksı ilgililer dahi katıldı. – ARTVİN

Share: