Yunan generali köle alanlardan Hezel Bayazıt’ın hatıraları “Taş Mektep”te yaşatılıyor

Kayseri Milli Mücadele Müzesi, Halas Savaşı’nda Yunan Orduları Başkomutanı General Nikolaos Trikopis’i köle alan askerlerden Bayram Bayazıt’ın tüfeği, İstiklal Madalyası, hüviyeti ve belgelerine eş sahipliği yapıyor.

Sakarya Düzlük Muharebesi’nde son derslik öğrencileri savaşta olduğu amacıyla mezun veremeyen ve “Taş Okul” adıyla bildik Kayseri Lisesi’nde Cumhurbaşkanları Turgut Özal ve Abdullah Gül ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın bile aralarında bulunduğu cesim esame eğitim bilimi gördü.

Kiçikapı Mahallesi’nde kâin ve 1903 yılında yapılan tarihi Kayseri Lisesi, 2016 yılından bu yana Kayseri Büyükşehir Belediyesi Milli Savaş Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Kurtuluş Savaşı bitmeme ederken 24 Orak Ayı 1921’üstelik TBMM’nin hükümet merkezini Kayseri’ye taşıma kararı alması üzerine, toplantılar için amade ayla getirilen Taş Mektep’te, o bölüm yaptırılan Divan kürsüsü ile ünlü isimlerin bal mumu heykelleri bulunuyor.

Onbaşı ve çavuş rütbeleriyle katıldığı Halas Savaşı’nda, Yunan Orduları Başkomutanı General Trikopis’i Uşak’ta beraberindeki askerlerle esir düzlük Meze Bayazıt’ın tüfeği, İstiklal Madalyası, hüviyeti ve belgeleri de müzede sergileniyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Müzeler ve Tarihi Yapılar Yönetim Müdürü Fehmi Gündüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzedeki eserlerin bire bir kısmının Büyükşehir Belediyesince satın alınıp tayin edildiğini, aynı kısmının ise bağışçılar yoluyla verildiğini söyledi.

Halas Savaşı’na ek Pınarbaşı ilçesi Havuç köyü nüfusuna kayıtlı Hezel Bayazıt’ın eşyalarının torunu Amaç Can Bayazıt eliyle iki sene ilk müzeye getirildiğini ve sergiye açıldığını anlatan Çağ, Bayazıt’ın hikayesini özlük yazdığı dilekçelerden öğrendiklerini aktardı.

“Belgeleri Pınarbaşı Askerlik Şubesi’nden almış”

Gündüz, Bayazıt’ın 1914 yılında Birinci Dünya Savaşı’nda güçlü haddinden fazla cephede savaştığını, Mondros Mütarekesi imzalanıp ordular terhis edilince Kayseri’ye geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bakıyor ki milli bir mücadele var, kişi isteğiyle orduya yazılıyor. Afyon cephesindeyken komutanı Celaleddin tıpkısı buyuru veriyor, o dönüş Palikarya ordusu peyderpey geriye çekiliyor. Alnaç gerilerine akla yatkın gidiyor. Neşeli bir ilişki doğrulama olmak istiyor. Komutanına bili veriyor. Tıpkısı dahi bakıyorlar kim Yunan generali Trikopis ve askerleri. Savaşın bittiğinin tıpkısı göstergesi bu. Bunun haberini veren Pınarbaşı nüfusuna mukayyet Meze Bayazıt. 1968 yılında Bayazıt emsallerinin yiğitlik unvanı alıp mahiye bağlandığını görünce askeriye şubesine gidiyor ve başvuruda bulunuyor. Bu belgelerde yaşanan olayları görüyoruz, dilekçelerde pus izi var. Katıldığı cephelere dair belgeleri de Pınarbaşı Askeriye Şubesi’nden almış ve Türk Silahlı Kuvvetlerine başvurmuş. Böylece bu belgeler gönderilmiş. 1970 yılında vefat etmiş, belgeler 1971 yılında mevrut.”

Çağ, müzenin mahiye 10 bin ziyaretçiyi ağırladığını dile getirdi.

“Dedem 10 sene askeriye yapmış”

Iri dedesinin yadigarlarını müzeye bağışlayan milli muaythai sporcusu Uğur Birey Bayazıt dahi babasının ve amcalarının tarih sohbetlerinde nazik dedesinin İstiklal Savaşı kahramanı olduğunu öğrendiğini söyledi.

Köydeki evlerine gidince dedesinin eşyalarını kurcaladığını anlatan Bayazıt, şöyle konuştu:

“Babamlar ‘Tarihi ürün onlar dokunma’ diye uyarıyorlardı. Büyüdükçe Saraka Bayazıt’ın hoppadak benim dedem olmadığını, tekmil Türk milletinin dedesi olduğunu düşündüm ve müzeye bağışlamaya değişmeyen verdim. Müze müdürümüz birlikte bize destek oldu, tüfeği, İstiklal madalyasını ve değişik belgeleri himaye altına alıp bakımlarını yaptılar. Palikarya general Trikopis’i köle alıyor dedem, bundan çokça etkilendim. Bir Numara Dünya Savaşı’nda 10 yıl askerlik yapmış ve hep savaşmış. Tutkun, otama olup gine savaşmış. Dedemden etkilenip ego birlikte buyuru göstererek spora devam ettim, demincek milli sporcuyum.”

Hatay’dan ziyarete mevrut Fatih Kayaç ise kente ilk defa geldiğini, tarihi müzeleri gezmeyi sevdiğini dile getirdi.

Milli Savaş ile ilişkin bilgilerini tazelediğini rapor eden Kayaç, herkese müzeyi gezmeleri tavsiyesinde bulundu.Share: