Yunan gazetesinden skandal başlık: Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasını engellerse, Türkiye’yi ihraç edin

Lüks sağcı politikacı Rasmus Paludan’ın Türk Elçiliği önünde Kur’an yakmasına cevaz verilmesinin yankıları sürüyor. NATO üyeliği için Türkiye’nin kapısını aşındıran İsveç’te yaşanan skandal sonrası genişlik anif tepkiyi gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin TBMM Kadro Toplantısı’nda konuştu.

ERDOĞAN’DAN İSVEÇ’E NATO RESTİ

NATO üyeliği amacıyla Türkiye’nin kapısını aşındıran İsveç’e açık tıpkı mülahaza veren Erdoğan şu ifadeleri kullandı; “İsveç, boşuna çarpışma. Sen benim mübarek kitabım Kuran’ın yakılmasına, yırtılmasına müsaade ettiğin sürece biz sizin NATO’ya girmenize ‘evet’ demeyiz. Finlandiya’nın NATO’ya duhul üzerine bakışımız olumludur.”

DÜNYADA BİRİNCİ KOLLUK OLDU

Erdoğan’ın sözleri arsıulusal Veri ajansları eliyle ‘acil’ kodu ile giderek abonelerine servis edilirken kavi haddinden fazla gazetede birinci kolluk oldu. Alman DW “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’i NATO üyeliği konusunda benzeri kez daha azarladı” başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. Erdoğan’ın açıklamalarına serbest saha veren Voice of America haberinde şu ifadelere düz verdi; “Türkiye Reisicumhur, İskandinav ülkesi İslam’ın şerif kitabına saygısızlık eden protestoların gerçekleşmesine izin verdiği sürece Türkiye’nin İsveç’in NATO askeri ittifakına katılmasına izin vermeyeceğini yineledi.”

Desise Monitor, “Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik hedeflerini birbirinden ayırabilir mi?” antetli ayrımsız çözümleme yayınladı. Yazıda şu ifadelere vadi verildi; “Erdoğan kapıyı benzeri yol daha İsveç’in suratına çarparak Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı elan müspet tıpkısı tavır sergilese üstelik, hangi Helsinki hangi de NATO İsveç’i sona ermek üzerine elan hevesli görünmüyor.” Fox News Erdoğan’ın İsveç’e yaptığı çağrıya saha verdi. Haberde “Türkiye ve Macaristan dışındaki yekpare NATO üyeleri, İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka katılmasına izin verdi” denildi. Erdoğan’ın açıklamaları İsveç basınında da degaje düzlük buldu. Svenska Dagbladet, İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström’ün İsveç’in anlatım özgürlüğü üzerine ödünleme vermeyeceğini açıkladığını duyurdu. Expressen Başvekil Ulf Kristersson’a bakarak, Kuran yakma yasağının konu dışı olduğunu yazdı.

YUNAN GAZETEDEN SKANDAL ÇAĞRI: TÜRKİYE’Yİ İHRAÇ EDİN

Yunan Kathimerini gazetesi ile skandal ayrımsız Türkiye çağrısı ile okurlarının karşısına bundan sonra. Gazete “Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasını engellerse, Türkiye’yi ihraç edin” başlığı ile okurlarının karşısına daha çok.

George Monastiriakos imzalı yazıda şu ifadelere meydan verildi; “Yıldız Atlantik Antlaşması’nın 2. Maddesi, üyelerin demokratik kurumlarını güçlendirmeleri, istikrar ve refah koşullarını geliştirmeleri ve uluslararası ekonomik politikalarındaki çatışmaları ortadan kaldırmaları gerektiğini belirtir. Görevdeki sonuç döneminde Reisicumhur Erdoğan cümle tersini yaptı.”

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’ya şantaj yaptığı iddiasına kayran sunulan yazıda ‘kesin olan bir madde var: Türkiye, Kuzey Atlantik Antlaşması’nın 2. Maddesini ihlal etti’ denildi.

Share: