YENİDEN: Lavrov: Rusya, Türkiye-Suriye normalleşme çabalarını destekleyecek

Rusya Dışişleri bakanı Sergey Lavrov, payitaht Moskova’da Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry ile ortak matbuat toplantısı düzenledi. Lavrov, ayrımsız matbuat mensubunun sorusu üzerine Rusya’nın, Türkiye- Suriye ilişkisinin normalleşmesi çabalarını desteklediğini ve bu çabanın devam etmesini amacıyla girişimleri geliştirmeye amade olduklarını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov konuyla ilgilendiren açıklamasında, Rusya’nın Türkiye-Suriye ilişkisinin normalleşmesi çabalarını desteklediklerini ve bu çabanın bitmeme etmesini için girişimleri geliştirmeye hazır olduklarını belirtti. Lavrov, genel adına iki komşu ülkenin ilişkilerini geliştirmesini desteklediklerini vurguladı. İran’ın Türkiye-Suriye ilişkilerini normalleştirme çabasına katılması üstüne ise Lavrov, Rusya’nın, Türkiye’nin ve İran’ın Astana formatının aynı parçası olduğunu vurgulayarak bu konuda prensipte anlaşıldığını ve İran’ın bu çabalara katılmasının lojik olacağını anlatım etti. Lavrov, sürecin inceden inceye ilerletilmesi gerektiğini belirterek, tarihlerin, mülakat formatının, diplomatik ve askeri seviyenin yavaş yavaş belirlenmesi müstelzim konular olduğunun altını çizdi.

SAYIN EDİTÖRLERİN DİKKATİNE

Haber’de matbuat toplantısının Darı’da düzenlendiği yanlışlıkla yazılmıştır. Toplantı Moskova’da düzenlenmiştir ve haberimiz bu şekilde düzeltilerek yeniden geçişmiştir.

Share: