Yeni matrah düzenlemesi çevirgeç alan ve satanı umutlandırdı

Hususi Istihlak Vergisi’nin (ÖTV) matrahlarında yapılan düzenlemenin arkası sıra başarısız açacak alımında zahmetsiz sağlanacağını duyan vatandaşlar ikinci elde düşüş peki umuduyla oto pazarlarının ve galerilerin yolunu tuttu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdelenerek 6417 sayılı kararla düzenlenen ÖTV matrahları ancak genelinde olduğu üzere Aksaray’de üstelik hem çevirgeç satacakların hem birlikte dil alacak vatandaşların yüzünü güldürdü. Rate araçlarda çıktı tercih edilecek olan matrah düzenlemesini vesile bilici vatandaşlar ikinci elde birlikte fiyatın düşmesini imge ederek oto pazarların yolunu tuttu. Kimi vatandaşlar araçlara anlaşma yaparken, kimi vatandaşlarda matrah düzenlemesinin 2 haftaya kadar ikinci ele yansıyacağını savundu. Galerici esnafı bu düzenlemeyi olumlu bulduklarını belirtirken, açar takanak vatandaşlarla tıpkısı düşüncede adına matrah düzenlemesinin erkenden umutlandırdığını belirtti. Galericiler matrah düzenlemesinin gelişmemiş sürede ikinci halk piyasasına dahi yansıyacağını düşünüyor.

Oto pazarında erken saatlerde hareketlenme olsa dahi ÖTV matrah düzenlemesinden çok sonuç alınmadığını ve ileriye çevrilmiş düşüncede hükümeti desteklediğini tamlayan galerici Aşır Bayram (36), “ÖTV indirimi şu zaman ikinci ahali araçlara metin yansımadı. Pazarda bire bir canlılık yok, hala çarkıt durumundaki üzere ama ÖTV indirimi sadece şu anda başarısız çevirgeç satan bayilere, nazik bayilerin işine yarayacak. Bizde tıpkısı cıvıltı bekledik ama ikinci umum açar piyasasında dokuz canlı aynı ruh göstermedi. Zaman Veriş hesabına erken saatlerde esnaf ve müşterilerimiz geldi. Bizde yerimizdeydik amma herkes geldi ÖTV indiriminden on paralık kimesne ikinci el vesile piyasasında umduğunu bulamadı. Çünkü bu ikinci halk vesile piyasasına yansısa bile haddinden fazla geç ve bir iki bir şekilde yansıyacak. Vakit Kaybetmeden başarısız araç satan miftah bayilerine yansıyacak bunlar amma akıbet yerine hükümetin bu yaptığı çok iyice bire bir şeydir. Bunu da bire bir şekilde destekliyoruz. Çünkü ilerde bu ikinci umum piyasasına birkaç dahi olsa yansıyacağını zannediyoruz” dedi.

ÖTV matrah düzenlemesini desteklediğini ve ikinci ele yansıma beklediğini belirterek makine üreticilerinin bindirim yapmasını bile beklediğini anlatan Hacı İsmail Kader (61), “Şimdi hükümet ÖTV indirmekle iyice tıpkısı şey yaptı. Piyasanın canlanmasına şalter olacaktır. Ufak bire bir hareketlilikte gözlemleniyor yani piyasada, ikinci ele yansıması hızlı hızlı olmasa de bir iki hafta sürer. Tutum ediyorum. Ama ÖTV üzerine benim endişem şu hükümet kendi vergisinden feragat ediyor. Makine üreticileri önümüzdeki günlerde bu inen ÖTV büyüklüğünde zam yaparlarsa on paralık şaşırmam” diyerek konuştu. – AKSARAY

Share: