Yaz Spor Okulları’nda 2 bin 100 sporcu adayı yüzme kursu alıyor

Cahillik ve Spor Bakanlığının sıkı genelinde olduğu üzere Aksaray’bile bile başlattığı yüzme kursları 2 bin 100 sportmen adayının katılımıyla olimpik tesislerde gerçekleştiriliyor.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde Haziran ayında başlatılan Yaz Spor Okulları’nda esas yüzme eğitimleri sporcu adaylarının vahim ilgisiyle karşılanıyor. Aksaray Olimpik Yüzme Havuzunda günde 4 seansla gerçekleştirilen eğitimlerde 2 bin 100 sporcu adayı uzman antrenörler eşliğinde suya giriyor. 50 metreye 25 metre olimpik havuzda eğitim alan sportmen adayları önce kendisine havuz kıyısında ısınma hareketleri ile hazırlanıyor. Sporcu adayları daha sonradan antrenörleri eşliğinde 3 metre derinlikteki havuzun yüzeyinde eğleşme becerilerini geliştiriyor. Yüzme öncesi tedarik eğitimlerini düz namzet öğrenciler yegâne bir tane ilgilenilerek yüzmeye başlıyor. İlk etapta antrenörlerden eğitim bilimi düz sporcu adayları çizin çizin bireysel yüzmelerini yapıyorlar. Öğrencilerin yaz tatilinde dörtköşe çatlak geçirmesini ve bire bir spor dalında yetişek almasını talip velileri ise sporcu adaylarını eğitim sürecinde boydak bırakmıyor. Çocuklarını yüzme kursuna getiren veliler ruh bilimsel açıdan gelişmeleri süresince antrenörlerden bindi alıyorlar. Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü personelleri ise hem sporculara hem bile velilere destek eğitimleri veriyor.

Yaz tatili döneminde 2 oğlunu kursa getiren Elif Kayaç (35), “2 çıngı oğlum var buraya yüzmeye getirdim. Hem okulun olmadığı dönemde çocukların mahmul dolu mesafe geçirmesi üzere hem üstelik spor dalına karşı yatkınlıkları olması amacıyla geldik. Hem iyicene eğleniyorlar hem öğreniyorlar. Nitelikli sıra geçiriyorlar. Bura da fena hâlde ayrıca, yüzme çocukların sağlığı gövde gelişimi açısından çokça bol benzeri sor dalı” dedi.

Çocuğunun yüzme sporunu severek yaptığını belirten Zakir Koyuncu (38), “11 yaşında oğlum var. Yersiz zamanlarında toplumda faydalı bire bir iş olsun, spor dalı olsun diye yüzmeye getirdik. Çocuğumuzun burada gelişimi ruh bilimsel ve bedensel gelişimi üzere aşağılık bire bir ulama sunduğunu düşünüyorum. Yüzme sporunu hasis bu yönden tercih ettik. Isteyerek geliyor. Çocuğumuz önceden çalışım kursuna gitmişti. Oradan da aldığı az buçuk eğitimle kendisini az buçuk elan geliştirmek istiyor. Onun amacıyla yüzmeye getirdik. Zevk alarak üstelik yapıyor. Ati ailelerin birlikte yüzmeyi yeğleme etmesini tavsiye mektubu ederiz” diye konuştu. – AKSARAY

Share: