Yalova’da çatı denetim personelinin saldırıya uğramasına reaksiyon

Yalova’da tıpkı şantiyede bina denetleme firması personelinin sözlü ve fiziksel saldırıya uğraması, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Yalova Temsilciliğinde kınandı.

Termal ilçesindeki bir şantiyede denetim görevini yerine deklare etmek üzere revan Muhammed Dilovan Gaye’un yavuklu ve fiziksel şiddete maruz kalması üstüne İMO Yalova Şubesi’nde matbuat toplantısı düzenlendi.

Toplantıda açıklamasını okuyan İMO Bursa Şubesi Umumi Heyet Başkanı Sorun Küçükkayalar, benzeri deprem ülkesinde yaşandığını belirterek, 17 Ağustos 1999 yılındaki Marmara Depremi’ni hatırlattı.

Plansız ve kural dışı kentleşmeyle mühendislik hizmeti almayan yapıların hangi kadar nazik yıldırma oluşturduğunun depremde anlaşıldığına değinen Küçükkayalar, “Depremin afete dönüşmesinden ekolojik ortam çokça balaban kayıplar yaşanmıştır. Depremin afete dönüşmemesi ve emin yapı üretiminin sağlanması için gereken unsurlar, yönetmelik ve standartlara uygun proje tasarımı, akla yatkın aplikasyon ve ongun tıpkı denetimdir.” diye niteleyerek konuştu.

Yapılan uygulamaların proje ve standartlara uygunluğunun yapı teftiş firmaları yoluyla denetlenmesi gerektiğine dahi vurgu yapan Küçükkayalar, şunları rapor etti:

“Geçtiğimiz ağustos ayında bir meslektaşımız binanın demir kontrollerinde natamam ve kavisli demir uygulamalarının düzeltilmesini istemiş ve üç dirayetli tarafından tehlikeli şekilde çarpma edilerek okkalı bakıma kaldırılmıştır. İMO Bursa Şubesi’nde yaptığımız yalınlık oturumlarda benzeri meslektaşımızın esasen tıpkı sebepten çarpma edildiğini kendisinden öğrendik ve hukuki süreci hemencecik başlattık. Maatteessüf yine eş format Yalova’daki meslektaşımız Muhammed Dilovan Amaç üzere da yaşandı. Bu saydığımız üç olayında eş bire bir özelliği var, denetim yapılan şantiyelerin hiçbirinde şantiye şefi olmaması, yani denetleme yapan meslektaşlarımızın karşısında beceri bir muhatabın olmaması.”

Çatı Teftiş Kuruluşları Birliği Bursa Şubesi Başkanı Esra İnhanlı ise, şantiyelerde görevini ifa etmek isteyen personellere kavi çok ilde, mukavemetli çok el taşlama, zılgıt ve darp yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bizler maksat başlamak istemiyoruz. Bizler vakit kaybetmeden işimizi beğenmek, görevimizi namına tefhim etmek istiyoruz. Görevimiz de tıpkısı yapı yeri şefinin kontrolünde yapılan imalatların projesine uygunluğunu taharri etmektir. İnşaat sahalarında şantiye şefleri ile alay malay gitmek istiyoruz. İsteğimiz, bu gibi olaylara daha çok tıpkısı dur densin. Bu sonuç hücum, bu serencam çarpma olayı olsun diyoruz.”

Toplantıya, İMO Bursa Yazıhane Yönetimi, YDKB Bursa Şube Yönetimi ile İMO Yalova Temsilcisi Son Teşrin Polat ve yönetimi katıldı.

Share: