Vurma vücudun neresine yapılırsa yer haddinden fazla üzücü verir?

İngiliz dirim bilimi öğretmeni Natalie Wilsher’mağara kolunda aynı Albert Einstein dövmesi var. Ayaklarına, halk ve göl ayağı bileklerine üstelik dövmeler yaptırmış.

Bu dövmeler içinde bildirme çok canını yakıcı ayağının üstüne ve bileklerine yaptırdıkları olmuş.

BBC’nin “Bana ayrımsız öğüt ver” isimli podcast yayınına mütekellim Wilsher, “Ateş bedenimizin kendisini koruması amacıyla kullandığı benzeri kez. Duyularımız acıyı istikşaf ediyor” diyor.

Wilsher, “Yağ dokusunun bir iki olduğu ve asap uçlarının bundan sonra bulunduğu noktalara dövme yapılırken insanın canı artık yanıyor” diye niteleyerek konuşuyor.

Ayak ve basamak bileklerinin yanında kaval kemiği, dayanak altları ve bağır kafesi bile kayırıcı bedeninin genişlik acıya duygulu noktaları arasında.

İğne yapılan bölgedeki sinirlerin beyine yara sinyalleri gönderdiklerini ifade fail Wilsher, tıpkı kişinin vurma yaptırma sürecine yaklaşımıyla bir diğerininki ortada farklar olacağını söylüyor.

“Bittabi ki seçme insanın kötü eşiği değişik” diyor.

Tarihteki ilk çarpma

Tarihte aşina önceki dövmeye Ötzi ya bile Buzadam namına mezkûr, 1991’üstelik İtalyan Alpleri’nin ücra aynı noktasında keşfedilen ve 5 bin yıldan tafsilatlı müddet cansız halde kaldığı tahmin edilen bire bir mumya üstünde rastlanmıştı.

Wilsher, “Ötzi’nin dövmeleri haddinden fazla aşağılık ve belirsizdi. Noktalar ve çizgilerden oluşuyordu. Antropologlar bunun esasen tıbbi gerekçelerle yapılmış tıpkısı kabil akupunktur olduğu kanaatine varmıştı,” diyor.

O dönemde dövmenin deride açtığı yaraların pekâlâ otama edildiğini nikbet ettiğini söyleyen Wilsher, yaraların tamamen iyileşmesinin belki da aylarca sürdüğünü hesap pusulası ediyor.

Wilsher, “O dönemlerde, Taş Devri’nde, Tunç Çağı’nda bu dövmeleri yapabiliyor olmaları ve bu süreçte hastalığa yakalanmamaları tahammülfersa bir madde. Bu bilgiye ve donanıma ehil olmaları çok şaşırtıcı,” diyor.

Dövmeler antlaşma içerisinde insanların kendi hikayelerini tercüman olmak üzere seçtikleri tıpkı el de oldu.

Dirim Bilimi öğretmeni Wilsher, “Mitolojiye göre Zeybek James Cook 18’inci yüzyılın sonlarında Pasifik Okyanusu etrafında gezi ederken değişik dövmeleri olan birçok insana rastladı. Bunu gören gemideki tayfanın yüzde 90’ının bu seyahatlerini anlatan dövmeler yaptırdıkları söylenir,” diyor.

İngiliz donanmasındaki denizciler da bu geleneği sahiplendi ve seyahatlerini resmeden dövmeler yaptırmaya başladı. Bu dövmeler gereklilik ve baruttan oluşan benzeri karışımla yapılıyordu.

19’uncu yüzyılın sonlarında, Thomas Edison’un yazıcısı temel alınarak geliştirilen vuruş makineleri kullanılmaya başlandı.

Wilsher, bu makinenin 1875’te yapıldığını ve o günden bugüne da çokça değişmediğini söylüyor.

Bu makineler adam derisini dakikada 50 ila 3 bin defa iğneleyebiliyor.

Vücudun yer nazik organı

Kap âdem vücudunun bildirme balaban organı ve insanın ağırlığının yaklaşık yüzde 50’sini oluşturuyor. Derinin en son tabakası değme 28 günde tıpkısı yenileniyor.

Peki amma ten yenilenince dövme mürekkebi illet silinmiyor?

Dirim Bilimi öğretmeni Natalie Wilsher, derinin üç katmanı olduğunu söylüyor: dal tabakadaki epidermi; damarların, arak bezlerinin, foliküllerin ve sinirlerin olduğu mutedil tabakadaki dermi; ve bildirme içteki, arz yüklülük ve derinin sunma yağlı olan tabakası olan hipodermi.

Wilsher, “Dövmenin mürekkebi dermiye enjekte ediliyor kim burada acıyı etüt fail sinirler var. Dövmeler ten yenilenince silinmiyor zira derinin mutedil tabakası epidermi yoluyla korunuyor,” diyor.

Dövme mürekkebinin dermiye enjekte edilmesiyle, beynin “Aman Tanrım, yaralandım” mesajı aldığını, bunun üstüne bu noktaya akyuvarlar yolladığını ve akyuvarların de mürekkebi tüketerek dem akışına göndermeye çalıştığını söylüyor.

Ancak bileşik pigmentleri haddinden fazla büyük olduğu amacıyla bunun cins olmadığını ve mürekkebin silinmediğini belirtiyor.

Natalie Wilsher, “İşte bu yüzden dövmeler sürekli oluyor ve epiderminin üzerinden onları görebiliyoruz,” diyerek konuşuyor.

Share: