Vesile kiralama şirketlerinin genel ağ sitesini kopyalayan suç örgütüyle ilgilendiren savca hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal açar isticar şirketlerinin genel ağ sitelerini kopyalayarak dolandırıcılık yaptıkları kanıt edilen yanlışlık örgütünün hoşgörülü ve üyeleri seçkin biri için 7 bin 700 yıla büyüklüğünde kodes istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Yıldırı ve Teşekkül Suçlar Bürosunca, kurumsal çevirgeç kiralama şirketlerine ilişik genel ağ sitelerini kopyalayarak vesile isticar vaadiyle 504 kişiyi hep 1,5 milyon lira dolandırdıkları öne sürülen 64’ü vakfedilmiş 85 karanlık hakkında ölçülü sormaca tamamlandı.

3. Ciddi Ukubet Mahkemesince kabul edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un ayrımlı semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal miftah isticar şirketlerinin web sitelerini yapmacıklı namına tasarlayıp ayyarlık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve deşifre olmayı engellemek amacıyla türlü tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin ayyarlık açmak üzere ofiste kullandıkları yabancı uyruklu şahıslar yerine alınan hatları yazıhane dışına çıkarmadıkları ve kendi aralarındaki görüşmeleri üstelik Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Yanlışlık örgütü elebaşı “Korkmaz” kod ünlü O.Y’nin davet merkezindekilere (call center) mahremiyet içre çalışmaları üzerine emirler verdiği ve ofiste makbul bilgisayarları engin kumanda ile arama ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

“Ofiste makbul kurumsal çevirici isticar şirketlerine ilgili yapmacıklı web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, düzme web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek taharri motorlarına kayırıcı sıralara taşınmasını sağladığı, kurgu kiralamak için arayan müştekilerle ofiste call center namına müteharrik ‘İrem’ kod isimli A.C, ‘Yusuf’ kod isimli U.Ç, ‘Murat’ harf isimli M.Ö, ‘Bora’ kod isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ harf isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin dolay ve arka yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği perese bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten sonra müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri adisyon numaralarına dünyalık yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den dünyalık çekerken şapka ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Keleş” kod adlı S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Kepez bölgesi sahacılarından “Minik” kod isimli E.T’nin şapkalı, maskeli ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek para çektikleri aktarıldı.

Vezneci hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi konusunda özlük adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları belirtilen iddianamede, adisyon kartları ve GSM hatları ile canlı bankacılık kod bilgilerini kentler arası etkin otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve etkin bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında konfirmasyon düz S.B. ile E.T’nin bunları teşekkül faaliyeti kapsamında dolandırıcılık eyleminde kullanmaya başladıklarının dahi belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ harf O.Y’nin öncülüğünde ayrımsız araya gelerek iş bölümü halinde hareket ettikleri, O.Y. tarafından sunulan buyuru ve talimatların call center kendisine ofiste etkin şüphelilerin yasal veya gayrimeşru bire bir irade olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek akseptans edildiği, şüphelilerin olay öncesinden realizasyon ettikleri ecnebi tabiiyetli hatlar ve kiraladıkları bölüm üzerinden programlı ve müdebbir akım ederek ayyarlık eylemlerini gerçekleştirdikleri, öz içlerinde benzeri yapılanmaya anbean birleştirme şekilde debi ettikleri, bu şekilde 21’i teşkilat yöneticisi ve üyesi tutmak amacıyla 85 şüphelinin Türkiye’nin mütenevvi illerindeki müştekileri düzme web siteleri üzerinden miftah isticar vaadiyle dolandırarak haksız kazanç kabul etmek için bire bir araya gelip organize şekilde akıntı ettikleri tayin edildi.”

İddianamede, “Yanlışlık harıldamak üzere teşekkül ihdas, düzen, örgüte organ olma” ve “Bilişim sistemlerini fethetmek vasıtasıyla dolandırıcılık” suçlarından suç örgütü yöneticisi ve üyesi 21 ibret hakkında 1520 yıldan 7 bin 700 yıla büyüklüğünde, sair şüpheliler için üstelik farklı sürelerde mahbes cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyen günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca, kurumsal komütatör isticar şirketlerine ait genel ağ sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan şalter kiralama vaadi ile yarar gerçekleştirme ettiği belirlenen cürüm örgütü ile suç örgütü üyelerine banka hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları çekici, bütün 85 nahoş hakkında kontrol kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığının talimatı konusunda polis güçleri ekiplerince 7 Nisan ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Kültürlü, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Cıvıl Cıvıl, Şanlıurfa, Tekirdağ, Çeltek ve Van’da gerçekleştirilen eş anlı operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: