Vekil Kurum: 1 milyon 760 bin binada inceleme yapıldı

MEKÂN, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Kurum, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te 1 milyon 760 bin binada hasar belirleme çalışmalarının yapıldığını ifade ederek, “Hasar tayin çalışmalarımızda sona geldik, 5 ilimizden olan Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te tespitler tamamlandı. Depremden etkilenen illerimizden 5 milyon 4 bin bağımsız bölümden oluşan hasar tayin çalışmaları çerçevesinde 1 milyon 760 bin binada tetkik işlenmiş durumda. İçerisinde 820 bin 302 müstakil bölümden oluşan 279 bin binanın harap, müstacel yıkılacak okkalı hasarlı ve mutedil hasarlı olduğunun tespitini yapmış olduk” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen iller arasında yer düz Diyarbakır’a mevrut Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Gurur, kentte bulunan Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ ile Asayiş ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER) değerlendirme toplantısı düzenledi. Planlı toplantının peşi sıra önceki açıklamayı işleyen Nazır Bozdağ, toplantıda yüce kararların alındığını ifade ederek, “Bugün Sayın Bakanımız Garaz Alım ile gelişigüzel Diyarbakır’de şu asıl kadar yapılan çalışmaları inceledik. Ivedili yıkılması, alçak ve itidalli hasarlı binaların ve Diyarbakır’ımıza bu kapsamda yapılacak binalarla ilgili Bakanımız ve ekibinin burada yaptıkları sunumlar heyetimiz marifetiyle birlikte değerlendirildi. Kocaman kararlar da burada alındı. Hem depremin yaşandığı farklı yerlerde hem de Diyarbakır’ımız bile Sayın Cumhurbaşkanımızın kamuoyuna üstenme ettiği amacıyla vatandaşlarımızın, hayat şartları elan ongun olan ve depreme mukavemetli konutlar oluşturmada iri tıpkı seferberliği Bakanlığımız ve ilişik birimler marifetiyle, yürütüldüğünü Diyarbakır’bile da ayrımsız el elan tanık olduk. Depremden tezce bilahare 20 bin konutun inşasının başladığını görüyoruz. Bu balaban bir başarıdır. Bu süreç içerisinde da mütezayit konutları hızlıca doğrulama edeceğiz” dedi.

‘DİYARBAKIR’I HEP BİRLİKTE YENİDEN AYAĞA KALDIRACAĞIZ’Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Kurum, Diyarbakır’daki çalışmalarla kentin baştan ayağa kaldırılacağını ifade ederek, “Buradaki toplantıda haddinden fazla makro istişareleri hep alay malay yapmış olduk. Depremle sarsılan Diyarbakır’ımızla alay malay 10 ilimizde 85 milyon vatandaşımız seferber oldu. Bütün gelişigüzel yaraları buyurmak için bire bir savaşım ortaya koyduk. Diyarbakır’ımız sadece kendisi değil sarsıntı gören özge illerimizi birlikte düşündü. Oralara bile arkalama ellerini uzattı. Buraya mevrut yardımların ve ekipleri oraya göndererek yardım elini söylemek üzere büyük tıpkı savaş verdi. Diyarbakırlı kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum. Diyarbakır’üstelik kontrol-istirdat çalışmaları tamamlandı. Arızi oba kentler kuruldu. Konteyner kentin zir çatı çalışmaları tamamlanıyor. Hasar tespit çalışmaları üstelik senkronik yerine yürütülüyor. İnşallah buradaki çalışmaların gayretiyle Diyarbakır’ı bilcümle alay malay baştan ayağa kaldıracağız. Ayrımsız gayrı 10 ilimizde olduğu gibi temelli konutlara ait birlikte yapılması müstelzim umum çalışmaları depremin önce anından elbet seferber olduysa ayrımsız tatlılıkla yürüteceğiz. Buradaki üniversitemizdeki hocalarımızın fikirleri önerileri doğrultusunda hareket edeceğiz” dedi.’1 MİLYON 760 BİN BİNADA İNCELEME YAPILDI’Depremden etkilenen Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te 1 milyon 760 bin binada hasar tayin çalışmalarının yapıldığını kaydeden Bakan Gurur, “Hasar tayin çalışmalarımızda sona geldik, 5 ilimizden olan Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te tespitler tamamlandı. Depremden etkilenen illerimizden 5 milyon 4 bin özgür bölümden oluşan hasar tayin çalışmaları çerçevesinde 1 milyon 760 bin binada inceleme mamul durumda. İçerisinde 820 bin 302 hür bölümden oluşan 279 bin binanın perişan, acil yıkılacak çetin hasarlı ve itidalli hasarlı olduğunun tespitini yapmış olduk. Diyarbakır’ımızda 25 bin 97 bağımsız milletvekili bölümden oluşan 6 bin 652 binanın harap, ivedi yıkılacak, yavaş ve orta hasarlı olduğunun tespitini yapmış olduk. Değişik illerimizde dahi hasar tespit çalışmaların yüzde 90’nını tamamladık. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde hasar belirleme çalışmalarımızı tamamlayıp süreci açıkgöz olacağız. Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü büyük kıyamet ev seferberliğini üstelik Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde 11 ilimizde eş zamanlı namına yürütüyor olacağız” diyerek konuştu.  ’27 BİN 253 KONUTUN YAPIMI FİİLEN BAŞLADI’Diyarbakır’de 21 bin konutun yapımının planlandığını tamlayan Bakan Gelgel, şöyle konuştu:

“Yurt bölgeleme çalışması yaptığımız alanlarda yapım sürecini başlattık. Diyarbakır’üstelik 18 bin hane ve 3 bin köy konutu gelmek için toplamda 21 bin konutunun yapımını planladık. Yapılacak yerleri danışma ettik. Eksper ekipler TOKİ ile alay malay aynı master traksiyon çerçevesi içinde Diyarbakır’ın hars ve ruhunu bu plana yansıtacağız. Toplamda 27 bin 253 konutun sahada fiilen yapımına başlamış olduk. Önümüzdeki günlerde 309 bin konutun yapımını başlatmış olacağız. 11 ilimizde eş anlı namına yürüyecek bu proses. Diyarbakır’de şehrin geleceğine ilişik bütün esnaf için kullanılmamış uran sitelerinin yerlerini belirleyeceğiz. Tarihi surlarda hasar gören yerlerimiz var. Surların yenileme süreci kaldığı yerden bitmeme edecek. Tarihi camiler, hanlar, hamamlar beis gören ne var ise aslına akıllıca tıpkısı şekilde ayağa kaldıracağız. Sur’de yaptığımız beyin ile uymazlık gören tamam alanları tıpkı hesap ile ayağa kaldıracağız.”

Share: