Vekil Kasapoğlu: “Bu sene arsıulusal alanda 5 bin 300 madalya kazandık”

Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2002’de 278 bin olan lisanslı sporcu sayısının 12 milyona yükseldiğini söyledi.

Vekil Kasapoğlu, Beykoz Spor Ormanı’nda mevcut Tugay Köşk’te Beykoz Belediyespor bünyesindeki sporcularla bire bir araya geldi. Beykoz Belediye Başkanı Erek Aydınlık’ın de haremlik ettiği Kasapoğlu, gençlerle kardeş kardeş etti.

Beykoz’un spor anlamında ayrımsız ayraç olduğuna değinen Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, “Beykoz Belediyespor, çalım duyduğumuz, it canlı haddinden fazla branşta önemli başarılara imza atmış kulüplerimizden ayrımsız tanesi. Hentbol A Takımı sabık sene Türkiye Kupası ve Süper Kupa’yı aldı. Hentbol altyapısı Türkiye şampiyonu oldu. Kendilerini tebrik kartı ediyorum. Uçan Top ve velespit takımları yoluna emin adımlarla devam ediyor. Tekvando, atletizm, kürek, kick yumruk oyunu, karate gibi branşlarda savaşım fail sporcular var. Seçkin biri bizim gururumuz, bizler amacıyla iri bir imge. Beykoz Belediyespor, dal çeşitliliği anlamında ülkemizdeki zorlu çokça kulübe yaşıt olacak seviyede. Özellikle Şehremaneti Başkanımızı, yöneticilerimizi, antrenörlerimizi, sporcularımızı ve ailelerini kutlama ediyorum, birçok başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Türkiye’nin son 20 yılda sporda yakaladığı gelişmelere dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Spor, Türkiye’nin serencam 20 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gerçekleştirdiği devrimlerden biri. Bir yanda organizasyon envanterini büyütürken, özge yanda parçalanmamış branşlar için akıbet evre gündeş, dünyanın yer nitelikli spor altyapısını düz yazı ettik. Spora katılımı ve kullanılmamış sporcuların yetişmesi çok önemsiyoruz. Sporun tabana yayılması ve 81 ilimizin tamamında 7’den 77’ye tam vatandaşlarımızın spora erişimi, istekli spordaki gelişimi da ortaya koydu. İmkan olunca, fırsatlar sunulunca yetenekler birer birer ortaya daha çok. 2002 yılında 278 bin olan lisanslı sporcu sayısı, bugün 12 milyona yükseldi. Lisanslı sportmen sayımızın yüzde 40’ı eş sporculardan oluşuyor ve bu heybet herhangi bir geçen aktarılma artıyor. 2002 yılında 6 bin civarında olan spor kulübü sayısı, zaman 20 bini geçti. Toyluk ve Spor Bakanlığı namına eksiksiz imkanlarımızla, spora arzu verenlerin yanındayız. Sporumuzu birlikte büyüteceğiz, başarılarımızı elan yukarılara taşıyacağız.”

“Cumhuriyet Altını tarihinin sunu geniş kapsamlı sportif taramalarını gerçekleştirdik”

Bakan Kasapoğlu, 5 milyondan çok gencin yetenek taramasından geçirildiğini söyledi.

Türkiye’yi uluslararası arenada kumar edecek sporcuların yetiştirilmesi üzere çalıştıklarını nâkil Kasapoğlu, “Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik serbest kapsamlı sportif taramalarını gerçekleştirdik. İlkokul 3. sınıfta okuyan gençlerimizin yeteneklerini değerlendirerek ilişik spor branşlarına yönlendirilmelerini sağladık. Bugüne büyüklüğünde 5 milyondan aşkın gencimizin kabiliyet taramasını yaptık. Faik yetenekli çoluk çocuk, Sporcu Terbiye Merkezlerimizde yetiştirme programlarına dahil ettik. Halihazırda 49 Sportmen Eğitim Merkezimizde 3 bine yakın sporcumuz eğitim görüyor.” ifadelerini kullandı.

Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2024 ve 2028 Yaz Olimpiyat Oyunları’na hazırlandıklarını dile getirerek, “Olimpiyatlara katılacak ve katılması muhtemel yetenekli sporcular, yeryüzü şümullü ve çağdaş egzersiz teknikleriyle olimpiyatlara hazırlıyoruz. Türkiye Olimpiyat Tedarik Merkezlerimizde şu dakika bakımından bin 247 sporcumuz, 2024 Paris ve 2028 Los Angeles Olimpiyatları’na, Avrupa ve acun şampiyonalarına hazırlanıyor.” şeklinde rey belirtti.

“Spor liselerini hem kantite hem de format yerine büyüttük”

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sporcuların eğitimleriyle ilgilendiren kebir adımlar attıklarını vurguladı.

Gençlerin sporla erken yaşta tanışmasını istediklerini aktaran Kasapoğlu, “Milli Eğitim Bakanlığımızla çokça balaban tıpkı tören düzeni imzaladık İlkokul 4. sınıfta mezun olmadan gençlerimiz arz az 1 spor branşında lisans sahibi olsunlar diye cümle spor tesislerimizi okullarımıza açtık. Gençlerimiz, sporla ne kadar erken tanıştırırsak, madalyalara giden istikamette o kadar aşkın misil alırız. Spor liselerini hem kantite hem dahi kapsam adına büyüttük. Hele üniversitelerimizin spor bilimleriyle ilgili bölümlerinde okuyan gençlerimiz, 3 sene kuramsal eğitiminin yanında 1 yılını Bakanlığımız tesislerinde hem deneme kazanacak hem üstelik bildirme dinç bilgileri gençlere aktaracak. Böylelikle kılgılı aynı terbiye gerçekleştirilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

e-Lisans uygulamasıyla ilgili altyapıyı tamamladıklarını belirten Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“e-Lisans ile güçlü çokça bürokratik engeli ortadan kaldırdık. temas fiziksel evrak olmadan, bürokrasi olmadan, elektronik ortamda ferdî lisans işlemlerini, vize ve para aktarımı süreçlerini realizasyon imkanı getirdik. Sporcuları ve ailelerinin ortaya koyduğu fedakarlığın ne olduğunu haddinden fazla iyi biliyoruz. Biz de bir ruhla sizin özverinize layık olacak tıpkı tatlılıkla seçkin nev imkanı gençler üzere ortaya koymaya, seferber etmeye bitmeme edeceğiz. Milli Sportmen Bursu ile spor mu, terbiye mi ikilemini ortadan kaldırdık. çıktı avukat, doktor veya mühendis olan sporcularımızı göreceğiz. Bu da ülkemizin spor geleceği açısından haddinden fazla manalı bire bir etap olacak.”

“Bu yıl arsıulusal alanda 5 bin 300 madalya kazandık”

Cahillik ve Spor Bakanı, atık adımlarla milli sporcuların sağlam çok başarıya imza attığını söyledi.

Spor açısından 2022’nin haddinden fazla bol geçtiğini belirten Kasapoğlu, “Bu sene arsıulusal alanda 5 bin 300 madalya kazandık. Fakat daha yıl bitmedi. Yıl bitmeden madalya sayımızı daha bile artıracağız. Seçme branşta madalyaya koşan gençler var. Geçtiğimiz cuma haset Golbol Avrat Milli Takımı’mız bizlere dünya şampiyonluğunu yaşattı. Onları kutlama ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaşını geride bırakmaya hazırlandığını hatırlatan Nazır Kasapoğlu, “Daha Çok önümüzde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye Yüzyılı var. Mecmu alanlarda olduğu kabil spor altyapısı dahi Türkiye Yüzyılı’na hazır. Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı spordaki tesisleşme ve altyapı devrimi, gelecek yüzyıla sunu zinde şekilde karşılık verebilecek nitelikte. Bütün bu gayretlerle ‘Türkiye Yüzyılı’ hem gençliğin hem bile Türk sporun yüzyılı olacak. Çünkü artık sporumuz sürdürülebilir açısından en hayatiyetli sisteme eş. İnsan kaynağımızla, kısa, ılımlı ve detaylı ahit stratejilerimiz, iddiamız, enerjimiz, motivasyonumuzla çokça heybetli ve ağır tıpkısı sistemimiz var. Gözlerinizdeki ışıntı, hayalleriniz ve gerçekleştirdikleriniz, imdi dahi ne iri başarıları bu ülkeye yaşatacağınızı gösteriyor. bundan sonra da sizlerle gelgel duymaya bitmeme edeceğimize inanıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı, sizlerin bakanlığı. Kamu imkanlarımızla sizlerin birlikte olmaya devam edeceğiz.” diye sözlerini tamamladı.

Tasavvur Okumuş: “Şu dakika bulunduğumuz kayran, Türkiye’birlikte spora ayrık en serbest düz”

Beykoz Şehremini Murat Görgülü ise gençliğe ve spora verilen desteğin kendisi için çokça cesim olduğunu söyledi.

Beykoz Spor Ormanı’nın Türkiye’dahi spora ayrılan bildirme nazik kayran olduğunu tabir fail Görgülü, “Şu zaman bulunduğumuz saha, Türkiye’dahi spora munfasıl sunma geniş düzlük. 8 milyon 800 bin metrekarelik Beykoz Spor Ormanı’nın içindeyiz. Burada ağırlıkla natür sporları yapılmakta. Türkiye’birlikte ilk defa burada defa bisikleti başarım parkurları hizmete alındı. Birçok branşın yapıldığı tıpkı mekandayız. Kestirmece 9 milyon metrekarelik alanı spora tahsis eden Sayın Cumhurbaşkanımıza çokça teşekkürname ediyorum. Gençler sizler bizim gelişigüzel şeyimizsiniz. Enerjimizsiniz, geleceğimizsiniz. Sizlerle alay malay almak, sizlere gitmek, sizlerin spor yapmasına yardım çevirmek benim amacıyla çokça anlamlı ve bahtiyarlık vereci ayrımsız olay. İyi ki varsınız.” görüşlerini dile getirdi.

Share: