Vekil Ersoy, Türkiye Otelciler Birliğinin maaş toplantısında konuştu Açıklaması

Türkiye Otelciler Birliğinin (TÜROB) “Aylık Bilgilendirme Toplantısı” Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Intercontinental Hotel İstanbul’da gerçekleştirildi.

Vekil Ersoy, etkinlikte yaptığı konuşmada, yılbaşında turizm sektörünün uğrunda belirsizliklerle yoğun bir sürecin olduğunun değerlendirildiğine meni ederek, “Biz eksiksiz bu zıt senaryolara kulaklarımızı tıkayarak, öğün haritamızı belirledik. Tanıtımlarımızı arttırarak, tedbirlerimizi alarak ve hedeflerimizi küçültmeden çalışmaya başladık. Türkiye Turizm Tanıtım ve Ihya Ajansı (TGA) marifetiyle 33 ülkenin ulusal televizyon kanalı ile 200 ülkenin küresel fen kanalları ve sayısal mecralarında Türkiye’mizin tanıtımlarını yaptık. Sonuç 3 yıldır TGA ile dünyada turizm alanında küşade açıklık yer okkalı ve bildirme faal lansman işleyen devlet olduk.” diye konuştu.

Tanıtım kampanyaları sayesinde yıl başında duyurulan hedeflerin güncellendiğini belirten Ersoy, şöyle devam etti:

“2022’nin önceki 9 maaş döneminde ulaşılan rakamlar, Türkiye’nin, düzeltilmiş ettiği hedeflerine bir kadem elan yaklaştığının göstergesidir. İleriye dönük rezervasyonlar birlikte berenarı ongun geliyor. Sene sonuna revize hedeflerin da geçileceğine inanıyorum. 2016’dahi 62 dolara büyüklüğünde gerileyen can başı gecelik konaklama gelirini, 2016’ya göre yüzdelik 35 artım kaydederek, 83 dolara çıkartmayı hedefliyoruz.

Bakan Ersoy, İstanbul’un pandemi öncesi seyyah sayısını mayıs ayında yakaladığının altını çizerek, İstanbul’un yıl sonunda yaklaşık 15 milyon ziyaretçiyi mihman edeceğini öngördüklerini söyledi.

“Yapıt çeşitliliği için birçok alanda hususi projelere imza attık”

Turizmde iz çeşitliliğinin önemini vurgulayan Ersoy, şunları kaydetti:

“Yapıt çeşitliliği üzere kruvaziyer, arkeoloji turizmi ve kültür turizmi alanında özel projelere imza attık. Türkiye’nin domestik, ibdai ve tabii değerlerini ortaya intikal etmek amacıyla planlanan rota çalışmalarını tamamladık. Antika medeniyetleri kapsayan gidiş ve velespit yolları, Duayen Çelebi, Mimar Sinan gibi kültürel rotalar, Yedi Kiliseler, Kibele’nin Yolculuğu, Peygamberler Rotası kabilinden akide rotaları ile peynir rotası, bent yolları gastronomi rotalarını hayata geçirdik. Kruvaziyer turizmde ülkemizin homeport haline gelmesi yerine değme şeyi hazır ayla getirdik. Gastronomimizi lanse etmek için harekete geçtik. Emeklerimiz yardımıyla dünyanın genişlik prestijli lokanta derecelendirme sistemi olan Michelin Rehberi, İstanbul’u radarına aldı ve 11 Ekim’de aşevi listesini açıklayacak. Kazı Bilimi turizminde balaban çalışmalara imza attık. Geçen sene 670 noktada kazı yaparak dünyada birinci olduk. Vakit Kaybetmeden kazı sayılarını arttırmıyoruz, bulunan kazıların da kazılma sürelerini uzattık.”

Ersoy, Hars Yolu festivallerini 7 bölgeye aksettirmek istediklerini anlatarak, festivallerin, şehirlerin markalaşmasına haddinden fazla büyük katkılar sağladığını ve getirdiği hareketlilikle alelhusus Anadolu’dahi otellerin doluluk oranlarını yükselttiğini dile getirdi.

Çanakkale’birlikte gerçekleştirilen Troya Ekin Yolu Festivali’ni 300 binden çok kişinin musahabe ettiğini nâkil Vekil Ersoy, “Önümüzde Hükûmet Merkezi, Beyoğlu, Diyarbakır Ekin Yolu Festivalleri var. Konya’da Mistik Enstrüman Festivali 30 Eylül’e büyüklüğünde bitmeme ediyor. Gelecek sene ise nisan ayında İzmir’bile Hars Yolu Festivali’ni yapacağız. Adana Portakal Çiçeği Festivali’ni de festivallerimizin zincirine ekliyoruz. Gaziantep ve belirleyeceğimiz 2 ilimizi elan gelecek yıl ilkgüz ayında Türkiye Kültür Yolu Festivalleri programına karışma ederek 2023’te el sayısını 10’a çıkaracak ve seçkin yıl bu sayıyı arttıracağız.” şeklinde konuştu.

Emniyetli Turizm Sertifikası’nın bu yıl sonu itibariyle Tehlikesiz ve Yeşil Turizm Sertifikası’na dönüşeceğini rapor eden Ersoy, şunları kaydetti:

“Daha Çok çağımızda, sürdürülebilirlik, dirimlik ehemmiyet taşıyor. Türkiye bu anlamda şevket bazında açık şümullü bire bir protokol imzalayan talih oldu. Şümullü tıpkısı şekilde 2023, 2025 ve 2030 sonuna kadar sektörümüzün tamamlaması müstelzim kriterler var. Kriterlerin hepsi büro temsilcilerimizle yapılan toplantılarda netleştirildi. Teşrinievvel böylece bunun lansmanını yapacağız.”

Vali Yerlikaya: “14 milyon gezgin misafir ettik”

İstanbul Valisi Ali Yerikaya dahi müstevli döneminde tekmil dünyada turizm istatistiklerinin karmakarışık olduğunu belirterek, “Güvenli Turizm Sertifikası programıyla özge ülkelere emsal olduk. 2020 ve 2021’birlikte İstanbul’birlikte toplamda 14 milyon seyyah misafir ettik. Müstevli sonrasında ise hem Türkiye hem birlikte İstanbul, gelen turist rakamları noktasında esasen çağ yazmaya bitmeme ediyor.” dedi.

Bu sene İstanbul’a mevrut seyyah sayısında 16 milyon rakamını yakalayacaklarına inandığını kaydeden Yerlikaya, “Dünyanın yer müteşebbis, en konuksever, yeryüzü fena hâlde insanlarıyız. Bizim otellerimizin yıldızları, gökteki yıldızlardan daha pir. Bakım sunumumuz birlikte anca. Ancak rakamlarımız alçak gönüllü.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin ise müstevli sonrasında Türkiye’nin arsıulusal turizm arenasına bildirme acul zaman işleyen ülkeler arasında olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Orak Ayı ve ağustos ayları çok gösterişli geçti. Ilkgüz ayında de grafikler yukarıdaydı. İstanbul’un hem ağustos ayında hem bile sekiz maaş dönemde doluluk ve bakış başı gelir ortalaması, Avrupa destinasyonları ortalamasının üzerinde seyretmeye devam ediyor. Bu yükseliş trendinin 2022 genelinde, sektörü, 2019’un yani pandemi öncesi dönemin üstüne taşıyacağını umuyoruz. 2023’te seçkin şey hakeza bitmeme ederse, Türkiye turizmde yıla çok ak yazılı başlayacak. Eski yıllarda olduğu üzere yeniden bire bir ahir yıl üzere, 2023 üzere rezervasyonlar almaya başladık. Pandemi dönemindeki fedakarlıklarımızın karşılığını 2023’te haddinden fazla parlak şekilde alabilmeyi umuyoruz.”

Etkinlikte, İstanbul İl Ekin ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz’ın yanında TÜROB umumi heyet üyeleri ve turizm sektörünün önde mevrut temsilcileri da benzeri araya geldi.

Share: