Vekil Bozdağ: Adli sicil kaydı, e-Oran üzerinden silinebilecek

DOĞRULUK Bakanı Bekir Bozdağ, “Temas Türk vatandaşı, e-Mehabet üzerinden usule akla yatkın başvurduğu devir Adli Sicil Vukuf Sistemi’ne erişme ve adli sicil kaydını öğrenme, alma ve oradaki kayıtların silinmesini, silinme şartları oluşursa arzu etme hakkına erbap olacaktır” dedi.

Nazır Bozdağ, Ankara Hakimevi’nde planlı ‘Adli Sicil Hikmet Sistemi Lansman Töreni’ne katıldı. Bozdağ, Edirne’den Kars’a, Hakkari’den Sinop’a ülkenin dört bir yanından adli sicil kaydını sildirmek amacıyla başkente gelinmesi döneminin kapandığını açıkladı. Bozdağ, “Bundan hakeza değme Türk vatandaşı, e-Azamet üzerinden usule akıllıca başvurduğu antlaşma evinden, aksiyon yerinden, arabasından, nerede bulunursa bulunsun Adli Sicil Hikmet Sistemi’ne erişme ve adli sicil kaydını öğrenme, alma ve oradaki kayıtların silinmesini, silinme şartları oluşursa dilek ika hakkına erbap olacaktır. Şimdi bugün devreye sokacağımız yeni bire bir aplikasyon bile bu sürelerin, kanuncu sürelerin dolması üzerine vatandaşın talebi olmaksızın araçsız Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’müz, bu adli sicil kayıtlarını silecektir. Zaman bu burada bunun önce uygulamasını yapacağız. 208 bin 376 vatandaşımızın adli sicil kaydını, buradan birazdan düğmeye basarak, spontane bakir kurduğumuz düzen çerçevesinde silmiş olacağız. Bu de vatandaşımızın devletin oradaki kayıtları iptal konusundaki eksikliği, ihmali yahut vatandaşın süreci strateji edememesi zımnında uğradığı kayıpları, zararları, sıkıntıları ortadan kaldıracaktır. Bu bile son merhale muhteşem tıpkı adımdır. Buradan eren milletimize, hepimize uz hayır olmasını istek ediyorum” dedi.

‘HİÇ KİMSENİN İMTİYAZI YOKTUR’Bakan Bozdağ, adli sicil verilerinin bir zamanda zatî bilgi olduğunu söyleyerek vatandaşın, bu verilerin korunmasını istemesinin anayasal hak olduğunu kaydetti. Ara Sıra kişi, şeriklik, mangır ve derneklerin esas ortaya koyduğu halde ferdî verilerin korunması üzerine duyarsız kaldığına işaret eden Bozdağ, şöyle konuştu: “Zatî verilerin hukuka karşıt ayrımsız şekilde elde edilmesi kanunlarımız gözetiminde cürüm olduğu gibi hukuka marjinal elde edilmiş ferdî verilerin kullanılması de suçtur. Maalesef stabil çokça ortaklık, ticari ilişkilerinde veya apayrı eksantrik şekillerde değişik şahıslar, siyasiler dayanabilen çok değişik yöntemlerle bu şahsi verileri kullanıyor. Benim herkese çağrım; hukuka akıllıca, hukukun içre kalarak, bu şahsi verilerin elde edilmesi ve hukuka uygun bir biçimde kullanılmasıdır. Hiç kimsenin bu konuda bire bir imtiyazı, benzeri ayrıcalığı yoktur. Şahsi verileri hukuka uymaz kısaltmak; tümce ve değme konvansiyon üzere suçtur. Zatî verileri, hukuka hilaf örtmek cümle için suçtur. Bunun değme istisnası yoktur.”

Icra Vekili Bozdağ, programa katılan protokolle adli sicil kaydı süreleri dolan 208 bin 376 kişinin adli sicil kaydını sistemden sildi.

Share: