Vazıh Delimsirek: “Dünyada aracılıkta ikinci sıradayız”

Türkiye Münezzeh Yetiştiricileri Model Birliği Başkanı Ziyalı Şahin, Türkiye’nin dünyada arıcılıkta ikinci sırada olduğunu belirterek “Otellerde cali bal bezdirmek istemiyoruz. Bal cennetinde bal yenilmelidir” dedi.

Artvin’de planlı, Arıcılar Birliği toprak toplantısına Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Ardahan ve Artvin ili başkanları katıldı. Türkiye Katışıksız Yetiştiricileri Eşkâl Birliği Başkanı Aydınlık Delice’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıda arıcıların sorunları masaya yatırıldı.

“Kestane balının yoğun benzeri işaret olması lazım”

Türkiye Temiz Yetiştiricileri Tarz Birliği Başkanı Temiz Delicesine güruh sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Acun arıcılığı büyüyor ve Türkiye bunun içerisinde ciddi tıpkısı konumda, acun ikincisi benzeri ülkeyiz” diyen Başbuğ Delice “Dünya pazarlarının gerisinde kalmamak amacıyla malımızı harcamak zorundayız. Bunun süresince balımızı dünyaya sunturlu tanıtmamız lazım. Türkiye Arıcılar Birliği namına 8 kesim balımızın kimliğini çıkardık. Bugüne kadar Kestane Balı ile tek çalışılmamış, tığ çalıştık. Bu çalışma sonucunda etibba ‘Bu bal amacıyla alzheimer hastaları üzere kullanılabilir’ diyor. Bundan Sonra bu çalışmaları uluslararası tıpkısı standartta götürmemiz gerekiyor. Yersiz duracak zamanımız namevcut, bunları yapmamız gerekiyor kim ilerde Kestane balının korkulu aynı bellik olması geçişsiz. Yeni Zelanda’nın Manuka Balı var ve o balın fiyatı 40 Euro, bizim ballarımız 5 Euro. Projelendirip, ARGE yapıp, darülfünun, vekâlet ve STK bilcümle ağırbaşlı aynı say içerisine girmemiz lazım. Günahsız genetiği bakımında bütün hakeza ağlıyoruz. Küresel iklim değişikliği diyerek amma elverişsiz dışından arılar giriyor, bunun yasaklanması gerekiyor, bu akseptans edilebilir değil, Dünyadaki 27 tane arının 7 tanesi ülkemizde. Irk zenginiyiz nedeniyle bu konuda duyarlık göstermemiz geçişsiz” şeklinde konuştu.

“Düzme balla ilişik proje hazırlıyoruz”

Otellerde sahte bal tüketildiğine ilgi çekici Delice “Bal cennetinde bal yenir. Tarım ve Orman İl Müdürlerimizin kontrollerini az buçuk henüz yoğun yapması gerekiyor. Arıcısı ise arıcıyı yakalım amma firma ise ağır birliği yapıp firmanın üstüne gidelim. Bunu tedavülden kaldıralım, benim ülkemin insanını zehirlemeye tek kimsenin hakkı namevcut. Biz sahte ballarla ilişik proje yapıyoruz, Türkiye Arıcılar Birliği 2019 yılından bu yana bakanlığımızın ilgili bölümü ile beraber çalışıyoruz. Bu konuda ne bakanlığı suçlayabiliriz ne arıcılar birliğini, yazık kimdeyse onun kafasını uçurmalıyız” diye niteleyerek konuştu. – ARTVİN

Share: