Van’da CHP Heyetinin Müzakere Ettiği Mahalle, 15 Yıl Sonra Suya Kavuştu

İSHAK KIŞMIRI

Van’ın Edremit ilçesinde 15 yıldır içmece suyu şebekesi namevcut Süphan ve Bakir Mahalle’de incelemeler fail CHP heyetinin çağrısının arkası sıra Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin Van Akarsu ve Lağım Döşemi İdaresi (VASKİ) ekipleri, Yeni Mahalle’da içme suyu şebekesi çalışması başlattı. Mahalle sakini Emniyetli Şipal, “CHP buraya gelmiş, bize su getirmiş, Cenabıhak razı olsun. 15 yıldır burada yaşıyoruz, suyumuz yoktu. CHP olmasaydı bizim suyumuz tek yoktu doğrusu, teşekkürler” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal ve Cihangir İslam ile PM üyeleri, geçen hafta benzeri sıra ziyaret amacıyla Van ve Hakkari’ye gelmişti. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ile Kılıçdaroğlu Gönüllüleri’nden oluşan tıpkısı takım, Edremit ilçesine sınırlı Süphan ve Eskimemiş Mahalle’da tarihi Şamran Kanalı’nın olduğu bölgede incelemelerde bulunmuş ve burada yaşanan su sorunu amacıyla yetkililere çağrı yapılmıştı.

Van Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin VASKİ ekipleri, bu çağrının ardından Eskimemiş Mahalle’üstelik içmece suyu şebekesi çalışması başlattı.

“İKTİDARIN ÇALIŞMASINA DEFA AÇACAĞIZ”

CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu ve partililer, yapılan çalışmaları yerinde elde etmek üzere zaman mahalleye geldi. Bedirhanoğlu, CHP’nin ana aykırılık görevini değme koşulda ve şartta adına deklare etmek için çalıştığını belirterek, “CHP heyeti kendisine, vatandaşın mecmu sorunlarına talibiz, bu sorunların çözülmesi üzere asıl aykırılık görevimizi rastgele koşulda arkadaşlarımızla bu arada hesabına getireceğiz. Sorunları Meclis’e, kamuoyu gündemine taşıyacağız. Görevimiz gereği dahi iktidarın çalışmasına defa açacağız” dedi.

“HAL SAHADA”

CHP Edremit Eş Kolları Başkanı Perihan Günay ise “Edremit’in çoğu mahallesinde akarsu sorunun olduğunu söyleyebilirim. Bu sıkıntıları çözmek üzere halkla birebir diyalog, hal sahada diyoruz. Teker tekerlek kapıları çalışıyoruz. Bu sorunları önceden üstelik biliyorduk, İstanbul Milletvekilimiz Mahmut Tanal Satış, iyi olsun buraya geldi. Ertesi aktarılma borular döşendi, çalışmalar yapıldı, bu üstelik bizi sevindirdi. Tığ, elden halkın terviç etmek amacıyla çabalıyoruz” diye konuştu.

“ÇOKÇA ŞÜKÜR SUYUMUZ GELDİ”

Mahalle sakini Perihan Sayyiğit birlikte “Tığ, 8 yıldır bu mahallede yaşıyoruz. Yolumuz, suyumuz yoktu. Tanrı sizden ve onlardan razı olsun, suyumuz geldi. CHP mebus, mahalle ziyaretinde bize da geldiler. Mahalledeki kadın, çocukların sorunlarını merhale ettiler. Tığ bile anlattık, ‘Suyumuz, tabii gazımız ve servisimiz yok’ dedik. Çokça şükür suyumuz geldi. Tankerle su ihtiyacımızı gideriyorduk, emeği sabık herkese teşekkürler” dedi.

Tehlikesiz Şipal ise “CHP buraya gelmiş, bize su getirmiş, Tanrı razı olsun. 15 yıldır burada yaşıyoruz, suyumuz yoktu. CHP olmasaydı bizim suyumuz hiç yoktu elhak, teşekkürler” diye konuştu.Share: