“Van Gölü’nün Gizemleri” çalıştayı düzenlendi

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde, yetersiz içinden ve dışından vukuf insanlarının katılımıyla ” Van Gölü’nün Gizemleri” çalıştayı düzenlendi.

Adilcevaz Kaymakamlığı, Şehremaneti, Doğu Bahir Derneği, Bitlis Aziz, Van Yüzüncü Yıl ile Dokuz Ilkgüz üniversitelerinin katkılarıyla Içtimai Bakım Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştayda mütekellim Ilçebay İsmail Çipo, daha ilk düzenledikleri “Van Gölü’nün Gizemleri” adlı fotoğraf sergisinin faydasını fazlasıyla gördüklerini söyledi.

Bugün da tıpkısı isimle yapılan çalıştaydan üstelik aynı sonuçları beklediklerini tamlayan Çipo, şehrin ihtiyaçları, potansiyeli ve beklentilerine göre yatırımlar yaptıklarını aktardı.

Daha vizyoner, geleceğe dönük ve şehirlere değer katacak projelere imza atmaları, yatırımları dahi bu yönde planlamaları gerektiğini vurgulayan Çipo, “Bunun amacıyla dahi bilime, akla, haricen nazır tıpkı göze ihtiyacımız var. Bu manada çalıştayı çok koskocaman buluyoruz.

Burada şehrimize, bölgemiz ve ülkemize ayar katacak fikirlerin, sabah yeli verecek ve vizyonumuzu genişletecek düşüncelerin ortaya çıkacağına inanıyorum. Çalıştayın verimli geçmesini diliyor, düzenlenmesine katkı sunanlara teşekkür ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Belediye Başkanı Necati Gürsoy ise Adilcevaz’ın yeşil ve mavinin buluştuğu bayrı tıpkı kaymakamlık olduğunu aktardı.

İlçede Urartu, Selçuki ve Osmanlı döneminden bugüne ulaşan eserlerin bulunduğunu tabir fail Gürsoy, “Değerli hocalarımız birlikte Van Gölü ve çevresini araştırıyor. Bölgenin güzelliklerini sizlerin çalışmalarıyla akarsu yüzüne çıkaracağız. Katılımlarınızdan kontekst teşekkürname ediyorum.” dedi.

Maşrık Bahir Derneği Başkanı Cumali Birol de 2019’de yaptıkları çalıştayın ikincisini bugün düzenlediklerini belirtti.

Van Gölü havzasının firez, gündüz ve kültürel miras açısından şişman değerlere ehil olduğunu vurgulayan Birol, “Burası gelecekte benzeri turizm cenneti kendisine görülecek. Van Gölü kıyıları görülmeye, gezilmeye derece yerler. Adilcevaz için haddinden fazla kebir konular dile getirildi. Bu muhteşem çalıştayı burada yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların peşi sıra, çalıştaya katılan fen insanları Van Yüzüncü Sene Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Asistan Dr. Sinan Kılıç’ın moderatörlüğünde sunumlarını yaptı.

Çalıştaya çalım amirleri ile öğrenciler katıldı.

Share: