Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de Gaziler Günü törenle kutlandı

Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle merasim düzenlendi.

Van’da vilayet bahçesindeki törende, Ilbay ve Büyükşehir Şehremaneti Başkan Vekili Saz Şairi Balcı, İl Açıkgöz Güvenlik Kolordu Komutanı Korgeneral Aykut Tanrıverdi ve Muharip Gaziler Derneği Büro Başkanı Cafer Maksat vasıtasıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Erek, Gaziler Günü’nü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Ülkemizin bağımsızlığı, vatanın bölünmez bütünlüğü, angajman ve beraberliği amacıyla canımızı seve seve feda etmeye hazırız. Gazilerimizin sergilediği alplık destanları hafızalarınıza tek ant silinmeyecektir.” dedi.

Kurnaz Güvenlik Kolordu Komutanlığı bandosunun konseriyle bitmeme eden törene, Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Fatih Çelikel, İpekyolu Kaymakamı ve Uray Komutan Vekili İhsan Emre Kültürlü, İl Güllabi Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, İl Inanma Müdürü Atanur Vazıh, vali yardımcıları, gaziler, gelgel müdürleri ve sivil topluluk kuruluşu temsilcileri katıldı.

Törenin ardından Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Van Şubesi müzakere edildi.

Hakkari

Valilik önündeki törende, Vali ve Belediye Komutan Vekili İdris Akbıyık, Yüksekova 3. Yaya Parti Komutanı Tümgeneral Mustafa Koşan ile Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı İbrahim Adıyaman, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından, günün deme ve önemini belirten danışma yapıldı.

Törene Cumhuriyet Başsavcısı Harun Ünlüsoy, İl Cingöz Komutanı Ferik Ateşin Sel, Adalet Komisyonu Başkanı Birtan Şeker Hastalığı, İl Güvenlik Müdürü Namazlar Mete Kaynak, ilbay yardımcıları, gaziler, çalım amirleri, siyasi parti ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Vali Akbıyık, törenden sonraları makamında akseptans ettiği gazilerle dostane etti.

Muş

Hükümet Konağı önündeki törende, Atatürk Anıtına çelenkler sunulduktan sonradan kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Topçu Binbaşı Ferit Malkara’nın günün fehva ve önemine ait yaptığı konuşmayla sonuç bulan törene Ilbay İlker Gündüzöz, Şehremini Feyat Asya, İl Kurnaz Komutanı Albay Mehmet Kasım Evliya, İl Itimat Müdürü Engin Kaloğlu, gelgel müdürleri ile gaziler katıldı.

Bitlis

Bitlis’te Cumhuriyet Altını Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, tırsmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Bitlis Gaziler Derneği Başkanı Medeni Solmaz, Türkiye Nazik Millet Meclisi’nin 1921’de çıkardığı yasa ile Iri Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’e “Yiğitlik” unvanı verildiğini anımsattı.

Solmaz, “Kocaman Türk ulusunun özünden sâdır, 3 kıtada beygir koşturan, kılıcı şimşek kadar çakan, yeğin üzere coşan, Akdeniz’i cenup işleyen, ecdadını örnek alarak Anadolu, Kore ve Kıbrıs’ta vatanını, bayrağını ve milletini canından ermiş bilip yiğitçe savaşan Mehmetleriz. Gazi tıpkısı milletin çocukları yerine gazi rütbesi düzlük tığ gaziler, vatan ve milletin bölünmez bütünlüğü ve Atatürk ilkeleri doğrultusunda havada, karada ve denizde herhangi bir ahit ve değme yerde şehit ve gazi olmaya hazırız.” diye niteleyerek konuştu.

İl Uyanık Komutanlığında işyar Bitirmiş Üsteğmen Leyla Arışlı’nın günün medlul ve önemini tamlayan konuşmayı yapmasının arkası sıra şiirlerin okunduğu törene, Vali Oktay Çağatay, Emniyet Müdürü Kerem Özcan, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Durmuş Ali Karakoca, ilbay yardımcıları, siyasal parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gaziler, gelgel amirleri, öğrenciler, polisler ve askeri erkan katıldı.Share: