Van bili! Adilcevaz’da ‘Van Gölünün Gizemleri’ isimli çalıştay düzenlendi

Adilcevaz’da ‘Van Gölünün Gizemleri’ isimli çalıştay düzenlendi

BİTLİS – Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde yerli ve ecnebi akademisyenin katıldığı ‘Van Gölünün Gizemleri’ adlı çalıştay düzenlendi.

Bitlis’in Adilcevaz Kaymakamlığı, Adilcevaz Belediyesi, Bitlis Eren Üniversitesi ve Maşrık Bahir Derneği’nin katkılarıyla ‘Adilcevaz çalıştayı’, ‘Van Gölünün Gizemleri’ adlı çalıştay gerçekleşti. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Maşrık Deniz Derneği Başkanı Cumali Birol, “İlçemiz majör olan bu çalıştaya ocak sahipliği yapıyor. 1986 yılından beri rahmetlik babamın bizlere Van Gölü’ndeki batık gemiyi gösterdikten sonra gölün gizemine nikbet saldım. O günden beri Van Gölü’nün gizemiyle ilişkin çalışmalar yapıyorum. İkincisini düzenlediğimiz çalıştayımız ilçemiz ve Van Gölü’nün gizemi açısından çok haddinden fazla önemlidir” dedi.

Programda bire bir müracaat işleyen Adilcevaz Belediye Reisi Necati Gürsoy, “Bu derinti bizim için çokça cesim. Van Gölü’nün gizemini ve kadim site Adilcevaz’ımızın bilinmeyenlerini ortaya çıkacağına inanıyoruz” dedi.

Çalıştaya katılan Dr. Öğretim Üyesi Kilolu Yeşilova, “Van Gölü’nde oluşan mikrobiyalitlerin turizm açısından çokça şanlı ve bulunmaz. Hep alay malay bu oluşumları ve gölümüzü temiz tutmak ve korumak zorundayız” dedi.

Programda bire bir konuşma fail Dr. Gunter Landmani, “Göldeki mikrobiyalit çalışmalarına 1989 yılında başladık. Mikrobiyalitlerin oluşumları ve büyümesini sağlayıcı sebeplerini ayrıntılarıyla anlatarak Adilcevaz’da oluşan tufaların 20 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Van Gölü’nün o yıllarda tufaların göl sularının beniz metre henüz yukarda olduğunu gösteriyordu” dedi.

Programda, 9 Ilkgüz Üniversitesi Akademisyen Prof. Dr. Muhammet Tütün, Yer Bilimi Mühendisi Jermy Goff ve Bitlis Aziz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Yunus Levent Rençper, kendi alanlarını içeren birer sokum yaptı.

Çalıştaya vahim katılımın böylelikle ajanda fotoğrafı çekildikten sonra sonuç buldu.

Share: