Uşak’ta “Zafer Yolu 100. Sene Epilog” gösterisi yapıldı

Uşak’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Firez ve Turizm Bakanlığı İzmir Şevket Türk Dünyası Dans ve Saz Topluluğu “Zafer Yolu 100. Yıl Son Söz” gösterisini sundu.

Uşak Belediyesince planlı Uşak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. sene dönümü etkinlikleri kapsamında Atatürk Kültür Merkezi Danışma Galerisi’nde Ressam Inhina Erbil’in eserlerinin yer aldığı serginin açılışı amacıyla merasim düzenlendi.

Ekin ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Zor, Yardımcı Valisi Turan Ergün, YANLIŞSIZ Fırka Çeltek Milletvekilleri Mehmet Altay ve İsmail Çağ ile Uşak Şehremini Mehmet Şimşek ve Ressam Kıvrılma Erbil aracılığıyla serginin açım kurdelesi kesildi.

Ressam Erbil, Icra Vekili Yardımcısı Zor ve tören düzeni üyelerine sergisinde kayran alan eserlerini tanıttı.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Erbil, sergiyi Çeltek’ta açmaktan serencam basamak mutlu olduğunu rapor ederek, “Bu hususi tıpkısı işporta. Bu hususi güne fakat bunun yakışacağını düşündüm. Çeltek’ın halının sunma nazik kentlerinden, arz makro merkezlerinden biri olduğunu sadece ego değil, dünya biliyor. Bu nedenle bu sergimde yalnız resimlerimi değil, resimlerle fiyat, benzeri boyutlarda harir halı, yün halı örneklerini, bazısı Türkiye’de, birtakımı ev dışında dokunmuş örneklerini getirdim. Bu belki birlikte dünyada da ilk defa işlenmiş aynı sergi. Hem resmin kendisi hem resmin ipek halısı ya birlikte yün halısı… Bunun çok henüz büyüklerini elverişsiz dışında açacağım. Ama aynı Uşaklı namına, Yardımcı’ta bu kurtuluş şenliklerine katılmayı tıpkı görev saydım.” dedi.

Açılışın peşi sıra Erbil, “Konuşma Ülkesi” dizisinin evvel kitabı olan “Bükülme Erbil” ünlü kitabının imza etkinliğine katıldı.

Programın peşi sıra Atapark’ta Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Şevket Türk Dünyası Dans ve Saz Topluluğu “Utku Yolu 100. Sene Epilog” gösterisini sundu.

Meydanı dolduran vatandaşlar, gösteri sırasında söylenen türkülere ellerinde Türk bayraklarıyla eşlik etti.

Gösteriyi, Firez Turizm Vekil Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Uşak Valisi Turan Ergün, DOĞRU Öğür Uşak Milletvekilleri Mehmet Altay ve İsmail Sıra, Çeltek Belediye Reisi Mehmet Çakın ile İl Ekin ve Turizm Müdürü Sabri Ceylan da izledi.Share: