Uşak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlandı

Uşak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü, F-16 uçakları ve paraşüt ekiplerinin sunduğu gösterilerle kutlandı.

Vali Turan Ergün, Uşak Havalimanı’ndaki programda yaptığı konuşmada, kentin antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünü kutlamanın gururunu, coşkusunu ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Milli Savaşım döneminde yaşananlar ve işgallere karşı direnişi ifade fail Kuvayımilliye Hareketi’nin andıran tarihin en büyük kafa duraklarından olduğunu vurgulayan Ergün şöyle konuştu:

“Bilcümle bu hadiseler, benzeri milletin kontra koşullara karşın ‘Ya İstiklal evet Ölüm’ fikriyle harekete geçtiğinde neleri başarabileceği üstüne bizlere emsal dokuma etmektedir. Bundan 100 sene geçmiş kutsal yurt topraklarımızı işgale girişen emperyalistlere karşı çokça gösterişli ve kararlı aynı savaş verilerek fena hâlde yurdumuz ve bu sunturlu, kadim şehrimiz düşman işgalinden kurtarıldı.”

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın de 26 Ağustos bakımından işgalci güçlere serencam darbeyi yayılmak, onları Anadolu topraklarından ezel ebet aforoz etmek için şişman taarruzun başlatıldığını hatırlattı.

Tarihlerin 30 Ağustos’u gösterdiğinde düşmanın mağlup olduğunu, gösterilen azimli duruşla engelleme girişiminin giderilmiş edildiğini ve ülkenin bölünmez bütünlüğünün ayrımsız defa elan gösterildiğini rapor eden Kıvılcım, “Tabii bu vakit kaybetmeden başlangıçtı. İşgalciler Yardımcı’a makul kaçacak ve bu yol 1 Eylül’da bu bayrı topraklarda eskimemiş bire bir hezimete uğrayacaktı. Galibiyet silsilesi sürecek, Yunan ordusu 9 Eylül’birlikte denize dökülecekti.” diye konuştu.

Konuşmaların peşi sıra zahmetli albeni albay Emniyetli Aldanmaz, Balaban Saldırı kapsamındaki mücadeleyle ilişik bilgiler verdi.

Çekicilik Kuvvetleri Komutanlığı paraşüt takımının gösterisinin peşi sıra, 6. Asıl Tepkili Uçak Soy Komutanlığından havalanan F-16 uçakları eylem uçuşu yaptı.

Etkinliğe DOĞRU Tümen Yardımcı Milletvekilleri Mehmet Altay ve İsmail Devir ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Küçük Asya Ajansının “Mehmetçik: Zaferin Askerleri Sergisi” açıldı

Daha bilahare Vali Ergün, Şehremini Çakın, milletvekilleri ve vatandaşlar, Rum Ajansının (AA) Milli Savunma Bakanlığı ile gelişigüzel hazırladığı 60 fotoğraftan oluşan “Mehmetçik: Zaferin Askerleri Sergisi”ni gezdi.

AA İzmir Mıntıka Müdürü Ahmet Caner Baysal, işporta için hikmet verdiği protokol üyelerine bu iş kapsamında hazırlanan “Mehmetçik: Zaferin Askerleri” adlı kitabı bergüzar etti.

Ilbay Ergün, AA muhabirine, serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkür ettiklerini belirterek “Rum Ajansı çalışanlarının çektiği evire çevire fotoğraflar bizleri büyüledi. Bu resimleri çıktı insana ifşa etmek, ne koşullar altında bu eğitimlerin verildiğini, askerlerimizin ne şartlar altında savaşa hazırlandığını anlatmamız geçişsiz. ” diye konuştu.

Şimşek dahi sergilenen karelerin etkileyici olduğunu ifade ederek “Kargaşa mensuplarımızın baskı şartlar altında ülkemizi himaye etmek amacıyla almış olduğu eğitimleri, yapmış oldukları mücadeleleri çok iyicene bir şekilde anlatılmış, fotoğraflanmış. Bundan dolayı de Küçük Asya Ajansı’mıza Uşaklı hemşehrilerimizle bu sergiyi buluşturdukları amacıyla çokça teşekkür ediyorum.” dedi.

45 bin fotoğraf karesi arasından hususi seçki

AA’nın Türk Silahlı Kuvvetlerinin ensiz içi ve hat ötesinde görev fail birliklerine yönelik Milli Defans Bakanlığı ile yaptığı hususi say kapsamında, 39 foto muhabiri 60 mekanda 45 bin dördül fotoğraf çekti.

Bununla birlikte projede fariza alan 29 kameraman, su altı kamerası ve dron kabilinden yeni tohum ekipmanlar kullanarak 600 saatlik faal görseller elde etti. 6 ay süren düzentileme kapsamında 36 muhabir da çalışmalara ait hususi haberler hazırladı.Share: