Üretimevi kabilinden ortaöğretim: 77 okulun spor malzemeleri bu okulda yapılıyor

Üretimlik kabil lise: 77 okulun spor malzemeleri bu okulda yapılıyor

BİNGÖL – Adeta ayrımsız fabrika gibi etkin Bingöl Mesleki ve Ustalık Rum Lisesinin öğrencileri, Bingöl ve Tunceli’deki toplam 77 okulun spor malzemelerini hazırlayarak hem öğreniyor hem bile harçlıklarını çıkartıyor.

Toyluk ve Spor Bakanlığı ile Milli Terbiye Bakanlığı beyninde yapılan protokolle, okulların bazı ihtiyaçları imdi meslek lisesi öğrencileri tarafından karşılanıyor. Hem daha beş altı maliyet hem da öğrencilerin halk becerilerinin daha fazla gelişmesine imkân sağlayıcı proje sayesinde öğrenciler üstelik harçlıklarını çıkartmış oluyor. Bu çerçevede Bingöl Mesleki ve Beceri Küçük Asya Lisesi, Bingöl ve Tunceli’deki 39 okula basketbol potası, 38 okula ise masa tenisi masası yapımına başladı. Piyasaya göre henüz ucuza mülk ettikleri ürünleri okullara yetiştirmenin gayreti içerisinde olan ortaöğretim adeta bir üretimevi üzere çalışıyor.

Yapılan icraat ile ilgilendiren hikmet veren Okul Müdürü Ahmet Aşar, “Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü ile yaptığımız protokolde Bingöl ve Tunceli’birlikte 39 tane okulun basketbol potalarını ile 38 okulun masa tenisi masalarının üretimlerini yapıyoruz. Bu sayede öğrencilerimizin ahali becerisi henüz çok kaslı olmakla alay malay harçlıklarını dahi çıkarmış oluyor. Eş bütçesine katkıda bulunmuş oluyorlar. Bizler Bingöl’ün alelhusus eroin ve möble sektöründeki birçok alanda öğrencileri yetiştirip ara eleman ihtiyaçlarını karşılamış oluyoruz. Öğrencilerimiz, buradan mezun olduktan bilahare sanayide aklık bir şekilde işbaşı eğitimlerini aldıktan sonradan istihdam ediliyor” dedi.

“Amacım zat işimin sahibi kalkmak”

Bingöl Çığır Lisesi Uyuşturucu Bölümü öğrencilerinden Emirhan Kuyuldar, “Hem okulumu okuyorum hem dahi aileme yardımcı oluyorum. Özlük harçlığımı çıkarıyorum. Amacım ileride öz mesleğimi elime alabilmek ve kimseye eksikli olmamak. Özlük işimin sahibi tevessül etmek istiyorum, hayallerim o yönde. Okulumuzda neşelilik, mobilya, araba üzere bir nice çağ var. Ego eroin bölümü öğrencisiyim. Çünkü bu bölümün benim amacıyla daha ferah olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Share: