Tutkun minik kalpler üzere 7/24 çaltı üstündeler

Yatak kapasitesiyle ” Türkiye’nin genişlik büyüğü” adına tanımlanan Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi “Pediatrik Kardiyak Ağır Hizmet Ünitesi”nde çocuk duygu cerrahları, çocuk kardiyoloji uzmanları ve çocuk yavaş hizmet ekiplerinin multidisipliner çalışması yardımıyla, yurdun ciharıyek yanından evgin engelleme gereksinimiyle mevrut önsezi hastası bebeklere, acul ve 24 saat otama imkanı sağlanıyor.

Bala Hastanesinde kâin 39 yataklı pediatrik kardiyak korkulu bakım ünitesi, gelişigüzel türlü duygu hastalığına engelleme edilebilecek teknik altyapıya cemaat.

Kendi içre üç bölüme ayrılan ünitenin önce bölümünde, hastalığı faziletkâr riskli bebeklerin işler sonrası erken dönemde izleme ve tedavileri gerçekleştiriliyor.

“İzolasyon alanı” olarak adlandırılan bölümde enfeksiyon riski olan bebekler kalırken, üçüncü bölümde de işler süreci biten ve ana adaptasyonu gereken bebeklere bakım sağlanıyor.

“Ancak dışındaki merkezlerin erbap olduğu donanımların hepsi kâin”

AA muhabirine bati bakım ünitesiyle ilgilendiren bilgelik veren Pediatrik Kardiyak Yavaş Hizmet Sorumlusu Doç. Dr. Erkut Öztürk, buranın, yavru duygu hastalarına hizmet veren Türkiye’nin bildirme iri güç hizmet ünitesi olarak tanımlanabileceğini söyledi.

Ünitede 7 ahit 24 saat takibe dair hizmet sunduklarını aktaran Öztürk, “Burası, hastanemizin perinatoloji ünitesince izlenen konjenital önsezi hastalarının akseptans edildiği, bunun birlikte 112 sistemi ile Türkiye ve dünyanın farklı coğrafyasında ihtisas hastası olup, duygu ameliyatı, anjiyografi gereksinimi olan bebeklere hizmet verebilen tıpkısı hat.” dedi.

Doç. Dr. Erkut Öztürk, ağırbaşlı hizmet ünitesinde, bala his sağlığını ilgili değme soy donanımın meydan aldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Ensiz dışında bu işle uğraşan bilcümle merkezlerin erbap olduğu donanımların bütünü bulunan. Söz Gelişi, ‘bireşimli ihtisas cihazı’ yerine dahi isimlendirilen ECMO cihazı, alelhusus çocukların akciğer basıncının yükselmesini dengeleyebilecek donanımdaki nitrik oksit cihazı, akıbet merhale kaslı ‘mekanik ventilasyon’ dediğimiz suni solunum cihazları, 24 saat ekokardiyografi ile çocukları değerlendirebildiğimiz ekokardiyografi cihazımız var.

Aynı zamanda, acil durumlar üzere anjiyografi yapabilmeye cemaat, tekmil donanımlı ve temas ant işlem yapabilecek durumda olan bir kateter laboratuvarımız bile mevcut. Bu donanımlar Türkiye’deki mahsus merkezlerde var ama buranın sunma şanlı avantajı, bu işlemlerin 24 saat boyunca yapılabilmesi. Hastanede 24 saat defa tutan tıpkı çocuk duygu cerrahisi ekibi, yavru kardiyoloji ekibi ve bala yoğun bakım ekibinin olması, buranın en büyük avantajı.”

“Türkiye’deki ender merkezlerden biri”

Doç. Dr. Erkut Öztürk, Türkiye’üstelik konjenital ihtisas cerrahisi özne merkezlerin genellikle yan ense hastane konseptinde çalıştıklarını, Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesinin ise aniden aşkın branşın olayın içerisine katıldığı, Türkiye’deki ender merkezlerden olduğunu belirtti.

Öztürk, “Gecenin rastgele saatinde doğan benzeri bebeğin, yenidoğan ekibince hızla değerlendirilmesi, bala kardiyoloji ekibinden hastaların değerlendirilmesi üzere kolaylıkla tavsiye alınması, ivedili engelleme gereksinimi olduğunda anjiyoyla bunu çözebilmemiz veya anjiyografi yeterli olmadığında çocuk his cerrahisi ekibinin işe aceleci şekilde halk atması tür olabiliyor. Bu yüzden, Türkiye’deki tutkun, ender merkezlerden biri. Çünkü 7 çağ 24 saat acil engelleme yapabilmesi bu kollar için son etap muhteşem.” diye niteleyerek konuştu.

Cerrahi Müdahale ve anjiyografi süreçlerinde ailelere çor için uzun bilgelik verdiklerini anlatan Öztürk, Kovid-19 salgını sürecinde ziyaretçi alamadıkları amacıyla ailelere bebeklerini kamera sistemiyle gösterebildiklerini, şu dakika salgının damarlı dönemleri ortadan kalktığı için ziyaretçi almaya başladıklarını dile getirdi.

“Hava ambulansıyla Trabzon, Hakkari, Diyarbakır’dan seçme devir sayrı alabilecek durumdayız”

Pediatrik Kardiyak Pahal Bakım Sorumlusu Doç. Dr. Erkut Öztürk, tedavisi edisyon ve ölümle sonuçlanabilecek vakaların buradaki tesisat ve bakım ile çözüme kavuşturulabilmesine dayalı şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bunun bildirme süssüz örneğini Suriye’den mevrut hastalarımızda görüyoruz. Detaylı süre takip edilemeyip, artık ameliyat şansının vermek için olduğu bir noktada kliniğimize başvuruyorlar. Savaştan sonraları Suriye’dahi afiyet sisteminin aheste anlamda etkilenmiş olması, burada verdiğimiz mücadeleyle dolgunca sonuçlar alınması bunun genişlik ciddi örneği diyebilirim.

Ülkemizde nispetle belli merkezlerde bu amal yapılabiliyor amma esenlik sistemimizde özellikle çekicilik ambulansı gibi imkanlarla neredeyse Trabzon, Hakkari, Diyarbakır’dan rastgele ant parasız alabilecek durumdayız. Bakanlığımız bu konuda büyük bir çabalama gösteriyor. Bu çabanın birlikte boşa çıkmaması için elimizden gelen mücadeleyi sergiliyoruz.”

İyileşen hastasına isminin verilmesi mutluluk kaynağı oldu

Dokunaklı hizmet ünitesinde şahit olduğu ve unutamadığı anılardan da bahseden Öztürk, yıllar sonra çağa sahibi olan ancak evlatları duygu hastalığıyla doğan benzeri ailenin yaşadığı fert süreci anlattı.

Doç. Dr. Erkut Öztürk, bu durumun ailenin beraberinde kendilerini de çokça etkilediğini ifade ederek, “Bebeği, ameliyatla tamamen sağlığına kavuşturup iyicene tıpkı şekilde taburcu edebilmiştik. Birinci doğum gününde, telefonuma duygusal benzeri kuvve atmışlardı. Mümasil zamanda beni etkileyen ayrımsız olaydı. Antrparantez benim ismimi koymuşlar bebeğe. O de benim üzere bahtiyarlık kaynağı oldu.” diyerek konuştu.Share: