Türksat Benzeşim Peyk Yarışması’nda yarın bitiş uçuşları yapılacak

Türksat Emsal Uydu Yarışması’nın finalini oluşturan uçuş etabı, erte Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilecek.

Türksat AŞ’den yapılan açıklamaya göre, şeriklik ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı iş birliğiyle 7’ncisi düzenlenecek Türksat Dublör Uydu Yarışması’nda bitiş heyecanı başlıyor.

Aksaray Tuz Gölü’nde mevcut Hisar Atış Alanı’nda erte düzenlenecek uçuş etabıyla, gerçek tıpkı uydunun misal kendisine ihya aşamasını tüketici dinç mühendisler, uçuş etabında koşa taraflı ve sistemler arası tanıtma görevlerini tamamlayarak birincilik üzere yarışacak.

Altı yıldır başarıyla planlı ve binlerce öğrenciye aile sahipliği yapan Türksat Benzeri Peyk Yarışması’nda pervaz etabı misil uyduların roketlerle fırlatılmasıyla gerçekleştirilecek. 50’ye mümasil fariza ödeme etmesi muhtemel model uydulara bu sene dahi bakir görevler eklendi. Misil uyduların inişi esnasında sensörlerden alınan telemetri verileri ve fon verisinin de düz istasyonuna müdrike aktarılması görevinin yanı sıra aktarılan verilerin komuta taharri elektronik beyin açıklık yüzünde grafiksel görselleştirmesi görevleri ifa edilecek. Ayrıca bir uydular, taşıyıcıdan ayrıldıktan sonraları iniş esnasında 200 metre irtifada 10 saniye askıda kalarak irtifasını sabitleyeceği görevi ve uydunun görünürlüğünün artırılması üzere gerçekleştirilecek ibdai görevler yarışmacıların bu yıl deneyimleyeceği koskocaman vazifelerden olacak.

2016’de 3 mızıka ve 18 kişiyle başlayan Nazir Uydu Yarışması’nda bu sene elçi sayısı 1000’i aştı. Türksat Benzeşim Uydu Yarışması’na darülfünun öğrencilerinin ilgisi rastgele yıl katlanarak artarken kıyasıya bir rekabete ve balaban heyecana manzara olması beklenen yarış, Türksat Lansman ve Türksat YouTube kanallarından takipçilerine ulaştırılacak.

Yarışmada birinci olan takımın üyelerine 40 bin teklik, ikinci takımın üyelerine 30 bin teklik, üçüncü takımın üyelerine 20 bin teklik armağan verilecek. Yarışmayla, öğrencilerin özge üniversite takımlarıyla deneme paylaşımı, sektörde zindelik gösteren kurumlar, şirketler, uzmanlar ve mühendislerle iletişim imkanı sağlanmasıyla uydu ve feza teknolojileri alanında koca kaynağı yetiştirilmesi hedefleniyor.

Share: