Türkiye’den Libya’ya üst düzey musahabe

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sefirikebir İbrahim Kalın’dan oluşan heyet, yüzeysel resmi ziyaret üzere Libya’nın başkenti Trablus’a vardı.

Heyetin, Libya Riyaset Konseyi Başkanı Yunus el-Huysuz, Başkanlık Konseyi Komutan Yardımcıları Abdullah umum-Lafi ve Musa el-Mahrut, Libya Ulusal Temas Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ve Libya Faziletli Ihtişam Konseyi Başkanı Halid ahali-Mişri’yle tıpkısı araya gelmesi ve astronomi üyelerinin mevkidaşlarıyla bile değişik görüşmeler yapması bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Libya Dışişleri Bakanı Necla Manguş’la ikili görüşmesinin ardından eş basın toplantısı yapacağı bildirildi.

Ziyaret sırasında ülkedeki seçimlerin bir dakika önceki düzenlenmesi, bu çerçevede gerekseme duyulan hukuki altyapı çalışmalarına ilişkin gelişmeler, ikili münasebat ve Libya ile 2019’da imzalanan Asayiş ve Askeri İşbirliği ile Akdeniz’de Bahir Izin Alanlarının Sınırlandırılması Uyuşma Muhtıraları çerçevesinde sürdürülen teşrikimesai konularının de ele alınması bekleniyor.

Diplomatik kaynaklar, Libya’dahi istikrarın korunması, ulusal uzlaşma temelinde reislik ve yasama kurulu seçimlerinin tıpkısı zaman geçmiş gerçekleştirilmesi amacıyla ilişik cümle kurumların konkre tıpkı çekim etrafında birleşmelerinin mülakat gündeminde öncelikli düz taşıdığına meni ediyor.

Heyetin, Trablus’un Tacura bölgesinde Trablus Büyükelçiliği yerleşkesinin inşası için Libya makamlarınca tahsis edilen araziyi da mülakat etmesi öngörülüyor.

Trablus’ta temaslarının ardından heyetin akşam saatlerinde Ankara’ya dönmesi bekleniyor.

Share: