Türkiye’de üretilen tütünde 120 bin ton rekolte bekleniyor

Türkiye Tütün Istihsal ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Umumi Başkanı Şeyhmus Hazandide, tütünde 120 bin ton rekolte beklendiğini belirterek, “Sabık yıl 80 bin titrem tütün elde etmiştik. Yağışlardan kontekst bu yıl artağan geçti. Geçen yıl 48 ülkeye 53 bin ton yaman ihraç ettik, bu yıl hedefimiz 60 bin titrem dış satım.” dedi.

Muş’un Sungu beldesindeki yaman tarlalarını gezerek, çiftçilerle mülaki Solgun, AA muhabirine, bu sene 26 ilde, 113 ilçede, 2 bin 301 köy ve mahallede tahminî 82 bin üretici ailenin 120 bin ton kötü istihsal sözleşmesi imzalandığını söyledi.

Birçok yabancı şirketle yeni konvansiyon imzaladıklarını rapor eden Hazandide, üreticilerin çıktı kazanması ve daha çok üretmesi üzere ceht gösterdiklerini belirtti.

Solmuş, henüz çok ihracat yapacaklarını ve ithalatı azaltacaklarını dile getirerek, “Bu yıl ülkemizde 120 bin titrem duman üretimi hedefliyoruz. Geçen yıl 80 bin ton yaman elde etmiştik. Yağışlardan ortalık bu yıl verimli geçti. Sabık sene 48 ülkeye 53 bin titrem kötü ihraç ettik, bu sene hedefimiz 60 bin titrem dış satım. Bugüne kadar çokça güzel ve zinde bir şekilde kırımlarımızı yaptık. Bir Nice ilimizde yaman alımlarımız başlayacak. Temennimiz ithalatı azaltmak.” ifadelerini kullandı.

Hazandide, tahminî 15 gündür mıntıka illerini müzakere ettiklerini ifade ederek, hasadın verimli tıpkısı şekilde sürdüğünü kaydetti.

“ABD’ye Virjinya tütünü ihraç edeceğiz”

Muş’ta 4 bin hektar alanda bu yıl esrar üretildiğini anlatan Hazandide, kentte 9 tütün çeşidinde deneme istihsal yaptıklarını, hangisinin alıcısı aşkın ise çiftçileri o ürüne yönlendirdiklerini söyledi.

Bu yıl ayrımsız ilki gerçekleştirerek Muş’ta “Virjinya tütünü” yemlemek üzere deneme istihsal yaptıklarını tamlayan Hazandide, şöyle dedi:

“Çok adamakıllı ürün elde ettik. ABD’ye bu sene Muş, Bitlis ve Batman’dan Virjinya tütünü ihraç edeceğiz. Bu sene kısık bir yatırımcıyı Muş’a getirdik. İkinci yatırımcı dahi Osmaniye’de işletmesini kuracak. Yaptığımız arsıulusal çalıştaylarla dünyanın gözünü ülkemize çevirdik. Tarım ve Orman Bakanlığı, duman araba aletleri bağış desteği sağladı. Ülkemizde ne çiftçinin tütünü elde kalırsa bize ulaşabilir.”

Sungu beldesinde Küçümseme Akın de 37 yıldır kötü ürettiklerini belirterek, bu sene mahsul ve rekoltenin beklediklerinden iyi olduğunu söyledi.

6 dönüm alanda üretim yaptığını anlatan Atak, 2,5 ton ürün beklediğini anlatım etti.

Share: