Türkiye’de üretilen tütünde 120 bin titrem rekolte bekleniyor

Türkiye Duman Istihsal ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Umumi Başkanı Şeyhmus Solgun, tütünde 120 bin titrem rekolte beklendiğini belirterek, “Geçen yıl 80 bin ton kötü elde etmiştik. Yağışlardan kıran bu yıl eli nimetli geçti. Geçen sene 48 ülkeye 53 bin titrem esrar ihraç ettik, bu sene hedefimiz 60 bin titrem dış satım.” dedi.

Muş’un Sungu beldesindeki kötü tarlalarını gezerek, çiftçilerle görüşen Hazandide, AA muhabirine, bu sene 26 ilde, 113 ilçede, 2 bin 301 karye ve mahallede kısaca 82 bin üretici ailenin 120 bin ton esrar istihsal sözleşmesi imzalandığını söyledi.

Bir Nice yabancı şirketle eskimemiş antant imzaladıklarını rapor eden Sararmış, üreticilerin artık kazanması ve daha fazla üretmesi için çaba gösterdiklerini belirtti.

Hazandide, elan fazla dış satım yapacaklarını ve ithalatı azaltacaklarını dile getirerek, “Bu yıl ülkemizde 120 bin titrem yaman üretimi hedefliyoruz. Sabık sene 80 bin ton kötü elde etmiştik. Yağışlardan belde bu sene artağan geçti. Güzeşte yıl 48 ülkeye 53 bin ton tütün ihraç ettik, bu sene hedefimiz 60 bin titrem ihracat. Bugüne kadar çok evire çevire ve sağlıklı bir şekilde kırımlarımızı yaptık. Bir Nice ilimizde tütün alımlarımız başlayacak. Temennimiz ithalatı hafifletmek.” ifadelerini kullandı.

Solgun, kestirmece 15 gündür kesim illerini ziyaret ettiklerini rapor ederek, hasadın mübarek aynı şekilde sürdüğünü kaydetti.

“ABD’ye Virjinya tütünü ihraç edeceğiz”

Muş’ta 4 bin hektar alanda bu yıl duman üretildiğini anlatan Sararmış, kentte 9 duman çeşidinde tecrübe istihsal yaptıklarını, hangisinin alıcısı fazla ise çiftçileri o ürüne yönlendirdiklerini söyledi.

Bu yıl tıpkı ilki gerçekleştirerek Muş’ta “Virjinya tütünü” beslemek amacıyla deneme üretim yaptıklarını tamlayan Solmuş, şöyle dedi:

“Çokça iyice mahsul elde ettik. ABD’ye bu sene Muş, Bitlis ve Batman’dan Virjinya tütünü ihraç edeceğiz. Bu sene gösterişli tıpkısı yatırımcıyı Muş’a getirdik. İkinci yatırımcı bile Osmaniye’de işletmesini kuracak. Yaptığımız arsıulusal çalıştaylarla dünyanın gözünü ülkemize çevirdik. Tarım ve Orman Bakanlığı, kötü araba aletleri teberru desteği sağladı. Ülkemizde hangi çiftçinin tütünü elde kalırsa bize ulaşabilir.”

Sungu beldesinde Hezel Akış birlikte 37 yıldır kötü ürettiklerini belirterek, bu sene mahsul ve rekoltenin beklediklerinden gür olduğunu söyledi.

6 dönüm alanda istihsal yaptığını anlatan Atak, 2,5 titrem ürün beklediğini rapor etti.

Share: