Türkiye’de 9,2 milyon konutun sarsıntı sigortası yok

DASK verilerinden derlediği bilgiye bakarak, binlerce can kaybına ve milyarlarca dolar iktisadi zarara kat açan depremin arkası sıra 23 yıl geçmesine karşın hareket sigortalı basamak sayısı değme güzeşte yıl artsa de bibi istenilen seviyelere ulaşılamadı.

Halihazırda Türkiye genelindeki 20 milyon 32 bin konuttan yüzde 53,90’ı, yani 10 milyon 795 bin 698 hane için zelzele sigortası yaptırıldı. Henüz 9 milyon 236 bin 302 konutun Mecburi Zelzele Sigortası bulunmuyor.

Ülkede yer okkalı kentleşmenin yaşandığı ve 6 milyon 840 bin konutun düzlük aldığı Marmara, yer sarsıntısı sigortasına sunu çok demet gösteren toprak oldu. Bölgede yüzde 62,90’lık göre 4 milyon 302 bin 607 konutun Zorunlu Zelzele Sigortası bulunuyor.

Marmara Bölgesi’ni, yüzdelik 54,60 ile Iye, yüzde 49,20 ile İç Küçük Asya, yüzdelik 48,70 ile Maşrık Anadolu, yüzde 48,30 ile Güneydoğu Küçük Asya, yüzde 47,20 ile Akdeniz ve yüzdelik 44,40 ile Karadeniz izledi.

Sigortalılık oranı yeryüzü faziletli Bolu oldu

Büyükşehirlerin sigortalılık oranları, İstanbul’da yüzdelik 61,90’a, İzmir’de yüzde 58,50’ye, Ankara’dahi yüzde 56,10’a, Bursa’birlikte yüzdelik 57,40’a ve Antalya’da yüzdelik 53,40’a ulaştı.

Zorunlu deprem sigortalılık oranı yer erdemli iller yüzde 84,10 ile Bolu, yüzde 82,10 ile Yalova ve yüzdelik 78,70 ile Tekirdağ olurken, sigortalılık oranının yeryüzü düşük olduğu iller yüzde 14,20 ile Hakkari, yüzdelik 31,10 ile Gümüşhane ve yüzdelik 31,90 ile Muş olarak belirlendi.

DASK’ın kurulduğu Ilkgüz 2000’den bu yana meydana gelen depremler sonrasında hasar sahiplerine 1 bilyon 248 milyon liralık ödemede bulunuldu.

Uzmanlarca balaban tıpkı deprem muhtemel ve “ekonominin başkenti” adına adlandırılan İstanbul’üstelik sigortalılık oranı Marmara Bölgesi ortalamasının konusunda çıkma durumda.

Megakentte bulunan 4 milyon 153 bin konutun 61,9’unun sigortalı olduğu görülürken, zelzele sigortası namevcut bölük sayısı ise 1 milyon 582 bin 505 nüsha namına kayıtlara geçti.

Uzmanlar, depreme cebin konutlara DASK yaptırılması, riskli binaların güçlendirilmesi ve icabında dönüştürülmesi çağrısında bulunuyor.

“Acilen ‘güçlendirme seferberliği’ başlatılmalı”

Zelzele Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan konuya ilgili yaptığı açıklamada, canlı hareket kuşağında bulunan Türkiye’nin anbean böyle benzeri tehlikeyle yüz yüze olduğunu, Marmara’de birlikte zehir ayrımsız depremin beklendiğini söyledi.

Mutluluk genelinde riskli konutların güçlendirilmesi ve dönüştürülmesi noktasında hala mergup mesafenin alınamadığını dile getiren Türkkan, vatandaşları bu konuda çabuk etmeleri gerektiği üstüne uyardı.

Türkkan, İstanbul’bile beklenen çığlık bire bir depremde 150 bilyon dolarlık engel öngörüldüğünü belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Balaban aynı sarsıntı riski önümüzde dururken kentteki riskli binalar amacıyla hala harekete geçmiş değiliz. Konutların yüzdelik 40’a yakınının yer sarsıntısı sigortasının bulunmadığını görüyoruz. Vatandaşlarımıza depreme alın kesinlikle binalarını güçlendirmelerini ve DASK yaptırmalarını öneriyoruz. Megakentte beklenen şiddetli ayrımsız depremde çok yoğun, kilolu ve ölçülü hasar alması beklenen hane sayısın 600 bin skor. Bu konutlar üzere çabucak ‘güçlendirme seferberliğibaşlatılmalı.

Vatandaşlarımız harekete geçmeli, hükümetimiz sürece destek olmalı, belediyeler de güçlendirmenin önündeki engellerin kaldırılması üzere kolay sağlamalı. aksi hâlde incitici tıpkısı depremin sonuçları çokça okkalı olacaktır.”

“Hedefimiz sigortasız göz kalmaması”

Katıksız Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Koordinatörü Erdal Turgut birlikte Türkiye’da şu anda 11 milyona andıran konutun sigortalı olduğunu belirterek, hedeflerinin; “sigortasız göz kalmaması” olduğunu söyledi.

Hareket ruhlu illerde sigortalılık oranlarının oldukça faziletkâr olduğunu dile getiren Turgut, “Hava kendisine, ızdırap tecrübeler yaşamadan gerekli önlemlerin alınması için çalışmalarımıza uzaklık vermeden bitmeme edeceğiz. DASK’ın kuruluşundan bu yana elde ettiği başarıyı ve halkımızın bu kuruma olan güvenini henüz bile ileriye taşıyacak projeleri hayata geçirmeye hazırız. Kuruluşumuzdan bu yana 7’den 77’ye farklı gözyaşı gruplarına hareket gerçeğini ve depreme alın ilaç almanın önemini anlatıyoruz.” diyerek konuştu.

Turgut, vatandaşlara DASK’ın öneminin anlatılması amacıyla gurur olarak hayata geçirdikleri faaliyetlerden bahsetti.

Erdal Turgut, eksiksiz konutları mali güvence altına almayı ve böylece depremden bilahare sigortalıların yaralarını sarabilme süreçlerinde yanlarında olmayı hedeflediklerinin altını çizerek, şu açıklamalarda bulundu:

“Biliyoruz kim, depremlerden sonradan tazminat ödemelerini düz sigortalılarımız, sigorta yaptırmayan vatandaşlarımız üzere kat sayı teşekkül ediyor. DASK olarak tekmil planlarımızı mümkün balaban İstanbul depremini göz uğrunda bulundurarak yapıyoruz. 2021-2022 döneminde aynı depremde toplam hasar ödeme gücümüz 46 bilyon TL’dir. Bu kapasite, mehabet kaynaklarından ağız ağıza mutlak kendisine oluşturulmuştur ve sadece Zorunlu Sarsıntı Sigortası poliçesi sahiplerinin evlerinde oluşacak sarsıntı kaynaklı hasarların tazmini üzere kullanılacaktır.”

Turgut, bu kapsamda, güncel olarak üstünde çalıştıkları yeryüzü mefret projenin “Zorunlu Hareket Sigortası’nın Kıran Sigortası’na dönüştürülmesi” olduğunu kaydederek, “Başta baskın gelmek için özge tabii kıran türlerinin mecburi zelzele sigortasına bütünleşmiş edilmesi ile ait projemiz kapsamında çalışmalarımız sürüyor. 2023’te tamamlamayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Deprem dayanıklılık testi yaptırılmalı”

Helmann Yönetim Kurulu Başkanı Selman Ibdai ise vatandaşlara konutlarına DASK yaptırmaları çağrısında bulunarak, beklenen tıpkısı depremde maddesel kayıpların ayrımsız nebze dahi olsa bu şekilde telafi edilebileceğini söyledi.

Depreme cebin öncelikle “binalara depreme alın metanet testi yaptırılması” gerektiğini vurgulayan Ibdai, şu ifadeleri kullandı:

“Riskli yapılar mümkünse güçlendirilmeli. Güçlendirme ile kurtarılamayan binalar ise dönüştürülmeli. Fakat riskli yapıların yer bir iki yüzdelik 90’ının güçlendirmeyle kurtarılabileceğini biliyoruz. Bu sayede cins israfı azaltılır ve geri dönüştürülemeyen betonların doğaya bırakılmasının da önüne geçilir. Eskimemiş yapılan binalar filhakika zelzele yönetmeliğine akıllıca yapılıyor. Fakat konutlarımızı çelik, kerpiç ve ahşap kadar betona alternatif malzemelerle düz yazı edersek bu konudaki riskler iri ölçüde giderilmiş edilecektir.”

Selman Ibdai, hisse senedi sağlığı ve güvenliği denetiminin depreme karşı dolaylı bile olsa katkısı olacağına işaret ederek, “Elbette kim yapı teftiş bağımsız kendisine atanıyorsa hisse senedi sağlığı ve güvenliğini denetleyen firmaların da seçilememesi ve mutlak kendisine atanması gerekiyor. Antrparantez bu denetimlerin inşaatın büyüklüğüne ve sınıfına bakarak birlikte sınıflandırılması gerekiyor. Bunun depreme alın bilvasıta dahi olsa yardım sunacağı kanaatindeyim.” diye konuştu.

Türkiye sigorta sektörünün büyüklüğü 400 milyar TL’yi aştı

 

Naci Görür, Kuşadası depremi için konuştu: Sisam ile tetiklendi

 

Kuşadası Körfezi’nde vahim deprem!

 

Veli üzere ağır hareket uyarısı

 

Share: