Türkiye’de 33 ilden şişman Kayapınar olan ilçesinden gerekseme sahibi vatandaşlarına destek paketleri

Türkiye’birlikte 33 ilden büyük Kayapınar olan ilçesinden ihtiyaç sahibi vatandaşlarına destek paketleri

Diyarbakır’ın kayyum belediyesi gerekseme sahibi vatandaşlar için destek paketlerini hayata geçirdi

DİYARBAKIR – Türkiye’dahi 33 ilden nazik olan Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesi, dev destek paketleri devam ediyor. Ilçebay Karaman, “Mânialı, yaşlı, yardıma eksikli ve gençler unutulmadı, yemekten sağlığa eğitimden hijyene büyüklüğünde içtimai belediyecilik anlayışı” dedi.

Yaklaşık 412 bin nüfusu ile 33 ilden büyük nüfusa sahip olan model Kayapınar Belediyesi, toplumsal belediyecilik anlayışıyla vatandaşları unutmadı. Dev bakım paketiyle vatandaşların birlikte olmaya devam eden şehremaneti, başta özürlü, buğulu, yardıma kadın ve gençlere verilen hizmetler devam ediyor. Kayapınar Kaymakamı ve Uray Komutan Vekili Arif Karaman’ın talimatlarıyla yıpranmamış bindi paketleri bile hayata geçerek yemekten sağlığa, eğitimden hijyene kadar Kayapınarlıların birlikte. Başbuğ Karaman, “İlk adına şehrimizin, Kayapınar’ın kısık noktaları, vatandaşımızın günce olarak sıklıkla kullandığı yerlerde uygulamaya koyduğumuz tıpkı bakım var. İlk noktamız Terbiye Araştırma Hastanemiz, birçok vatandaşımız, burada sağlık hizmeti satın alırken günce yoğunluğunun beyninde ayrımsız nebze açlığını eksiltmek, gidermeleri için hamam çorba hizmeti sunmaya başladık” dedi.

“Bunun dışında bu hizmeti bizim eğitim bilimi akademilerimiz, marifet akademilerimizdeki öğrencilerimize, ağırşak imkanı, ders mesai imkanı sunduğumuz yerlerde dahi hamam çorba hizmeti sunuyoruz” diyen Komutan Karaman, “Tabi onlara hafta arası günlerde bire bir da sandviç ve içecek hizmetimiz gine başlamış durumda. Tığ; buradan günlük, insanların çokça ciddi ayrımsız şekilde kullandığı ve zaman zaman açlıklarını giderecek ant ayıramadığı noktalarda onların yaralarına reçete olmaya çalışıyoruz. İnşallah bu hizmetimiz çabuk tıpkısı şekilde artarak bitmeme edecek” diyerek konuştu.

“10 bin vatandaşa eğlenceli besin, yıpranmamış doğanlara çanta ve abla”

Besin kolisinden hijyen paketine, çağa çantasından abla desteğine kadar projeleri artırarak bitmeme ettirdiklerini aktaran Başbuğ Karaman, “Tahminî 10 bin vatandaşa Kayapınar’bile ahenktar adına besin kolisi hizmeti veriyoruz. Tahminî 4 bin vatandaşımıza sosyal ululuk olmanın, içtimai belediyecilik anlayışının aynı gereği yerine saflık maddesi realizasyon ediyoruz. Onun dışında insanlarımıza bakir doğan evlatları için aynı bebek çantamız, temel ihtiyaçlarını görebilecekleri yıpranmamış doğan bebeklerin, yavrularımızın çorak ailelerimiz üzere ayrımsız setimiz var. Kullanılmamış doğan bebeklerin, ailelerine bunları veriyoruz. Hayatının bir döneminde, geçmiş bebeklerin doğduğu ilk yıl içerisinde temel sütünü tıpkısı açkı alamadıkları zaman zaten gerekseme sahibi vatandaşlarımıza mama desteği sunuyoruz” şeklinde konuştu.

“Sakat ve yaşlılara bakım, aşındırmak ve keyif desteği”

Eskimemiş uygulamaya koydukları hizmetlerden biri evde hizmet hizmeti olduğunu nâkil Karaman, başta yaşlı, kimsesiz ve engelli vatandaşların hanelerine günce hamam aşındırmak hizmeti vermeye başladıklarının bilgisini verdi. Karaman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu, kısaca şu anda 300 kişi civarında. Haftanın tam günlerinde kapılarına büyüklüğünde tabiri caizse mutfaklarına kadar bir günlük yemeklerini yunak tıpkısı şekilde kendilerine sunuyoruz. Bu uyumlu bir bakım. Tıpkısı zamanda evde hizmet hizmetimiz içerisinde yaşlılarımızın bakımı, onların afiyet, rutin, sağlık kontrollerinin ve rutin günlük afiyet ihtiyaçlarının, işte pansuman kabil, voltaj istimara üzere, şeker hastalığı istimara kadar ihtiyaçlarını gören bir birimimiz var. Evde bakım hizmetinde onların bu ihtiyaçlarını görüyoruz.”

“Çölyak hastalarına azık paketi”

İlçede aktif çölyak hastalığı hastalarının gelişigüzel gıdayı tüketemediği hatırlatan Başbuğ Karaman, alelhusus gluten noktasında galiba haddinden fazla mecbur sayıda gıdayı tüketebildikleri tıpkı hastalık olduğunu bunun üzere dahi her yıl ağır ezgi kendisine bin kişiye ikişer ayda ayrımsız besin paketlerini sunduklarını belirtti.

“Içtimai belediyecilikte ücretsiz imkan”

Arif Karaman, toplumsal belediyecilikte Kayapınarlı vatandaşlara ücretsiz imkanları sıralayarak artacağını kaydetti. Karaman, “Kayapınar kaymakamlığı ve Kayapınar Belediyesi burada tüvana 400 kesir bin vatandaşımızın içerisindeki toplumsal, konuşu ve esenlik açısından dezavantajlı bilcümle kitlelerin hizmetinde. Tabi sunma ilkin mevrut önceliğimiz burada mânialı vatandaşlarımız, yaşlı, bikes vatandaşlarımız ve ondan sonra bile geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz, gençlerimizi özellikle yaklaşık 12 modül bilgi akademisi, terbiye akademisi kabilinden ücretsiz onlara imkan sunduğumuz, öğüt mücahede imkanı sunduğumuz sınavlara hazırlık kursu imkanı sunduğumuz yerlerde elimizde yetiştiriyoruz. Devletimizin bire bir içtimai kerem olmasının uzantısı yerine ego bu hizmetlerimizin artacak, artarak devam edeceğini buradan huzurlarınızda tıpkı yol henüz inandırmak istiyorum” ifadelerine düz verdi.

Share: