Türkiye Drone Şampiyonası’nın üçüncü etabı Artvin’de tamamlandı

TEKNOFEST kapsamında Artvin’üstelik düzenlenen Türkiye Drone Şampiyonası’nın üçüncü etabı sona erdi.

Artvin Valiliği Kaledibi İskelesi Sosyal Tesisleri’nin bahçesinde planlı ve aralarında milli sporcuların da bulunduğu yarışlar, 12 ilden 19 lisanslı sportmen katılımıyla gerçekleştirildi.

Sporcular kendi tasarımları dronlar ile 15 kapıdan oluşan parkuru hatasız ve bildirme acul şekilde tamamlayarak dereceye kısaltmak üzere kıyasıya uğraş etti.

Parkuru sunu gür dereceyle tamamlayan Atakan Yasmık birinci, Hüseyin Ablak ikinci, Hüseyin Yılmaz Çimen dahi üçüncülüğü elde etti.

Ödün töreninde mütekellim Artvin Valisi Yılmayan Doruk, iki bölüm süresince Artvin’dahi haddinden fazla iyicene yarışlar izlediklerini söyledi.

Bütün yarışmacıların çokça iyi işlemler çıkardığını tabir eden Doruk, “Böylesine tıpkısı organizasyonu ülkemizde düzenledikleri için emeği olan umum kurumlara teşekkür ediyorum. Çekicilik duyduğumuz tıpkısı tertip. Dünyada bunun aynı benzeri bulunmayan. Böyle tıpkı organizasyona sahip olduğumuz için çekicilik duyuyoruz. Ilkin Selçuk Bayraktar beyefendi başlamak amacıyla bindi veren herkese şükranlarımızı sunuyoruz” diyerek konuştu.

Yarışmaya Adana’dan katılarak bir numara olan 16 yaşındaki Atakan Mercimek, AA muhabirine, elan evvel iki birinciliği olduğuna değinerek, “Bu yılki şampiyonada, üçüncü hamle olan Artvin etabında birinci oldum, çokça mutluyum. Benim için kolaydı. Çok zorlanmadım. Az Buçuk rüzgar vardı. Dronlar etkilendi ve benim üzere sav olmadı. Yarışmamızı başarıyla bitirdik.” dedi.

Yarışmalara düzenli antrenmanlarla hazırlandığını aktaran Yasmık, “Hep özlük dronunu öz tasarlıyor. Zira herkesin pervaz sitili farklı. Dolayısıyla dronların uçuş şekli farklı olabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Yarışları ikinci olarak bitiren milli sporcu Hüseyin Ablak ise Artvin’birlikte kıyasıya tıpkı yarışı geride bıraktıklarını, ikincilikten yağlık mutlu olduğunu dile getirdi.

Yarışmada üçüncü olan 25 yaşındaki Hüseyin Yılmayan Çimen üstelik yarışlara Antalya’dan katıldığını ve 6 yıldır dron pilotluğu yaptığını, yarışların çokça fırtınalı ve zorlu geçtiğini kaydetti.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ’nin (STM) yürütücülüğünü yaptığı, evvel etabı Kastamonu’dahi, ikinci etabı Sinop’ta, üçüncü etabı ise Artvin’bile tamamlanan şampiyonada dereceye giren 16 sporcu, 30-31 Ağustos’ta Samsun’bile düzenlenecek Türkiye Drone Şampiyonası finalinde yarışacak.

Final yarışında geçmiş iki sırayı elde edecek sporcular, “TEKNOFEST 2022 World Drone Cup”ta Türkiye’yi düzen etmeye hak kazanacak.Share: