Türkiye Arsıulusal 8. Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzelce Kıraat Yarışması Konya’da başladı

Türkiye Uluslararası 8. Hafızlık ve Kur’an-ı Cömert’i Fena Hâlde Okuma Yarışması, Kült İşleri Başkanı Ulvi Erbaş’ın katılımıyla Konya’de başladı.

Yarışmanın küşat töreni Mevlana Müzesi beraberinde yer alan Hükümdar Rast Camisi Meydanı’nda yapıldı.

30 Ilkgüz- 3 Ekim tarihlerini kapsayan izlence, Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımının konseriyle başladı ve Kur’an Verimli tilaveti ile devam etti.

Protokol konuşmalarının ardından kürsüye mevrut Ilmek İşleri Başkanı Mehabetli Erbaş, İslam ülkeleri ortada bağlanak, kardeşlik, muadele ve dayanışmayı pekiştirmek için planlı yarışmayı çok bulunmaz bulduğunu söyledi.

Kur’an-ı Verimli’in insana varoluş gayesini öğreten tıpkısı cins membası, arı sili bire bir hayatın bittabi yaşanacağını gösteren bire bir hidayet rehberi olduğunu kaydeden Erbaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“O, müminlere ahlakı, edebi, adaleti, merhameti, ahde vefayı, hayırda yarışmayı, insanı adam yapan değerleri öğreten Cenabıhak’ın eşsiz kelamıdır. O, zihinleri ve kalpleri ümran eden, toplumları düzeltme fail incelik, anlamaklık, bilgelik ve bilgi hamile kitaptır. Bize gür tıpkısı kayırıcı olmayı, mebzul tıpkı köle olmayı, bol ayrımsız ağababa ve asıl olmayı, ferah bir genç erkek ve kardeş olmayı, bereketli tıpkısı kayırıcı ve dost olmayı öğretir. O, Cenabıhak’ın yeryüzüne tıpkı ikramıdır. Allah nice insanları, kavimleri, milletleri bu kitapla yüceltmiştir. Bu kitabı dikkate almayan, O’nun maltalık veren ilkelerine cebin duyarsız küsurat nice topluluklar da pişmanlıklara uğramış olmuştur.”

İslam coğrafyasının sonuç üç-dört asırdır tarihin yer pres süreçlerinden geçtiğini dile getiren Erbaş, “Gerçekte hemen İslam coğrafyasında değil, dünyanın birçok durumunda krizler yaşanmakta, maddi ve manevi huzursuzluklar zamanla artmakta; ocak, akrabalık, komşuluk, hukuk kabil arz ateş parçası bağlar zayıflamaktadır. Bugün bahis konusu bu hırçın tabloyu değiştirmenin, medeniyetimize ve insanlığa rüya olmanın yolu, bire bir asrısaadette olduğu gibi Kur’an’ın akla yatkın anlaşılmasından ve hayata doğru aktarılmasından geçmektedir.” dedi.

Törenin sonunda Şanlı Erbaş’a üzerinde Bakara suresinin 255’inci ayetinin yer aldığı forma bağlanmış resim bağış edildi.

Programın peşi sıra akşam ezanı okundu ve Erbaş, Müşkül Selim Camisi’nde cemaate akşam namazını kıldırdı.

Programa Vali Vekili Mehmet Vazıh, Büyükşehir Şehremaneti Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, İl Müftüsü prof. Dr. Mehabetli Eleman, yarışmacılar ve haddinden fazla sayıda vatandaş katıldı.Share: