TÜRK BÖBREK VAKFI BAŞKANI TİMUR ERK: SAĞLIK, ŞEKERDEN TATLIDIR

Türk Böbrek Vakfı’nın hayata geçirdiği, ‘Acun Şeker Hastalığı Tüketimine Dikkat Haftası’ kapsamında Şişli meydanında üstünde bomba süsü olan dev şeker maketi ile şeker hastalığı tüketimine dikkat çekildi. ‘Vücudumuzda bomba etkisi yaratacak maket’ yerine tanımlanan dev şeker hastalığı maketi Timur Kudret, tıkır gönüllüsü Eylem Şenkal ile dallar ve gençlerden oluşan Türk Böbrek Vakfı’nın fahri esenlik elçileri yoluyla yıkıldı. Kuvvet, ‘Türk toplumunun sunma koca alışkanlıklarından bire bir tanesi olan şeker hastalığı tüketimini azaltmamız lazım. Sağlık, şekerden tatlıdır diyoruz’ dedi.

Kurulduğu günden bu yana bir nice projeyi hayata geçiren ve çalıştığı konular üzerine farkındalık yaratıcı Türk Böbrek Vakfı, sosyete sağlığı namına nazik benzeri projeyi daha hayata geçirdi. ‘Doğru yaşam alışkanlıkları ile tagaddi kaynaklı esenlik sorunlarının nazik ölçüde önüne geçilebilir’ düşüncesiyle yola sâdır Türk Böbrek Vakfı, 19-25 Ilkgüz tarihlerini ‘Acun Şeker Tüketimine Dikkat Haftası’ yerine ilan etti. Tam dünyada özellikle sonuç yıllarda ölçüsüz şeker hastalığı tüketimin destek oluşturduğu sağlık sorunları herhangi bir güzeşte gün artıyor. Ötede şeker tüketiminin koca sağlığını olumsuz etkilediği, obeziteden hipertansiyona, his-soy hastalıklarından vakayiname böbrek yetmezliği ve depresyona kadar birçok hastalığı tetiklemesi gerçeğiyle cereyan eden Türk Böbrek Vakfı, belirlenen bu hafta ile ekstrem şeker hastalığı tüketiminin zararları hakkında farkındalığı yükseltmek amacıyla ulusal ve arsıulusal paydaşlarıyla iş birliği yapıyor.

Programa Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Iktidar, Türkiye Umum Sağlığı ve Kronik Emraz Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. İlhan Satman, Türk Ihtisas Vakfı Umumi Heyet Başkanı Kenan Büzük, Türk Önsezi Vakfı Müdürü Nurinnisa Parmaksız, Türk Böbrek Vakfının fahri sağlık elçileri, Vakıf Gönüllüsü oyuncu ve spor psikoloğu Eylem Şenkal ile çokça sayıda vatandaş katıldı.

‘LÜTFEN BU ETKİNLİĞİ TÜRKİYE DÜZEYİNDE YAYGINLAŞTIRALIM’

‘Türk Böbrek Vakfı namına dünyada aynı ilke imza atıyoruz’ diyen vakfın Başkanı Timur Erk, ‘Çok iddialı tıpkısı eksiksiz amma buna inanın. Acun Şeker Tüketimine Ilgi haftasının birincisini bilcümle gelişigüzel kutluyoruz. Toplumlar geliştikçe beslenme hataları ve artan keyif sorunları ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu takkadak ülkemizi değil, bilcümle dünya ülkelerini ve parçalanmamış devletleri ilgili iri bire bir sav. Şu yalınlık demincek geçenlere sorsak şeker hastalığı hastaları, kronik böbrek hastaları, ruh ve damar hastaları olduğunu rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Toplumca dimağ kazanabilmek, hastalık-serencam ilişkisinin farkına varabilmek mukteza önlemlerin hem bireysel hem sosyal, kanun koyucu bazında ele alınmasını ulaşmak amacıyla dikkatinizi başlamak istedik. Lütfen bu etkinliği Türkiye düzeyinde yaygınlaştıralım’ dedi.

ERK: ‘SAĞLIK ŞEKERDEN TATLIDIR DİYORUZ’

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, ‘Bizim ülkemiz obezite dahi dünyada 3., Avrupa’birlikte ise 1. tam ise ve obeziteyi tetikleyen en yetişkin etkenlerden biri şeker hastalığı. Bu nedenle elimizden geldiği kadar şeker tüketimini azaltmamız geçişsiz. Şeker tüketimini azaltmada tuz tüketimini kısıntı kadar kudretli olamadık. Sınıfta kaldık diyebilirim. Zira 150 gram günlük şeker hastalığı tüketimi 10 yıl birlikte fakat 10 gram indirebildik. Halbuki 100 grama ivedilikle ıskat etmek lazım. Dünya Esenlik Örgütü’nün önerdiği nicelik sadece 13 küp şekeri yani 50 gramdır. Çok husus yapmalıyız. Onun üzere fehamet ve Sağlık Bakanlığı ile hakeza iri mücadelelere girişiyoruz. Burada birazdan arkamızdaki makete hareketli yapacağız. O maketi parçalayacağız. Makette tıpkısı bomba var onu tıpkı nevi patlatacağız. Elimizden geldiği büyüklüğünde farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. 140 gramlık şeker hastalığı tüketimini günlük 100 grama ivedilikle dökmek istiyoruz. Musaffa şeker hastalığı var, türap şeker hastalığı var, nişasta bazlı şeker hastalığı var. Bizim önerdiğimiz hoppadak pancar şekeriyle üretilmiş ürünler. Şeker tüketimi, duygu sağlığı, böbrek sağlığı, obeziteyi tetikliyor. Obezite dahi zaten bilcümle hastalıkları tetikliyor. Türk toplumunun sunu yetişkin alışkanlıklarından aynı tanesi olan şeker tüketimini azaltmamız lazım. Afiyet şekerden tatlıdır diyoruz’ dedi.

‘ŞEKER HASTALIĞI TÜKETİMİ HAYATIN HERHANGI BIR AŞAMASINA GİRMİŞ DURUMDA”

Türkiye Ahali Sağlığı ve Vakayiname Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. İlhan Satman ise “Bu aktiviteleri şeker tüketimine ilgi çekme haftası namına algılıyorum. Az Çok yararlı ve ses getirecek bir etkinlik. Şeker tüketimi, hayatımızın seçkin aşamasına girmiş durumda. Hiç farkına varmadan arttırma veya azade şeker dediğimiz ekstradan şekerler alabiliyoruz ve bunlar ileri dönemlerde bir nice esenlik sorununa kere açıyor. Bunların kavi çoğunu sayabiliriz. Şayet genetiğiniz uygunsa şeker hastalığına uygunsa erken dönemde ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Hipertansiyon, ürik hamız yüksekliği, böbrek taşları oluşumu, vakayiname böbrek hastalığı doğmak üzere çocuklarda ilgi eksikliği, erişkinlerde ise çok istihlak ile ilişkin metabolik sendrom, kriz, yağlı uykuluk kadar mütehammil çok soruna nöbet açıyor. Nedeniyle buna ilgi çekilmesinin çokça yarayışlı olacağını düşünüyorum? diyerek konuştu.

‘BİR ŞEKER IÇIN KENDİ YAŞAMINIZI YAVAŞ YAVAŞ YOK EDERSİNİZ’

Türk Böbrek Vakfı’nın Gönüllü Keyif Elçisi 14 yaşındaki Behlül Korkmaz dahi, ‘İnsanları bilinçlendirmek ve insanların şekerlerin zararlarını öğrenebilmesi için buradayım. İnsanlar şekerli gıdalardan uzak dursunlar ve spora yönelsinler. Şeker kullanmaya devam ederseniz aynı şeker hastalığı uğruna zat yaşamınızı adim adim yok edersiniz’ dedi.

DESTEKÇİLER

İstanbul, Sivas, Yozgat, Tunceli ve Diyarbakır Valiliği, İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Erbaa Belediyeleri, Manisa İl Sağlık Müdürlüğü, Sivas ve Antalya İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlükleri. Türkiye Diyetisyenler Derneği, Yavru Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği, Şeker Hastalığı Hemşireliği Derneği, Zinde Yaşam Hareketi Derneği, AHEF – Familya Hekimleri Federasyonu, Türk Obezite ve Diyabet Vakfı (Toplum Örgütü), DÜZEN – Ocak Hekimliği ve Yardımcı Doktorluk Derneği, Türk Nefroloji Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği, BÖHAK – Böbrek Hastaları Sosyal Yardımlaşma ve Tesanüt Derneği. Türk Önsezi Vakfı, OYAK Renault Türkiye, LİONS Kulüpleri, IFKF-WKA Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu – Acun Böbrek Birliği.Share: