Turizmde pandemi öncesine dönüş, istihdamı hareketlendirdi

Turizmdeki artış tatil bölgelerinde istihdamı yukarı çekti. Turizmde pandemi öncesine dönüşe geçişle yazlık bölgelerde iş bulma fırsatları çoğaldı. Mayıs ayında sigortalı çalışan sayısı genişlik aceleci Antalya ve Muğla’da arttı, şart ve içecek ile konaklama en aşkın istihdam oluşturan ast sektörler oldu.

Turizmde küsurat gelir ve ziyaretçi sayılarının etkisi istihdama yansıdı. Mayıs ayında sigortalı çalışan sayısının yeryüzü acul yükseldiği iller, Türkiye’nin turizminde öne sâdır Antalya ve Muğla oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı ikinci çeyrek turizm istatistiklerine bakarak turizm geliri April, Mayıs ve Haziran aylarından oluşan ikinci çeyrekte tıpkı esbak yılın aynı çeyreğine bakarak yüzde 190,2 artarak 8 milyar 717 milyon 103 bin dolar oldu. Ağustos bakımından Antalya’ya havayoluyla gelen seyyar sayısı 7 milyonu aştı.

Pandemiden evvel 2019 yılında 34,5 bilyon dolar ile turizm geliri rekoru afet Türkiye’de, yıl sonu hedefi 37 milyar dolar olarak revize edildi.

Artan turizm istihdamı fevk çekti

Turizmdeki yakalanan yükseliş ivmesi istihdam rakamlarına olumlu yansıdı. Türkiye Tutum Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) araştırmasına bakarak Mayıs ayında sigortalı etkin sayısı yeryüzü acul Antalya ve Muğla’da arttı, yiyecek ve meşrubat ile konaklama arz aşkın istihdam oluşturan madun sektörler oldu.

Mayıs ayında sigortalı çalışan sayısı almanak kendisine yüzde 4,6 oranında 1 milyon 15 bin artarak 22,9 milyon namına gerçekleşti. Mukayyet istihdamı temel düz SGK verilerine bakarak, hep sigortalı çalışanların yüzdelik 72,7’sini oluşturan sigortalı ücretli müteharrik grubu yıllık namına yüzdelik 5,3 yani 834 bin arttı. bahis konusu grupta yıllık artış oranlarının Nisan 2021’den bu yana umumi adına gerilediği, bu kamer ise sınırlı miktarda arttığı görüldü.

Esnaf sayısı arttı, rençper azaldı

Rapora göre, bu dönemde esnaf sayısında yüzdelik 7,6 artma, maraba sayısında ise yüzde 9,5 düşüş görüldü. Fellah sayısında uzun süredir süregelen düşüş eğiliminin birlikte, esnaf sayısı Ilk Teşrin 2021’den itibaren arz çabuk artma gösteren müteharrik sınıfı olup, yıllık artma oranı sene esasen bu yana ilk kez Mayıs ayında yükseldi. Kamu sektöründe sigortalı etkin sayısındaki artış ise yüzdelik 1,6 ile tutkun oldu.

Alt sektörlerde yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetleri 127 bin ile çalışan sayısı sunma haddinden fazla artma gösteren kürsü olurken, bu sektörü 113 bin artışla konaklama sektörü strateji etti. Ayrıca, karışık tecim, eğitim ve giysi eşyaları imalatı sektörleri sunu çokça istihdam artışı tanıdık sektörlerden oldu. Değişik taraftan, etkin sayısı yer hızlı kalan sektör yüzde 162,1 ile aile içi çalışanların faaliyetleri sektörü oldu. Bu sektörü yüzde 36,7 artışla konaklama, yüzde 25,2 artışla istihdam faaliyetleri ve yüzde 22,6 artışla bilgisayar programlama ve müşavirlik sektörleri izleme etti.

En çabuk istihdam artışı Antalya ve Muğla’da

En çabuk istihdam artışı yüzde 21 ile Antalya ve yüzdelik 17,2 ile Muğla’nın ardından gelen iller ise Mersin Ağacı (yüzdelik 9,8) ve Sinop (yüzde 9) oldu. Kültürlü yüzde 8,3 ve Mardin yüzdelik 7,2 istihdam artışı görürken Artvin yüzde 10,9 ile istihdamı arz çok daralan diyar oldu. – İSTANBUL

Share: