Tunceli Müzesi’ni edebiyat 20 bin güç gezdi

İçinde 2 bin civarında tarihi ve kültürel eserin sergilendiği Tunceli Müzesi’ni yaz turizm sezonunda 20 bin yaşama ziyaret etti.

Dört blok halinde 5 bin 800 metrekare mecbur alandan oluşan şehir müzesi, açıldığı 24 Çatlak 2020’den bu yana ziyaretçilerini gündüz ve ekin yolculuğuna çıkarıyor.

Alevilik, budun betimi ve kazı bilimi bölümlerinin beraberinde yazılı ve görsel alanların bulunduğu müzede, taş aletler, çömlekler, madenlerden işlenmiş asar, bal mumu heykelleri, çalıştırıcı ve at biçimli çukur taşları sergileniyor.

Müzeyi 1 Haziran ve 31 Ağustos tarihleri ortada 20 bin domestik ve yabancı seyyah gezdi.

“İldeki tescilli ekin varlığı sayısı 150 civarında”

Müze müdürü Kenan Öncel, AA muhabirine, Tunceli’nin Yukarı Fırat Bölgesi’nde vadi aldığını ve tarihte birçok uygarlık üzere geçiş bölgesi olduğunu söyledi.

Paleolitik dönemden itibaren bilcümle tarihi çağların kentte yaşandığını tamlayan Öncel, müze ekibi kendisine alanda satıh araştırmaları ve hafriyat çalışmalarına üstelik devam ettiklerini dile getirdi.

Müzenin açılmasının ardından yer çalışmalarına ağırbaşlılık verdiklerini tabir eden Öncel, “Tescilsiz olan ekin varlıklarının vadi tespitini yaptık ve tescil çalışmalarını başlattık. Şu an ildeki tescilli kültür varlığı sayısı 150 civarında. Bunun dışında hafriyat çalışması, satıh araştırmaları ve vatandaşların duyarlılığı sayesinde müzemizdeki eser sayısı üstelik arttı.” dedi.

Öncel, tayin ve sıralama çalışmalarının yanında ildeki hars varlıklarını koruma altına alarak gelecek nesillere aktarmayı amaçladıklarını anlattı.

“Hars varlıklarının zenginliği ortaya bundan sonra”

Tunceli’de serencam yıllarda turizmin geliştiğine bel fail Öncel, şöyle konuştu:

“Müzenin açılmasıyla kentimiz alelhusus kültürel anlamda büyük cüretkâr gerçekleştirdi ve ekin varlıklarının zenginliği ortaya çıkmaya başladı. Geçtiğimiz yaz turizm sezonunda yerel ve yabancı 20 bin gezgin müzemizi gezdi. Bu kopya rastgele güzeşte dönem artacaktır.”

Öncel, kentte kültür bilincini artırmayı ve özellikle çocukların henüz yoğun müzeyi ziyaret etmelerini sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.Share: