Trafik sigortasında yıpranmamış dönemin ayrıntıları

Gidiş Geliş sigortası fiyatlarında artırıma gidildi ve eskimemiş düzenleme cuma namazı günkü Resmi Gazete’bile yayımlandı. Bakir bindirimli fiyatlar ilkgüz esasen itibaren makbul olacak. Laf ile ilişkin ayrıntıları husus yön açıkladığı Hürriyet’ten Noyan Doğan yazısı akarsu şekilde:

Eylül esasen itibaren araba, motor, pikap, hisse senedi makineleri, tanker, traktörlerin gidiş geliş sigortası fiyatları yüzde 20 artacak.

Tekrar eylül esasen itibaren göçüm, minibüs, kamyon, gururlu ve mecmu otobüslerin primleri yüzde 10 artacak. Bu bile şu anlamaklık geliyor, ticari araçların primleri, diğer araçlara bakarak daha bir iki artırıldı.

Trafik sigortasında uygulanacak tavan primi SEDDK belirleyip, yayınlıyor. Sene başlarında, tavan fiyata her ay yapılacak fiyat artım oranı üstelik belirleniyor. Şirketler isterlerse bu oranlarda aylık primlerini artırabiliyor. 2022’nin gücük ay ayında şirketlere primlerini seçkin ay yüzdelik 1.5 müzayede hakkı tanındı. Mayıs ayında bu heybet yüzdelik 2.25’e çıkarıldı. Demin eskimemiş aranjman ile şirketler ilkgüz esasen itibaren trafik primlerini seçkin kamer yüzdelik 4.75 artırabilecek. Bu bile sene sonuna büyüklüğünde yüzdelik 19’luk benzeri çoğalma anlamına geliyor.

Kullanılmamış aranjman ile bir ayrım daha yapıldı; ilk kez özel-tüzel vesile, yani hususi-açar müşareket ara bulucu ayrımına gidildi ve buna bakarak de prim artırım oranları belirlendi. Bu hangi vukuf geliyor? Eğer aracınız müşareket üstüne kayıtlıysa gidiş geliş sigortasına daha faziletli prim ödeyeceksiniz, bulunmayan erkek hesabına kayıtlıysa henüz bağan prim ödeyeceksiniz demektir. Şeriklik üzerine mukayyet otomobil, kamyonet, motosikletlerin gidiş geliş sigortası primleri eylül esasen itibaren yüzdelik 20 henüz birlikte artacak. Ortaklık üstüne kayıtlı minibüslerin primleri yüzdelik 2.50, kamyon ve otobüslerin yüzdelik 5 henüz zamlı olacak.

Kafanız karıştı değil mi? Şöyle özetleyeyim. Otomobiliniz var ve adınıza mukayyet. Gidiş Geliş sigortası priminiz ilkgüz başında önceki yüzde 20 artacak, konusunda tıpkısı birlikte yüzdelik 4.75 artma gelecek. Kabaca priminiz eylülde yüzde 25 artmış olacak. Fakat aracınız öz adınıza değil birlikte iştirak namına kayıtlıysa bire bir bile bunların üstüne yüzde 20 elan artış olacak. Bu durumda şeriklik hesabına mukayyet otomobillerin kıymet artışı yüzdelik 45’i bulacak.

HASARSIZLIK İNDİRİMİ İNDİRİM ORANLARI DA BELİRLENDİ

Deminden diyeceksiniz kim, ‘Hasarsızlık indirimi hangi oldu, kalktı mı?’ Kalkmadı, yıpranmamış aranjman ile hasarsızlık tenzilat oranları bile belirlendi. Sürücülerin hasar geçmişine göre 7 ayrı tabur (merhale) bulunuyor. İlk misil sigorta yaptıracaklar 4. kademeden giriyor kim, prim tasarruf-iskonto oranları birlikte bu kademeye göre uygulanıyor. Hasarsız güzeşte seçme yıl bir paye artıyor ve 7. kademeye büyüklüğünde çıkılıyor, primler dahi ona bakarak azalıyor. Hasar yapıldığı herhangi bir sene üzere da paye düşerek, 1. kademeye kadar iniliyor ve eşit da artıyor. Yeni aranjman ile 5. rütbe amacıyla yüzdelik 10, 6. basamak üzere yüzde 22, 7. evre için yüzdelik 42 hasarsızlık indirimi uygulanacak. 3. basamaktaki sürücülere yüzdelik 45, 2. basamaktakilere yüzde 90 ve 1. basamaktakilere da yüzde 135 artırım uygulanacak. Şöyle anlatayım. Ilkgüz ayında trafik sigortası yaptıracak otomobiller amacıyla önce yüzde 25’e varan oranda prim artışı olacak, sonradan hasarsız sürücüyseniz ve ne basamaktaysanız ona bakarak üstelik hasarsızlık indirimi uygulanacak.

BILDIRME BAĞAN PRİM 1.951 TL

Tamam, yeni uygulamaya trafik sigortası fiyatı ne olacak? Eylül başından itibaren otomobiller üzere bildirme bağan prim 1.951 teklik olacak ve Münevver, Çanakkale, Kastamonu, Kütahya, Mardin, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Ardahan, Kilis, Osmaniye’üstelik uygulanacak. Sunu faziletli prim ise İstanbul’üstelik otomobiller amacıyla 7.782 lira olacak. Şayet İstanbul’üstelik tüzel tıpkı araç ise bu bedel 11.874 liraya çıkma.

Biraz örnek elan vereyim. İstanbul’da benzeri taksinin primi 8.151 liradan ilkgüz ayında primi 9.392 liraya çıkacak. Benzeri şekilde motor sürücüsünün primi ise ağustos ayında 1.284 lirayken, eylül başında 1.614 liraya çıkma amma motor müşareket üzerine kayıtlıysa prim 2 bin teklik olacak. Minibüslerin ise primi 5.533 liradan 6.535 liraya yükselecek.

FİYAT ARTIŞ NEDENİ

Eğer yıl sonuna büyüklüğünde kullanılmamış bire bir artışa gidilmezse 2022 yılı tamamında trafik sigortasında yüzdelik 79 ile 99 beyninde artım yapılmış oluyor. Tamam, neden karşılık artıyor? Pahalılık, döviz kurundaki dalgalanmalar, asgari ücrette yüzdelik 70’lik çoğalma hem maddesel hem birlikte ahiret yolculuğu, kusur üzere bedeni hasarları sakil artırdı ve sigorta şirketlerinin trafik sigortasındaki zararı 4-5 bilyon liralara artık. Topladıkları primlerle da hasarları karşılayamaz ayla geldiler. Anca kim, topladıkları gelişigüzel 100 lira prime denk 170 lirayı ceplerinden ödemeye başladılar. Bundan belde akıbet aylarda sigorta şirketleri gidiş geliş sigortası yapmaktan kaçınır, tüketiciler bile sigorta yapmakta zorlanır ağıl geldi. Cuma Namazı günü Resmi Gazete’birlikte yayınlanan yönetmelikle SEDDK bu konuya dahi meydanlık getirdi ve sigorta yapmaktan kaçındığı tespit edilen şirketlerin faaliyetlerini geçici olarak tevkif kararı aldı. Özetle, müstacel aynı eşit artışına gerekseme vardı, bu üstelik yapıldı. Hal olur mu, gelişigüzel göreceğiz.

5,1 milyon açacak sigortasız

 

Zorunlu trafik sigortası kesmeyene ukubet

 

Share: