Trafik sigortasında kriz! SEDDK’dan yaptırım uyarısı

Mecburi gidiş geliş sigortasında bire bir süredir sigorta şirketleri ile müşteriler beyninde mesail yaşanıyor. Sigorta şirketleri, zorunlu trafik sigortası primlerinin maliyetleri karşılamadığı gerekçesiyle talepleri karşılamakta kısık davranıyor. Selçuk Altun, Dünya’daki haberde konuyla ilgilendiren gelişmelere meydan verdi. İşte o vukuf: 

Sigorta şirketleri, küsurat maliyetler nedeniyle engel ettikleri zorunlu gidiş geliş sigortasında poliçe kesmemek amacıyla tahsilat sorunu yaratarak arzı kıstı. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Aranjman ve Denetleme Kurumu (SEDDK) devreye girerek şirketleri uyardı, genel müdürleri toplantıya çağırdı. SEDDK genel merkezinde zaman gerçekleşecek toplantıda sorunun sebepleri tartışılıp masaya yatırılacak, yapısal ve kalıcı önlemler ahzetmek adına fikir alışverişinde bulunulacak.

Sigorta şirketleri, şişman zararlar yazdıkları trafik sigortasında poliçe kesmemek amacıyla meşakkat çıkarmaya başladı. Zorunlu poliçeyi kesemeyen acenteler vatandaşla yüz yüze gelince sigorta şirketlerini Sigortacılık ve Özel Tekaütlük Aranjman ve Bakı Kurumu’na (SEDDK) şikayet etti. SEDDK, şirketlere pazartesi haset ikinci kat uyarma metni gönderdi, umumi müdürleri toplantıya çağırdı.

Sigorta sektöründe zorunlu gidiş geliş poliçesi krizi yaşanıyor. Bilindiği amacıyla, gidiş geliş sigortasında zorunlu benzeri tanıtmalık bulunuyor. Sigorta şirketleri, bu prospektüs üzerinden poliçe üretip kıymak zorunda. Fakat maliyet tarafında hele birlikte seviye artışı kaynaklı, taharri edilemeyen aynı format yaşanıyor. Hasar maliyetlerini azaltamayan şirketler de poliçe üretmekten kaçınıyor.

Rakamlarla konuyu fethetmek icabında; mecburi gidiş geliş sigortası ruhsatı mevcut 27 şirketin 31 Mart 2022 günlü mali tablolarında prim üretimi tıpkı esbak yıla göre yüzde 61,3 oranında artma göstererek 7,8 bilyon TL’ye yükseldi. 2021 yılı ilk çeyreğinde yüzde 98,1 olan brüt hasar prim oranı 2022 yılı ilk çeyreğinde yüzdelik 162,7, net hasar prim oranı ise yüzde 188,2 yerine gerçekleşti. Bu dönemde kısaca 2,5 bilyon TL beceri zarar yazıldı. Bütün maharet beis kestirmece 3,3 bilyon TL’ye ulaştı, net mürekkep şevket ise yüzde 214 kendisine gerçekleşti. Kısaca 100 liralık prim ürettiği trafikte 214 teklik ödeme özne şirketler, beis ettikleri için poliçe ayırmak istemiyor. Fakat, zorunlu benzeri poliçe olduğu amacıyla de böyle aynı olanakları bulunmuyor. Şirketler değişik yöntemlerle arzı kısmanın yollarını arıyor. En haddinden fazla meri formül de tahsilatta sarp idrak etmek. Bazı şirketler itimat kartıyla ödemeyi, antrparantez EFT’yi kabul etmiyor. Hassaten, şubesi yoksuz bankadan ifa yapılmasını isteyen şirketler dahi olduğu konuşuluyor.

SEDDK’dan ikinci ikaz

Hal hakeza olunca arz şişman sorunu acente ayağı yaşamaya başladı. Poliçe kesemeyen, restorasyon yapamayan acenteler vatandaşla yüz yüze kalınca durumu SEDDK’evet şikayet etti. SEDDK bile hafta başında sigorta şirketlerine, trafik sigortalarının prim tahsilat sürecinde kısıtlama yapılmaması çağrısında bulunarak, zorlaştırıcı uygulamalara cebin değme türlü tedbirin alınacağını bildirdi.

28 Haziran’üstelik da benzer bir şekilde şirketleri münebbih SEDDK’dan konuya ilgili yapılan açıklamada, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Etki Sigortasının koşa taraflı ıztırar olduğu, hem açar sahiplerinin hem birlikte ilgili branştaki ruhsat sahibi sigorta şirketinin bu poliçeyi yarmak mecburiyetinde olduğu aktarıldı. Serencam günlerde mecburi trafik sigortası prim tahsilatlarında ödeme araçlarının kısıtlanarak poliçe düzenlenmesini zorlaştırıcı ara sıra uygulamaların gözlemlendiği kaydedilen açıklamada, şu ifadeler vadi aldı: “Bilindiği için 28 Haziran’da yayımlanan Karayolları Motorlu Vesait Zorunlu Finansal Rehavet Sigortası Poliçe Tanzimi ve Prim Ödemelerine İlişkin Büro Duyurusu ile zorunlu gidiş geliş sigortası poliçe tanzimi esnasında sigorta şirketleri yoluyla sigortalıların prim ödemeleri için mukannen bire bir ödeme aracı kullanımına zorlanmasının ve dolgunca niyete aykırı şekilde gerçekleşen poliçe tanzimini zorlaştırıcı ya dahi önleyici uygulamaların ‘mecburi sigortaları yapmaktan içtinap’ adına değerlendirileceği berrak belirtilmiştir. Bu kapsamda, Kurumumuz yoluyla prim tahsilat sürecinde bunama yapılmamasına yönelik bugün itibarıyla seksiyon duyurusu yayınlanmış olup, suratsız uygulamaların devamı halinde 5684 sınırlanmış Sigortacılık Kanunu layıkıyla temas cins hazırlık alınacaktır.”

Genel müdürler toplantıya çağrıldı

SEDDK, sigorta şirketlerine ikinci ihtar yanı sıra bire bir dahi davet göndererek genel müdürleri çağırdı. Zaman, SEDDK’nın merkezinde 27 sigorta şirketinin genel müdürü ile bire bir güruh yapılacak ve laf masaya yatırılacak. Toplantıda sorunun sebepleri tartışılıp, yapısal ve sürekli önlemler ahzetmek yerine kopça düşünüm alışverişinde bulunulacak.

“Acenteler infial durumunda”

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) Başkanı Uzun Korkut, müşterilere poliçe veremediklerini ve restorasyon yapamadıklarını dile getirdi. Korkut, sigorta şirketlerinin çıkarmış oldukları zorlukları şu şekilde anlattı: “Poliçe kestirmemek amacıyla biri akça anaç istiyor, diğeri cüzdan oluşturmuş oraya mal gelmeden poliçe kesmem diyor. Kimisi emekli kartı istiyor, kimi sistemsel hata var şeklinde dönüyor. Somurtkan garip isteklerle karşılaşıyoruz, yapmamak üzere 40 dereden akarsu getiriyorlar. Şu anda acenteler infial durumunda.” Buna rağmen, şirketlerin iştirakleri oldukları, münhasırlık sözleşmesi yaptıkları ve online nazik kuruluşlara namevcut diyemediklerini ve poliçe kestiklerini tabir eden Korkut, şöyle bitmeme etti: “Amma hareket acente üzerinden poliçe kesmeye geldiğinde 40 dereden akarsu getirtiyorlar. Pandemi döneminde nısıf fiyatına poliçe kesiyorlardı. Bin lira poliçeyi 500 liraya veriyorlardı. O günlerin acısı bugün çıkıyor. Biz mi bu fiyatlardan poliçe verin dedik. Zaman gelinen noktada madem şirketler zarar ediyor, heybet gelsin havuz olarak yapsın, tığ üstelik havuzdan poliçe satalım, bu laf hallolsun.”

SEDDK’den trafik sigortası çağrısı

 

Sigorta şirketleri 2021 yılında toplamda 47.2 bilyon TL tazminat üstlendi

 

Mecburi trafik sigortası şikayetleri iki tekmil arttı

 

Share: