Trafiğe kaydı yapılan pusat sayısı azaldı

Ekonomideki vuzuhsuzluk ve artan fiyatlar zımnında yıla gevşek başlayan otomotiv pazarında, showroom trafiği güzeşte hafta hareketlendi fakat finansman sorunu aşılamadığı için satışa yansıması mecbur kaldı. Bire Bir yandan kayıt itimat faizleri yükselirken, diğer yandan BDDK’nın 1 Temmuz 2021’üstelik getirdiği kısıtlamalar da mütezayit fiyatlar paralelinde sektörü daha çok zorlamaya başladı. Kesim yetkilileri, itimat ve taksit düzenlemesi için BDDK’ya bulunan ekonomik koşullar dikkate alınarak ayrımsız aranjman yapılmasını istedi.

Bankacılık Aranjman ve Bakı Kurumu’nu (BDDK), vezneci kredisi ve finansal kiralamayla alınan kayıt araçlarının taksit sürelerinde Orak Ayı 2021’birlikte düzenleme yapmıştı. Buna göre; cesaret vadeleri sınırlandırılırken, araç değerine bakarak yüreklilik tutarı oranları de hor çekilmişti. Fiyatı 120 bin TL ve altında olan pusat alımında cesaret vadesi 60 aydan 48 aya, 120 bin ile 300 bin TL arasındaki araçlarda emniyet vadesi 48 aydan 36 taban indi. Sonuncu fatura değeri 300 bin TL üstünde olup 750 bin TL’nin üstünde sıfır vasıta alımı için kullandırılan kredilerde vade sınırı 36 aydan 24 taban indirildi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Dr.Hayri Erce, çalım gücü, değer ve finansmana erişimin satışları etkileyen üç esas değişici olduğuna vurgu yaparak, “Dirimsel İdaresi’nin ÖTV matrahlarında düzenlemeye giderek yüzde 60 ve yüzdelik 70’lik küşayiş baremler koyması mehabetli bir adımdı. Değme ne büyüklüğünde taleplerimiz tekmil adına karşılanmamış, matrahlar artırılmamış olsa da satışlara aynı etkisi olacaktır. Ancak, finansmana erişim birlikte koskocaman bir dava. Filhakika araç yüreklilik faizleri yükseliyor. Temmuz 2021’den bu yana döviz kurunun yüzdelik 50’den çok arttığı düşünüldüğünde BDDK’nın güven tutarı ve vadeler üzerine güncelleme yapması ivedilik kazandı. Bu fark yapılırsa sektörde öngörülebilirliğe yardım sağlar” diye konuştu.

Otomotiv Çıkışlı Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Mersin birlikte BDDK’dan termin dilek ettiklerini belirterek, şu bilgileri verdi: “BDDK’dan itimat ve önel oranlarının güncellenmesini rica edeceğiz. Taşıt değerine göre güven kullanım oranının yüzdelik 80’e, mehil sayısının üstelik yer 60 taban çıkarılmasını arzu edeceğiz” dedi.

Ocakta kayıp %20’yi aşacak

Fasıl yetkilileri, eş ayı araba ve duyurulmayan f ticari kurgu as öngörülerini paylaştı. Kesim temsilcileri, geçmiş iki haftada sönük olan showroom ve telefon trafi ğinin sabık hafta hareketlendiğini söyledi. Gülan Otomotiv Umumi Heyet Başkanı Kahraman Gülan, “Kurlarda bire bir süredir okkalı temevvüç olmaması, 2022 modellerinin genişlik az yüzde 10-15 zamlı ati olması ve ÖTV matrahlarında artım beklentisinin kalmaması ile dil ihtiyacı olanlar harekete geçti. Özellikle 2021 yılı modellere ve oranla elan sakametli olan otomobillere rabıta var” dedi.

Sektör temsilcileri, karı ayında araba ve mahfi f ticari araç satışlarının 30-35 bin sayı civarında olacağını öngörüyor. Güzeşte yılın bir döneminde satışlar kısaca 44 bin sayı namına gerçekleşmişti.

Otomotivci revizyon istiyor

 

Yurdakul: 2022 otomotiv sektörü açısından hal yılı olabilir

 

Share: