Toptan ticari sigorta fiyatları yüzdelik 9 arttı

Dünyanın reis sigorta brokeri ve riziko danışmanı Marsh’ın açıkladığı Küresel Sigorta Piyasası Endeksi’hangi göre, global ticari sigorta fiyatları 2021’mağara önceki çeyreğinden itibaren gösterdiği itidalli artım trendini sürdürerek 2022’nin ikinci çeyreğinde yüzde 9 arttı (İlk çeyrekte yüzde 11’lik benzeri artma görülmüştü).

Bir Nice bölgede denk artışları, belli mali ve aç sigortalar alanlarındaki çoğalma hızının yavaşlaması ile dengelendi. İngiltere’da görülen yüzde 11’lik artış, (2022’nin ilk çeyreğinde izzet yüzdelik 20 idi), sayı farkı bedel artışlarının en gerisinde mütezayit ihtişam oldu. ABD’da fiyatlar yüzdelik 10 (yüzdelik 12’den düşüş), Pasifik’te yüzde 7 (yüzdelik 10’dan düşüş), Latin Amerika ve Karayipler’dahi yüzde 5 (yüzdelik 6’dan düşüş), Asya’dahi yüzdelik 3 ve Kıta Avrupası’nda yüzde 6 arttı. (Seçkin ikisi bile eski çeyrekle benzeri).

Raporda öne sâdır kâh balaban bulgular şöyle:

Küresel sabit kıymet sigortası fiyatları, bir geçmiş çeyrekteki yüzde 7’lik artıştan 2022’nin ikinci çeyreğinde sayı farkı yüzde 6’evet geriledi. Baskı sigortaları fiyatları, önceki çeyrekteki yüzde 4’e kıyasla ortalama yüzdelik 6 arttı.

Umumi yerine siber kaynaklı finansal ve hevesli sigortalardaki fiyatlandırma yüzdelik 16 ile esas sigorta işaret kategorilerinde gene bildirme faziletli artım oranına topluluk oldu. Ancak, tıpkısı geçmiş çeyrekte bu celal yüzde 26’idi.

KUL, İngiltere ve Pasifik’te tutumlu gravite sigortası oranlarında düşüş görüldü.

Siber sigorta fiyatlarındaki artım, bu çeyrekte yavaşlamış olsa de ABD’da yüzde 79, İngiltere’üstelik ise yüzdelik 68’e yükselmeye bitmeme etti, önceki çeyrekte ise sırasıyla yüzdelik 110 ve yüzde 102’ye yükselmişti.

Para Şişkinliği, tedbir zincirleri ve hareket gücü kıtlığı ile ait endişeler ve antrparantez düzeltilmiş hasar tutarlarının tabir edilen değerleri aştığında ortaya çıkan hasar enflasyonu dolayısıyla sigorta bedeli valüasyon konusu sigortacılar üzere bir odak noktası haline geldi.

Ifade karşı yorum özne Marsh Türkiye Koca CEO’su Yeşim Aksüt, şunları söyledi: “Ukrayna’üstelik devam eden kriz, hazırlık zincirindeki aksamalar ve küsurat enflasyonun sebep olduğu küresel hisse senedi belirsizliği döneminde, ticaret koşulları bir nice sektör amacıyla stabil olmaya devam ediyor. Ayrıca dünyada yükselen enflasyonun sigortalı değerler ve risk artışı üzerindeki etkisini görüyoruz, bu birlikte fiyatlandırmayı etkileme potansiyeline cemaat. Belirsizliklerin faziletkâr olduğu ortamda ihtiyaçlarını bloke etmek, sunma rekabetçi fiyatlandırma ve kapsamı seçmek üzere globalde olduğu kabilinden Türkiye’de bile müşterilerimizle birlikte çalışmaya devam ediyoruz.”

Zorunlu gidiş geliş sigortası için yeni rakamlar anlaşılan oldu

 

Türkiye sigorta sektörünün büyüklüğü 400 bilyon TL’yi aştı

 

Share: