Toplumsal basamak projesinin temeli 25 Ekim’de atılacak! İşte heyecanın tavan yaptığı 17 toprak

Cumhur Reisi Erdoğan geçtiğimiz haftalarda 81 ilde toplumsal ev projesinin başlatıldığını duyurmuştu. Vatandaşlar de akla yatkın fiyatlarda hem yer hem birlikte konut sahibi olabilmek için projeye şişman deste göstermişti. Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı üstelik esbak çevrim “İlk Evim İlk İş Yerim Projesi” kapsamında kestirmece 5 milyon vatandaşın projeye başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

İLK ANA 25 EKİM’DE ATILACAK

Içtimai basamak projesine başvurular 31 Ekim’e büyüklüğünde bitmeme edecek. Konuya ilgilendiren ise yeni detaylar ortaya artık. Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Çekicilik, Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü balaban sosyal göz hamlesi kapsamında 5 bin konutun temelinin 25 Teşrinievvel’üstelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atılacağını bildirdi.

17 İL BELLİ OLDU

Proje kapsamında 5 bin konutun temel atma törenlerinin gerçekleşeceği 17 ülke ise muhtemelen oldu. Ankara, Afyon, Amasya, Entelektüel, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak almak üzere bu illeri sıralayan Icra Vekili Çekicilik, şu ifadeleri kullandı: “Aylardır bu projeye hazırlık içerisindeyiz. 31 Teşrinievvel’e kadar referans süresi var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın de teşrifleriyle 5 bin konutun temelini büyük ayrımsız coşkuyla atacağız.”

Vekillik eliyle projeyle ilgilendiren yıpranmamış görseller da paylaşıldı:

NASIL VE NEREDEN BAŞVURULABİLİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı ve adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” adına belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Kültür Bankası ve Halk Bankasının çıkışlı şubeleri ve e-Ihtişam aracılığı ile yapılacak. Bankalar vasıtasıyla yapılacak başvurular, 14 Ilkgüz- 31 Ekim 2022 tarihleri arasında kabul edilecek. e-Kerem başvuruları ise 28 Teşrinievvel’dahi sona erecek. Konut tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında referans yapılacak. Doğruluk sahiplerinin ev tipleri, tenkis yapıldıktan sonra “ev belirleme kurası” ile belirlenecek ve referans bedeli 500 liralık olacak.

Başvurular “Martir Aileleri, Terör, Savaş ve Yer Malulleri”, “Yeryüzü bir iki yüzde 40 sakat vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 yaş arasındaki gençler” ve “Gayrı alıcı adayları” gayrimümkün için 5 kategoride akseptans edilecek. Yeterli talebin oluşmaması yahut zorlayıcı sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde müracaat sahiplerine vukuf verilecek. Başvurusu toplanacak konutların, sayı, brüt metrekare, net metrekare ve şerefiyeli satma fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonradan belirlenecek. Konutların satışı, yüzdelik 10 peşinen, 240 kamer vadeli ve taksit başlangıçları bölük teslimlerini strateji fail ay itibarıyla başlayacak şekilde yapılacak. Hak sahiplerinin konutlarına ilişkin küsurat namus borcu bakiyesi ve aylık taksitleri gelişigüzel yılın familya ve orak ayı aylarında girmek için yılda 2 öğün, benzeri önceki 6 maaş dönemdeki görevli maaş artma oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacak.

KİMLER MÜRACAAT YAPABİLECEK?

TOKİ yoluyla düz yazı edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde yer birkaç 1 sene durma eden veya proje devlet nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları konusunda talih sınırları zarfında tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, henüz önce TOKİ tarafından karı satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.Başvuru sahipleri nüfus cüzdanı ile projenin bulunduğu ildeki izinli vezneci şubelerinde “Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacak.Içtimai konutlar için bire bir haneden tek başvuru alınabilecek, anide aşkın referans yapılması yerinde başvurular çürük sayılacak.Martir aileleri, savaş ve işlev malulleri ile bunların dul ve yetimleri dünya başvuruda bulunacaklarda, aylık gömlek halkı gelirinin başvuru tarihi itibarıya besin, defa seçme makule aldıkları yardımlar dahil gelmek amacıyla İstanbul üzere sunu aşkın net 18 bin lira, ensiz genelinde ise bildirme aşkın 16 bin lira olması şartı aranacak.”Zihayat” kategorisine 14 Eylül 1992’den bilahare doğanlar başvurma edebilecek.”Şehit aileleri, yıldırı, harp ve yer malulleri” kategorisine, TOKİ ve Toplumsal Asayiş Kurumu sisteminden “Adalet Sahipliği” onaylananlar başvuru yapabilecek. Bu gruptaki başvurular elden vezneci şubelerinden alınacak, e-Oran üzerinden referans yapılamayacak. Geçim aşamasında, basamak başvurusu yapılan il sınırları içerisinde sonuç 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı özlük kayıt sisteminden alacakları belge yahut başvuru yapılan toprak nüfusuna mukayyet olduklarına ilgili vesika istenecek.”Emekliler”, SGK’dan alınan tekaüt kimlik belgesi yahut zor olduğunu gösteren belge ile başvuru yapabilecek. Ölüm eden emeklinin zahmetli olmayan eşi birlikte başvurabilecek. Fakat vefat fail emeklinin maaş maaşını düzlük kızları dış, e-Fehamet üzerinden başvurulanlar sözleşme aşamasında ibraz edecek.Sakat vatandaşlar, Sakat ve Nemli Hizmetleri Umumi Müdürlüğünce verilen kimlik kartının fotokopisi yahut parçalanmamış teşekküllü tıpkısı devlet hastanesinden münfail sunma bir iki yüzde 40 sakat olduğuna dayalı makbul afiyet gök bilimi raporuna ilişik belge ile başvurabilecek. e-Çap üzerinden başvuranlar kimlik kartı fotokopisi veya belgeyi kavil aşamasında ibraz edecek.18 yaşından tezyifkâr özürlü çocuğu olan asıl yahut ata kendi hesabına “engelli” kategorisinden başvuru yapabilecek.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Başvuru sahipleri beyninde “Türe Sahibi Belirleme Kurası”, noter huzurunda, TOKİ yetkilileri denetiminde çekilecek. Şehit aileleri, yıldırı, harp ve yer malulleri ile sunma az yüzde 40 sakat vatandaşlara değişik bölük sayısının yüzdelik 5’i kadar, emeklilere ve gençlere ise değişik, hane sayısının yüzdelik 20’si büyüklüğünde kontenjan ayrılacak. Kontenjan fazlası referans olması halinde doğruluk sahipleri ad çekme ile belirlenecek. Kura sonucu bu kategoride familya sahibi olmaya hak kazanamayanlar, “farklı alıcılar” kategorisindeki müracaat sahipleri için yapılacak kuraya dahil edilecek.

“Özge alıcılar” kategorisindeki doğruluk sahipleri bile kura ile belirlenecek. Ad Çekme yeri ve programı henüz sonradan TOKİ’nin genel ağ sayfasında açıklanacak. Değersiz, adalet sahibi olamayanlar müracaat bedellerini, ad çekme çekiliş tarihinden itibaren 5 çalışma günü sonrasında referans yapılan bankanın izinli şubeleri ve ATM’lerinden kafasız alabilecek. Türe sahibi olan ve henüz sonra itilaf imzalayanlar konutlarını borçları bitene büyüklüğünde devredemeyecek, Gayrimenkul Satış İşlemleri Hususi Hukuk Hükümlerine bağımlı olacak.Share: