Tokat haberi! Tokat’ta dev tavşanlar görenleri şaşırtıyor

Tokat’ta dev tavşanlar görenleri şaşırtıyor

TOKAT – Tokat’ta, büyülüğü ile sair türlerine bakarak özen çeken velikan cinsi tavşanlar görenleri şaşırtıyor.

Soğucak bağlarında hobi olarak kümes hayvanları besleyen Mehmet Bingöl, kısaca 2 yıldır velikan cinsi tavşan yetiştiriyor. Beslediği onlarca cinste kanatlı kümes hayvanı ortada büyüklüğü ve kilosu ile farklı tavşan türlerinden ayrılan tavşanları görenleri şaşırtıyor. Kısaca adına 8-12 kilo arasında büyüklüğe ulaşan tavşanların vücut verimi oldukça faziletkâr. Yılda 5 yol yavrulayabilen tavşanların yavruları 10 gibi gelişmemiş bire bir sürede gözü açılıyor.. 40-45 günlükken sütten kesilerek yem yemeye başlayan tavşanlar bu özellikleri ile üstelik demet görüyor. Sair türlere bakarak pati ve esas yapılarının oldukça iri olan velikan cinsi tavşanların yetişkinleri 2 bin liralık yavruları 400 liradan almaç buluyor.

Mehmet Bingöl, velikan cinsi tavşanların en balaban özelliklerinin kulakları ve patilerinin uzunluğu ile kiloları olduğunu belirterek, “Kulakları 20 santimetre ve cisim geliyor, anaçları 8-10 kilograma ulaşıyor. Biz bu işe internette görerek uğraşı olarak başladık. Iyi olsun sayın vekilimiz Yücel Endişe beyde bu konuda bize bindi verdi” dedi.

Büyük tavşanlara oldukça ağırbaşlı kâm olduğunu tamlayan Bingöl, “Zaman yavrularını verdik. İl dışından Antalya, Batman, Trabzon’dan dilek var. Her özdek zamanlandı amma bunlar biz zam yapmadık. Yavruları 400 liradan başlıyor. Anaçlar ise 2 bin lira” diyerek konuştu.

Share: