Togg’dahi robotlar provalara başladı

Akaryakıt fiyatlarının gelişigüzel çağ artması ve tıpkı deponun 1.500 liraya dolması araç sahiplerini başkaldırı ettirirken, bu sene araştırma ücretlerine yüzde 36, mecburi mali sigortaya dahi yüzde 37.5 bindirim geldi. Susturucu ölçüm ücreti de 110 lira oldu. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ise yılbaşında yüzdelik 25 oranında arttı. Sözcü’den Başak Kaya’nın habnerine göre akaryakıt, sigorta, muayene, egzoz ölçüm ve MTV, şalter sahipleri için şişman denge haline geldi. Bağlantı çevirmek atılganlık isterken aracı olan bire bir kişinin üzerindeki yüklerin boyutları şöyle:

AKARYAKIT ZAMLARI

Mart 2022 itibarıyla birlikte sonuç 3 ayda benzine yüzdelik 102, motorine yüzdelik 113, LPG’ye yüzde 29 zam elan yapıldı. Sonuç zamlarla motorinin litresi 22.84 TL, benzinin litresi ise 20.35 TL’ye ulaştı. Sonunda 60-65 litre deposu olan bir araç kısaca 1.500 liraya dolmaya başladı. CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, “Dil sahipleri fahiş akaryakıt ücretleri ile çeyrek depo yakıt birlikte alamıyor” dedi.

VESILE ARAŞTIRMA

İki yılda tıpkı yaptırılması müstelzim anahtar muayenelerinin fiyatları birlikte yüzde 36 arttı. Son zammın peşi sıra otobüs, kamyon, gururlu ve tanker amacıyla 686 lira, otomobil, minibüs, pikap üzere 507 liralık, traktör ve motosiklet için 258 teklik ücret alınıyor. CHP Adana Saylav Burhanettin Endişe “Vatandaşlar fahiş fiyatlarla karşılaşıyor” dedi.

Araçlar için yaptırılması müstelzim mecburi finansal sigorta ücretleri yüzde 37.5 arttı. Mecburi sigortada arz bağan cirim 1.103 teklik oldu. Bu tutar 5 bin 592 liraya büyüklüğünde yükseliyor. CHP Ankara Saylav Nihat Yeşil, “Dil sigortası ücretleri faziletkâr miktarlarda arttı. Trafikte sigortasız dolaşan komütatör sayısı dahi çoğaldı” dedi.

Sigorta eksperleri TÜSED Ilkbahar Çalıştayı’nda benzeri araya geldi

 

2021 yılında sigortalı etkin sayısı arttı

 

Sigortasız itimat seçeneği geliyor

 

Share: