Tezgahlardaki balık bolluğu esnaf ve vatandaşın yüzünü güldürdü

Aksaray’birlikte tezgahlardaki balık bolluğu hem balıkçı esnafının hem üstelik vatandaşın yüzünü güldürürken, hamsi sezonun yer çok bulunan ve satılan balığı oldu.

Aksaray’bile balık tezgahlarındaki sivri bolluğunun peşi sıra hamsi, istavrit ve çinekop bolluğunun başlamasıyla birlikte hem esnafın hem de bereket zımnında fiyatların düştüğünü gören vatandaşların yüzü güldü. Bolluktan geçmiş kilosu 70 ile 75 TL’den satılan hamsi ve istavritin kilosu 50 TL’ye kadar düşerken, 150 ile 160 TL’den satılan çinekop 100 TL’den satılmaya başlandı. Fiyatların düştüğünü gören vatandaşlar tezgahlarda derya oluşturdu. Yoğunlukta ise sezonun yeryüzü çokça kâin ve satılan balığı hamsi oldu. Sabahın erken saatlerinde başlayan balık satışları akşam ezanı saatlerine kadar devam ederken, kilolarca balık alıcısıyla buluştu.

Bu mevsim tezgahta hamsi, istavrit ve çinekop bolluğu olduğunu söyleyen Balıkçı Kağan İnç, “Hamsi artağan şu dakika, sivri boldu. Palamut’un bolluğu bittikten sonra hamsinin bolluğu bitmeme ediyor. Şu an hamsi bollaştı ve özellikle Karadeniz hamsisi gelmeye başladı. Tezgahlarımızda hamsiler pir, istavrit, çinekop balık bolluğu var bu yıl. Halkımız yesin. Balıklar zihayat kendisine değme bölüm geliyor. Fiyatlar 50 lira hamsi, çinekop 100 lira, istavrit 50 liradan satılıyor. Hamsi, istavrit, çinekop, sivri ve ala var. Sabah saatlerinde başlıyoruz satışlarımıza akşama büyüklüğünde satışlarımız devam ediyor. Verimli hamsi satılmaktadır. İstavrit artağan, çinekop eli nimetli, Karadeniz balığı olduğu için içimli balık bunlar. Hamsiyi tava yapıyoruz, burada pişirip halkımıza sunuyoruz. Aksaray halkı balık seviyor” dedi.

Bolluğun ortamında hamsi fiyatını makul bulduğunu anlatan Hasan Canlıer (61), “Bugün alışverişe çıktık. Canımız hamsi istedi. Tanrı izin verirse hamsinin da bolluğundayız. Karadeniz’den mevrut hamsiden şu anda alıp yemek istiyoruz. Canımız istedi, bilcümle ümmeti Müslümana balığı yiyin derim. Fiyatlarda ongun dümen değer. Bu bolluğun ortamında gani” diye niteleyerek konuştu.

Ahmet Cıvıl Cıvıl (64) ise “Biraz fiyatlı amma bu zamana bakarak de olacak o kadar. Bazen düşüyor zaman zaman yükseliyor balık fiyatı sağlam çakılı olmuyor. Sen yeter ki paradan bilim ver. Daraç diye bir şey namevcut elhamdülillah memlekette para artağan olacak. Ego burada bir atlatmak arası pelit yedim. Çocuklara dahi 1 kilogram hamsi aldım eve götürüyorum” dedi. – AKSARAY

Share: