TESK Genel Başkanı Palandöken, Hakkari’de konuştu Açıklaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “(Hakkari) Gerekirse burada konferanslar, toplantılar yaparak Türkiye’nin değme bölgesinden insanlar getireceğiz ve bölgenin tanıtımına katkı sunacağız.” dedi.

Programlara akmak amacıyla Hakkari’ye mevrut Palandöken, Ilbay ve Şehremaneti Başkan Vekili İdris Akbıyık’ı müzakere etti.

Ardından Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde (ESOB) Hakkari ve Yüksekova’daki delik başkanlarıyla ayrımsız araya gelen Palandöken, kentin 10 sene öncesine bakarak çok değiştiğini söyledi.

Kentin coğrafi yapısının baskı ama insanının merhametli ve insaflı olduğunu tamlayan Palandöken, Hakkari’nin katıksız güzelliklerinin yanında madenlerinin üstelik ekonomiye ulama sunacağını rapor etti.

Genç nüfusunun Hakkari’nin genişlik yetişkin özelliklerinden biri olduğunu vurgulayan Palandöken, şöyle konuştu:

“Hakkari’nin balı, kilimi, malzemelerindeki kalitesi, bozulmamış doğası var. Bura kendiliğinden tabiatıyla ki yeterli olmaz. Hepiniz birbirinize bindi olacaksınız ama konfederasyon kendisine bile biz buranın eksiklerini cezbetmek amacıyla desteğimizi artırarak bitmeme ettireceğiz. Yer iller üstelik sizi yalnız bırakmaz. Konfederasyon kendisine kente lazım desteği sunmaya bitmeme edeceğiz. Icabında burada konferanslar, toplantılar yaparak Türkiye’nin seçme bölgesinden insanlar getireceğiz ve bölgenin tanıtımına ulama sunacağız.’

Zincir marketlerin kente yararsız ve taşımalık dışında ayrımsız madde bırakmadığını, yaptıkları işi kentteki esnafın üstelik yapabileceğini nâkil Paladöken, şunları kaydetti:

“Hakkari’nin emeğini, potansiyelini, parasını dışarıya göndermeyeceğiz. Biz içeride bu ticareti eden insanlarız. Özellikle bu kabil özel bölgelerde, kalkınmakta olan illerde bu yolla yapılan tecim ‘rahat’ denilecek lokma değil. Bırakın dahi buranın esnafı zat ticaretini idame ettirsin. Kendi ürününü dolgunca pazarlasın. Buranın turizm ve tanıtımıyla ilişkin de yüce unsurları öne çıkarmaya çalışacağız. 40-45 sene evvel da halı ve sergi işi Hakkari’nin olmazsa olmazıydı. Bal bile o günkü baldı. Bunlar buranın meşhur ürünleriydi. Peyniriniz, sütünüz, yoğurdunuz, hayvancılığınız çok önemli. Hakkari’nin bir nice yabansı işleri var. Halayınız, düğününüz, insanlığınız olmazsa olmazımızdır.”

Hakkari ESOB Başkanı Muharrem Uğurlu üstelik ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, zincir marketlerin sayısının çok olmasının oldukça esnafı karşıt etkilediğini aktardı.

Kentin iki ülkeye sınırının olduğunu anlatan Uğurlu, “Temel ili olması münasebetiyle ticari potansiyeli dahi çokça erdemli aynı konumdayız. Hakkari yerine bu konumumuzu çokça çok kullanamıyoruz. Üç çizi kapımız var. Hakkari, Türkiye’nin tutya madeni rezervinin arz fazla olduğu memleket ama bu madeni olmamış olarak çıkarıp İran’a gönderiyoruz, orada işlendikten sonraları bedel farkıyla et kafalı alıyoruz. Bunun nedeni de burada tıpkı maden işletme tesisinin olmaması. Böyle bir pres açılırsa toprak ekonomisine ve istihdama çokça yavaş ulama sağlayacak.” diye niteleyerek konuştu.

Palandöken’e ziyaretlerinde, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Bilgili, TESK Genel Başkan Vekili Senet Aksak, Diyarbakır ESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, Siirt ESOB Başkanı Cemal Koyuncu, Bitlis ESOB Başkanı Erkek Yürek ve Batman ESOB Başkanı Salih Kaplan da eşlik etti.Share: