Terörün gölgesinden kurtulan Cudi Dağı’nda ahu varlığı artıyor

Şırnak’ta güvenlik güçlerinin kudretli operasyonlarıyla terörün gölgesinden kurtulan Cudi Dağı’nda ahu popülasyonu artıyor.

Geçmişte ceylanlara yuva olan fakat terör örgütü PKK’nın saldırıları dolayısıyla hayvanların da beis gördüğü Silopi ilçesindeki Cudi Dağı’nda, Doğa Dulda ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünce dirim bilimsel çeşitliliğin artırılması için hayata geçirilen proje devam ediyor.

Bu kapsamda 2 sene önce eylül ayında 50, geçen yılın teşrinievvel ayında üstelik 40 “gazella subgutturosa” türü ceylan, güvenliğin yapı edildiği Cudi Dağı eteklerinde mevcut Üçağaç ve Gavita mezrasına bırakıldı.

Şanlıurfa 75. Yıl Ahu Teksir İstasyonu’ndan getirilen 90 ceylan, Cudi Dağı bölgesine harmoni sağladı.

Bölgedeki ahu sayısı yavrulama sonucu kısaca 2 yılda 113’e ulaştı.

Doğa Dulda ve Milli Parklar Ofis Müdürlüğü ekipleri fotoğraf makinesi, dron, vizör ve ışık kapanla ceylanları izlem ederken, mekân köylerdeki vatandaşların bile ehil çıkmasıyla bölgedeki popülasyonun artması bekleniyor.

“Ceylanları salarak hayat alanı oluşturduk”

Şırnak Valisi Osman Bilim Adamı, AA muhabirine, ceylanların Cudi Dağı bölgesine adaptasyonunun müjdeli bire bir noktaya geldiğini belirtti.

Bölgenin cenup yamacına 2 sene içerisinde 90 ceylanın salındığını ifade fail Âlim, “Sözde ‘insan hakları’, ‘efsanevi hakları’, ‘ormanların savunucusu’ olduğunu sav fail yarıcı terör örgütü o bölgede tek hayvanın yaşamasına izin etmedi. Ama haddinden fazla şükür devletimiz değme çeşit tedbiri alarak, en üst düzeyde güvenliği sağladı. Hem insanlarla bu arada orada festival yaptık hem bile tıpkı bölgede ceylanları salarak hayat alanı oluşturduk.” dedi.

Bilimci, 2021 antrakt ayında ceylanların sayımlarının yapıldığını dile getirerek, sayımda 23 çocuk ceylan ile sayının arttığını gördüklerini söyledi.

Bu sene meyan ayında dahi sayım yapılacağını, belki 23 hesabına 40’lı rakamları konuşuyor olacaklarını kaydeden Bilimci, doğayı önemsediklerini tabir ederek, şöyle konuştu:

“Rakamlar arttığında haddinden fazla ağır tıpkısı dirim döngüsünü göreceğiz. Ceylanların doğayla buluşmasının peşi sıra belde köylerdeki vatandaşlar da hayvanlara erbap artık. Bağlılık ortamı oluşunca bire bir etkileşim bahis konusu oluyor. Bu etkileşimle insanlar hayvanları savunuyor. Sayılarının arttığını, hiçbir ceylanın öldürülmediğini görüyoruz. Duyar vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Cudi Dağı bölgesinin milli park yeri olması çalışmaları sürüyor. Bu zümre çalışmaları daha bol hale getireceğiz.”

Avlanılması yasak olan türlere cebin duyar olunmasını talip Bilim Adamı, doğanın el birliği ile korunması gerektiğini belirtti.

“Köylüler namına onlara erbap çıkıyoruz”

Üçağaç köyünde ruhlu Abdullah Mungan dahi (66) 40 yıl önce Cudi’birlikte ceylanların var olduğunu anlatım ederek, terör dolayısıyla hayvanların yok olma tehlikesi yaşadığını söyledi.

2 yıl içerisinde doğaya salınan ceylanlar sayesinde bölgede efsanevi hareketliliği oluştuğunu dile getiren Mungan, bundan duydukları mutluluğu dile getirdi.

Mungan, “Araçla köye gidip gelirken ceylanların etrafta otladıklarını koparmak çok şişman bire bir melodi, mutluluk bizim için. Tığ de köylüler yerine onlara erbap çıkıyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: