Temizlik olan ineği üzere ağlayan kadına bire bir akıllı bile valilikten

Temizlik olan ineği amacıyla ağlayan kadına bir andavallı da valilikten

HAKKARİ Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde hayatiyetli ve yamaçtan düşerek telef olan biricik inikat kaynağı ineğinin başında saatlerce hüngür hüngür ağlayan 6 bala annesi Nafiye Bilican isimli nemli kadına Hakkari Valisi idris Akbıyık ve Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit marifetiyle kelek armağan edildi.

İlçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta mevcut Akocak köyünün Kasır mezrasında hareketli Bilican ailesinin bir tane anlaşma kaynağı olan ahmak, 300 metre yükseklikten düşerek temizlik olmuştu. Evlerinin yegâne kavil kaynağı olan ineğinin katil olmasıyla yıkılan şeker hastalığı hastası Nafiye Bilican, 1 kilometre uzaklıkta bulunan bölgeye 4 saat boyunca torununun yardımıyla bilgisiz ulaşmıştı. Gördüğü görünüş karşısında gözyaşlarına boğulan Nafiye Bilican, oturduğu yerde saatlerce alarga ineğini seyrederek hüngür hüngür ağlaması ise görenlerin yüreklerini dağlamıştı.

Konunun bildirilmesi üstüne Hakkari Valisi İdris Akbıyık ve Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit marifetiyle gönderilen aptal, Hakkari Ekincilik ve Orman Müdürü Cemal Özkan vasıtasıyla Nafiye Bilican’a doğrulama edildi. Haddinden Fazla bahtiyar olduğunu rapor fail Nafiye Alim, “Malum birkaç aktarılma evvel biricik sözleşme kaynağım olan ineğim düşerek öldürme olmuştu. O acıya eğilmek zordu, günlerce ağladım. Benim sesimi duyan ilbay ve ilçebay bana müzaheret eli uzattı. Bugün onların bu hediyesi dünyalara denk. Bu sunturlu desteğinden periferi Valimiz İdris Akbıyık’a, Yüksekova Kaymakamı Çimşit’e, Hakkari İl Ekincilik ve Orman Müdürü Cemal Özkan’a, Yüksekova İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Sakıncasız Yiğit’e ve bindi veren herkese teşekkürname ediyorum. Benim mutluluğuma etken oldular, Allah herkesten razı olsun” dedi.

Nafiye Bilican’ın mutluluğunun kendilerini mutlu ettiğini belirten Hakkari İl Ekincilik ve Orman Müdürü Cemal Özkan ise “Akocak köyünün Köşk mezrasında faal Nafiye annemizin ineğinin uçurumdan düşerek temizlik olmasının basına yansımasıyla valimiz derhal bizi arayarak Nafiye annemizin sıkıntısını gidermemiz konusunda irade ve istek verdi. Biz de kaymakamımızla, İlçe müdürümüzle müşavere ettik ve lahzada tıpkısı taş arabası gerçekleştirme ettik. Valimizin talimatı üzerine buraya gelip ineğimizi Nafiye annemize doğrulama ettik. İnşallah bu susak kendisine bereketli tamam, nice günlerde kullanır. Nafiye annemize bu desteği sağlayan valimize teşekkürname ediyoruz” ifadelerini kullandı. Ninesinin mutluluğuna sebep olanlara teşekkür fail Samet Polat Bilican birlikte, “Beş Altı devir geçmiş ninemin çokça sevdiği ineği dağdan düşerek katil olmuştu. Hepimizi içten üzdü. Iyi olsun bugün valimiz, kaymakamımız eliyle tıpkı savak armağan edildi. Ninemin bu isteğini namına getiren herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Hakkari Valisi İdris Akbıyık üstelik kaşalot teslimi sırasında cep telefonuyla görüntülü adına Nafiye Bilican’ı arayarak tıpkısı süre görüştü.

Share: