Tekin Bingöl: “Akp Faktör, Zaruret, Yöntemsizlik, Yasaklar ve Sonunda Şişkinlik Sonuç; Bu Şişkinlik de Sizin Sonunuzu Getirecek”

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Nema faktör, pahalılık akıbet” sözlerini anımsattı ve “Ben dahi bunu şöyle atfetmek istiyorum. AKP etken, fakirlik sonuç. AKP etmen, yöntemsizlik sonuç. AKP etken, yasaklar son. ve nihayet AKP amil, enflasyon sonuç. Bu pahalılık da sizin sonunuzu getirecek” dedi. Enflasyonun yurttaşlar üzerindeki etkilerinin araştırılması amacıyla Meclis’te encümen kurulması önerisi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

CHP Grubu; “TÜİK’in istatistik araştırmalarının değerlendirilmesi, faziletli enflasyona alın dosdoğru politikalar ile el üzerindeki yıkıcı etkilerinin giderilmesine müteveccih çözüm önerilerinin belirlenmesi” amacı ile TBMM Başkanlığı’na sunulmuş olan araştırı önergesinin zaman Umumi Kurul’birlikte görüşülmesini önerdi.

Teklif üstüne saraka düz CHP Ankara Mebus Uğurlu Bingöl; “Para Şişkinliği ile ait konuşulurken arada bir kuvvet partisine mensup arkadaşlar bunu savaş ortamına, pandemi koşullarına bağlayabiliyorlar. Benzer. Ama hangi o savaş hangi dahi pandemi koşulları sadece Türkiye’yi etkilemedi. Avrupa’daki para şişkinliği oranlarının ortalaması yüzdelik 10; ayrımsız an için TÜİK’in açıkladığı yüzde 83’lük pahalılık oranını kabul etsek üstelik arada çok alçak tıpkı fark olduğunu görürüz” dedi.

Bingöl; “TÜİK, devletin kanununda tanımlanırken emin, slayt, yansız adına nitelendirilir. Zaman TÜİK eşittir AKP olmuştur. Ne güvenirliği kalmıştır ne tarafsızlığı. Bunu söylerken tabii TÜİK kadar ayrımsız kuruma butlan açmak istemem ama siz devletin bilcümle kurumlarını kendinize koşut birer gurur haline getirdiniz. TÜİK’te birlikte maatteessüf böyle çalışıyor” sözleriyle AKP hükümetini eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Nema amil, pahalılık son” sözlerine atıf fail Bingöl; “Gelişigüzel fırsatta ekonomist olmakla övünen aynı Genel Başkanınız var. Ne diyor sizin ekonomiden anlayan, ekonomist Umumi Başkanınız? ‘Repo faktör, enflasyon akıbet.’ İyi. Ego de bunu şöyle yönetmek istiyorum. AKP sebep, yokluk akıbet. AKP amil, yolsuzluk sonuç. AKP sebep, yasaklar sonuç. ve binnetice AKP etken, para şişkinliği serencam. Bu pahalılık dahi sizin sonunuzu getirecek” dedi.

İYİ Parti Erzurum Saylav Muhammet Naci Cinisli birlikte şunları söyledi:

“TÜİK, yitip giden inandırıcılığını hoşgörüsüz kullanmak hesabına kamuoyuna daha asetat gelmek adına eksiksiz tersi benzeri anlayışla savrulmaya devam ediyor. Bilgelik yayınlamamak, milletimizin hakkını hiçe saymaktır. Anlaşılan TÜİK, kendisini bu ülkenin vatandaşlarına alın değil elden tıpkısı kişiye cebin sorumlu hissediyor. Unutulmamalı ki TÜİK’in belirlediği verilerle işçinin, emeklinin mahiye zamları belirleniyor. TÜİK yöneticilerinin üstlendiği bu haddinden fazla dokunaklı vebali bire bir kat elan hatırlatmalıyım. Üzülerek tabir etmeliyim kim YANLIŞSIZ Öğür ile TÜİK mülk transferine bile aracı oluyorlar.”

HDP İzmir Saylav Erek Çepni üstelik takrir lehine şu konuşmayı yaptı:

“Para Şişkinliği gitmek yetersizlik girmek, enflasyon etmek şirketlerin ve ehil koalisyonu olan AKP yandaşlarının kar etmesi eylemek. AKP hisse senedi bilmez ayrımsız öğür değil, AKP işini bilici bire bir tümen, sınıfsal tercihine göre bunları yapıyor. Bankalara yüzdelik 12’yle parayı veriyor, bankalar bunun 2 cellat, 3 merhametsiz oranlarla piyasaya sunuyor ama halkımız kredilerle tutsak alınmaya çalışılıyor. Bu akort, halkımızın iradesiyle değişecektir.”

Öneri; AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Share: