Tecim Bakanı Muş, TESK’in 21. Süssüz Umumi Kurulu’nda konuştu Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, esnaf ve sanatkarlar hangi alanda desteğe ihtiyaç duyarsa o alanda vacip desteği sunmak için ellerindeki imkanları seferber ettiklerini bildirdi.

Muş, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunun (TESK) 21’inci Mahdut Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, sayıları 2 milyonu aşan esnaf ve sanatkarların, istihsal ve istihdama katkılarıyla ekonomik ve toplumsal yapının anne parçalarından biri olduğunu söyledi.

Teknolojinin getirdiği olanaklar ve tüketicilerin aksata alışkanlıklarındaki değişimin, esnaf ve sanatkarın hareket yapma şeklini herhangi bir sabık devir etkilediğini tamlayan Muş, bu şartlarda esnaf ve sanatkarın rakiplik gücünü korumasının güç olabileceğine işaret etti.

Muş, esnaf ve sanatkarı ilgilendiren gelişmeleri natürel sürecine bırakılmayacak büyüklüğünde yüce gördüklerini ve bu alandaki faaliyetleri kararlılıkla sürdürdüklerini dile getirerek, “Esnaf ve sanatkarlarımız hangi alanda desteğe ihtiyaç duyarsa o alanda gerekli desteği sunmak için var gücümüzle elimizdeki imkanları seferber ediyoruz.” dedi.

Ahilik teşkilatının temsilcileri olan esnaf ve sanatkarlar amacıyla Anayasa’dahi meydan düz “Heybet, esnaf ve sanatkarı apotr ve destekleyici tedbirler alır.” hükmü layıkıyla çalıştıklarını vurgulayan Muş, salgın sürecinin esnaf ve sanatkar üzerindeki etkilerine dikkati çekti.

Esnaf ve sanatkarlara sağlanan destekler

Muş, söz konusu dönemde toptan şirketlerin dahi finansal tablolarının kötüleştiğini belirterek, salgının ülkede görülmesinin peşi sıra hayata geçirilen düzenlemelerle esnaf ve sanatkarın ekonomik faaliyetlerinin iyileştirilmesi amacıyla dokuz canlı çokça tedbirin hayata geçirildiğini anlattı. Esnaf ve sanatkara yönelik sağlık kaybı ve kira desteklerine değinen Muş, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede 4,6 milyar lirayı aşan miktar bindi namına esnafa aktarıldı. Ticaret erbabına zindelik kollarına göre 3 bin-5 bin liralık tutarlı destekler sağlandı. Bu kapsamda Türkiye genelinde 4,3 milyar lirayı aşan bindi verildi. Sizlerle gelişigüzel sakır sakır demeden çalışarak ve imdi üreterek bu günlerden güçlenerek çıkacağımıza gönülden inanıyorum.”

Vekâlet namına çığır kuruluşları ve sivil cemiyet kuruluşlarıyla müzakere mekanizmalarını daima etkin tuttuklarını dahi belirten Muş, “Taleplerinizi değme antlaşma bizlere iletiyorsunuz ve iletebilirsiniz, esnaf ve sanatkarı henüz iyiye döşemek namına hangi gerekiyorsa gelişigüzel yapmaya gayret göstermeye devam edeceğiz.” diyerek konuştu.

Share: