Tayvan Dışişleri Bakanı Wu: Çin, Tayvan işgaline tedbir yapıyor

Tayvan Dışişleri Bakanı Jaushieh Joseph Wu, düzenlediği matbuat toplantısında, Çin’in Tayvan adası etrafında düzenlediği tatbikatlara müteveccih açıklamalarda bulundu. Wu, Çin’in bu tatbikatlarla Tayvan işgaline hazırlık yaptığını belirtti.

Tayvan’ın söz konusu tatbikatları hızlı kınadığını ve bu tatbikatların sorumsuzca olduğunu belirten Wu, Çin’in eylemlerinin tıpkı sonucu kendisine bölgesel barış ve istikrarın birlikte tehlikeye girdiğini ifade etti. Wu, “Çin, Tayvan’ın işgaline hazırlanmak üzere askeri tatbikat yapıyor. Tayvan’da halkın moralini yok etmek üzere degaje çaplı askeri tatbikatlar ve füze fırlatmalarının birlikte siber saldırılar, dezenformasyon ve kazançlı zorlamalar yapıyor. Tayvan banko farklı ülkelerle ilişkilerini sürdürme ve uluslararası topluluğa katılma ve katkıda bulunma hakkına sahiptir. Tayvan halkı de demokratik tümce aracılığıyla kolektif iradesini anlatım etme hakkına sahiptir” dedi.

“ÇİN, TAYVAN’I YILLARDIR TEHDİT EDİYOR”

Çin’in Tayvan’ı yıllardır askeri anlamda yıldırma ettiğini belirten Wu, “Çin, Tayvan’ı yıllardır askeri kendisine gözdağı ediyor ve çabalarını artırmaya bitmeme ediyor. Bu aynı hamur. Çin, Tayvan Boğazı üzerindeki mülkiyetini açık car etti. Çin, uluslararası toplumun, Tayvan Boğazı’nın sularında seyrüsefer özgürlüğünü ağırbaşlılık altına almaya çalışmaktadır” diye konuştu.

Share: