“Taş Mektep”mağara şehit öğrencileri Kayseri’de anıldı

Sakarya Meydan Muharebesi’nde martir düşen, Kayseri Lisesi’nin akıbet dershane öğrencileri amacıyla anma töreni düzenlendi.

Kayseri Lisesi Milli Savaş Müzesi bahçesindeki merasim, çekinmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Lisenin müdürü Büyük Durmuş, yaptığı konuşmada, okuldaki akıbet derslik öğrencilerinin Çanakkale ve Sakarya savaşlarına katıldığını söyledi.

Sakarya Vadi Muharebesi’nin 101’inci yılı olduğunu hatırlatan Durmuş, “Tığ bugünlere, bu şehitlerimizin kanlarıyla, canlarıyla geldik. Bunlar bu ülkenin harcını, temelini kanlarıyla yoğurdular. Bu gençlik de onların çizdiği bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti’ni modern modern medeniyetler seviyesine duyurmak üzere ellerinden geleni yapacaklardır.” dedi.

Taş Okul Kayseri Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Ömer Uzunoğlu ise Sakarya Zaferi’nin yoğunluğu ve ağırlığının hep gücüyle okulda hissedildiğini belirtti.

Lisenin kahramanlıklarla dolu ayrımsız tarihi olduğunu vurgulayan Uzunoğlu, vatan üzere canını veren herkesi ve Sakarya Savaşı’nda martir düşenleri tabiiyet, istinkâf etmek, minnettarlık ve rahmetle andıklarını ifade etti.

Okulun 1920-1921 yılı hatim defterine, “Ortaöğretim akıbet derslik talebeleri Sakarya Muharebesi için cepheye gidip hepsi cephede martir düştüğünden bu tahsil yılında okulumuz mezun verememiştir.” ibaresi yazılmıştı.

Share: